آموزش حسابداری نیاز

آموزش حسابداری کاربردی و اهمیت آن

آموزش حسابداری کاربردی

در این مقاله قصد داریم مختصری از مباحث آموزش حسابداری کاربردی را از طریق نحوه سند زدن ، ماهیت حساب ها و تعریف کلی حسابداری بیان کنیم . برای اینکه ما وارد هر حرفه ای شویم ابتدا باید یک تعریفی از اون حرفه برای خودمون داشته باشیم به عنوان مثال وقتی که در حوزه درمانی وارد میشیم بایستی بدونیم در اون مجموعه قراره چه کاری انجام بدیم . پس تعریف کار خودمون همیشه به عنوان اولین رکن اصلی کار هست . بنابراین ما برای حسابداری هم ابتدا باید تعریفی داشته باشیم .

ببینیم یک حسابدار بر اساس این تعریف قرار هست که چه کاری رو انجام بده ؟ در تعریف حسابداری ما به صورت عامیانه قرار هست که مدارکی رو از شرکت دریافت و اون رو تبدیل به سند حسابداری کنیم . اون قسمت از هدف اصلی یک حسابداری که متاسفانه در بیشتر مواقع مجهول میمونه بحث هدف از حرفه حسابداری هست .  اگه قرار بر این هست که ما مدارک شرکتی رو دریافت بکنیم بعد اون رو بایگانی کنیم که این کار سختی نیست و هر کسی می تونه اونو انجام بده و ثبت سند هم کاری هست که همه میتونن یاد بگیرن و انجام بدن ولی اون چیزی که حسابداری رو ملموس میکنه و قابل استفاده ، بحث گزارشات هست.

تعاریف مختلفی در رابطه با حسابداری از کتاب های مختلف داده شده ولی اون چیزی که خلاصه مطلب هست اینه که ما بعد از اینکه جمع آوری اطلاعات رو انجام بدیم ، این جمع آوری اطلاعات رو با تجزیه و تحلیلی که انجام میشه تبدیل به سند حسابداری میکنیم یا به عبارتی در دفاتر حسابداری یا در نرم افزار حسابداری وارد میکنیم تا به این هدف اصلی حسابداری برسیم ف یعنی گزارشات مالی . اگر که در حسابداری ما نتوانیم گزارش موردنظر مدیر مجموعه رو بدیم انگار که کارخاصی انجام ندادیم. همه هدف از حسابداری ارائه گزارشه. یعنی اگر تعداد بسیار زیادی سند فرد بزنه ولی در نهایت نتونه گزارش موردنظر مدیریتش رو بده انگار که هیچ کاری رو انجام نداده .


.

این ویدئو بخشی از آموزش حسابداری کاربردی است که توسط آقای علیزاده تدریس شده است .

 


پس در بدو امر ما باید این نکته رو بدونیم که اگر جایی وارد میشیم برای کار حسابداری ، در واقع اومدیم که گزارشی رو ارائه کنیم . پس در یک کلام میتونیم بگیم هدف از حسابداری یعنی گزارشات . حالا این سوال ممکنه پیش بیاد که گزارشات به چه کاری میاد؟ در واقع حسابداری ، ثبت گذشته های مالی یک شرکت هست و با دیدن اون گزارشات مدیر میتونه سیاست گذاری بکنه برای آینده کاری خودش که این یکی از اهداف مهم آموزش حسابداری کاربردی به شمار میاد . بحث بعدی در رابطه با اینه که ما در حسابداری قرار هست چه کاری بکنیم یعنی اینکه چه اتفاقی قرار هست در حسابداری بیافته .

در هر کسب و کاری یک سری از رویدادهایی که در مسائل مالی اتفاق میافته ، با استفاده از یک تعداد سرفصل یا کدینگ حسابداری انجام میشه. به عنوان مثال ما وقتی که میگیم فلان هزینه رو انجام دادیم و فلان ریال پول پرداخت کردیم، این رو در حسابداری قراره به زبان حسابداری بیاریم و چون حسابداری در عین اینکه خیلی افراد تصورشون این هست که رشته سختیه اتفاقا باید بگم که یکی از ساده ترین رشته هاست منتهی مسئله مهم انتقال مطالب هست که چه کسی قراره این مطالب رو منتقل بکنه .

در این سایت آموزش حسابداری کاربردی را به ساده ترین وجه ممکن و به صورت خیلی ساده و روان برای هرکسی که رشته اش هم حسابداری نیست عنوان می کنیم . اما اگر بیایم اون رو شاخ و برگ های اضافی بهش بدیم و بخوایم پیچیدش بکنیم که خیلی جاها اتفاق میافته ، این باعث میشه که فرد سردرگم و اذیت بشه. بنابراین ما کار بعدیمون اینه که خیلی ساده ، اتفاقی که در حسابداری میافته اون رو تبدیل به سند حسابداری کنیم . یعنی با سرفصل های حسابداری که یاد میگیریم این رویداد رو به زبان حسابداری تبدیلش بکنیم. و جهت اطلاع، ما در حسابداری دو واژه بیشتر نداریم ، بدهکار و بستانکار ، همین . و قرار هست همه رویداد های مالی : دریافت ها ، پرداخت ها ، هزینه ها ، واریز ، برداشت ، خرید ، فروش و همه رویداد ها رو از این دو واژه استفاده کنیم .

 

آموزش حسابداری حرفه ای

 

یعنی با فرمول سخت و پیچیده ای روبرو نیستیم . کار خیلی سختی هم نمیخاهیم انجام بدیم . ما با این بدهکار و بستانکار کردن ، خیلی راحت رویدادی که اتفاق میافته رو تبدیل به سند حسابداری می کنیم . که در سند حسابداری ما یاد میگریم که این رویداد مالی رو به چه صورت بدهکار و بستانکار بکنیم . مثلا فرض کنید که پولی رو شرکت از داخل بانک به صندوق داخل شرکت واریز کرده ، یعنی حسابی افزایش پیداکرده، صندوق ما افزایش پیدا کرده ، حساب بانکمون کاهش پیدا کرده. به طور کلی افزایش رو در حسابداری بدهکار و کاهش رو میگن بستانکار می نامیم . در حقیقت وقتی میگیم پول در صندوق واریز شد پس صندوق ما افزایش پیدا کرده ، ما در حسابداری به این میگیم بدهکار .

بانک ما کاهش پیدا کرده ، به این میگیم بستانکار . حالا نحوه نوشتنش هم یک فرمتی برای ما قرار دادند ، گفتن که بدهکار از راست باید بنویسیم ، بستانکار رو در ادامش باید بنویسیم . پس با توجه به مثالی که زدم اگر فرض بفرمایید که مبلغ یک میلیون ریال از بانک به صندوق وارد شده باشه ، صندوق ما یک میلیون افزایش پیدا کرده پس طبق توضیحاتی که خدمتتون دادم مبلغ یک میلیون بدهکار میشه ، بانک یک میلیون کاهش پیدا کرده پس بانک ما بستانکار میشه . یا اینکه فرض بفرمایید که ما اثاثه ای رو خرید کردیم، یه اثاثه ای رو خرید کردیم بعد پولشم به عنوان مثال از بانک دادیم .

پس ما با توجه به این مثالی که خدمتتون گفتیم اموال و اثاثه شرکت افزایش پیدا کرد پس میشود بدهکار، فرض کنیم دویست هزار . بانک مبلغش کاهش پیدا کرد ، میشود بستانکار . پولی رو به تنخواه شرکت دادیم ، به تنخواه گردان شرکت دادیم ، از صندوق. پس حساب تنخواه گردان افزایش پیدا کرده ، بدهکار می شود ، صندوق کاهش پیدا کرد ، بستانکار میشه. در واقع ما یک سری سرفصل در اینجا یاد میگیریم و برخلاف جاهایی که میگن این کار خیلی سخته ما در فیلمهای آموزش حسابداری بازار کار به دوستان میگیم قرار هست ۲۰ یا ۲۵ واژه در حسابداری شما یاد بگیرید، منظورم از واژه سرفصل های یا کدینگ حسابداری هست.

ما با این ۲۵ واژه ای که یاد میگیریم حالا به طرق مختلف در پروژه های مختلف سند صادر می کنیم و وقتی که صدور سند انجام شد گزارشات از دلش استخراج میشه. ما در یادگیری سرفصل های حسابداری یک بحث ماهیت هم داریم که به ما در سند زدن کمک میکنه. ماهیت حساب چیست ؟ ماهیت حساب یعنی در واقع هویت هر سرفصل ، یعنی هر یک از سرفصل هایی که ما در حسابداری داریم یک هویتی داره. هویت از جهت مثبت یا منفی بودن. یعنی وقتی ما اسم دارایی ها رو میاریم ، ماهیتا یا اصطلاحا بدهکار هستند یا مثبت هستند. دلیلش چیست ؟

دلیلش اینه که ما نمی تونیم صندوق منفی داشته باشیم ، بانک منفی داشته باشیم ، تنخواه منفی داشته باشیم. باید در بانک ، صندوق یا بقیه حساب ها ، یک موجودی وجود داشته باشه پس اینها ماهیتا این ها مثبت هستند و نمی تونن منفی باشند. آیا ما بانک منفی داریم؟ صندوق منفی داریم؟ پس متوجه میشید که ماهیت یعنی ریشه هر یک از این حساب ها که هرکدوم ریشه ای، مثبت یا منفی اند. در مقابل حسابهایی وجود داره که ماهیتا منفی هستند. یعنی وقتی مثلا ما میگیم حساب پرداختنی ، منظورمون بدهی به دیگرانه پس این حساب ها به صورت ریشه ای منفی هستند. یعنی شرکت در حالت منفی قرار گرفته. و باید بعدا مبلغی رو پرداخت کنه. به این میگن ماهیت حساب، که همه حساب ها ماهیت دارن. بحث دیگری که ما در حسابداری باهاش روبرو هستیم ، ریزشدن این حساب ها هست .

 

Management Accounting Techniques

 

یعنی وقتی ما حسابها رو استفاده می‌کنیم، یک حسابهایی داریم به نام حساب کل که کلیت حساب رو نشون میده ، یک حسابی داریم به نام معین که ریز هر حساب رو نشون میده. و حساب دیگری داریم به نام تفضیلی که ریزتر از اون حساب رو نشون میده . پس بنابراین ما بایستی زیرمجموعه حساب ها رو هم بشناسیم اما فایده این چیه که ما حساب ها و زیرشاخه هاش رو بشناسیم ؟

اگر با مثال بخوام خدمتتون بگم ، می دونید که ما با کلی صحبت کردن برای کارفرما و کلی گزارش دادن نمی تونیم به نتیجه برسیم. یعنی چی؟ به عنوان مثال همون بانکی که براتون مثال زدم . ما سند های مختلفی رو زدیم و حساب بانک ها رو به مدیرمون گزارش میدیم. فرض بفرمایید مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال به مدیرمون گزارش میدیم که این مبلغ ۵۰۰ میلیون موجودی بانک ما هست . حالا این سوال برای مدیرمون پیش میاد که در کدوم یک از این مثلا سه بانکی که ما داریم چقد وجه وجود داره .

پس اینجا ما نمیتونیم بگیم که کل بانکمون اینقد شده . هر بانکی رو باید به تفکیک بگیم . پس ما اینجا میایم میگیم که ما حساب معین هم داریم و از روی حساب معین گزارش میدیم. که معین حساب بانک ها به عنوان مثال بانک تجارت ، بانک صادرات . حالا یه وقتی هست که ما برای یه بانک ممکنه دو تا حساب داشته باشیم ، یه حساب پس انداز و یه حساب جاری . وقتی عنوان میکنیم تو بانک صادرات اینجا ممکنه سوال بشه در کدام یک از حساب های بانک صادرات بنابراین نیاز به حساب تفضیلی داریم . پس ما میایم در حساب تفضیلی میگیم که مثلا حساب شماره یک ، حساب شماره دو .

با توجه به این مثال ما میتونیم بگیم این کلی تره ، این معین یا جزء تره و این ریزتره یا تفضیلی . پس ما برای همه حساب ها می تونیم یک حساب کل داشته باشیم ، یک حساب ریزتری داشته باشیم به نام معین، و ریزتر از اون حساب به نام تفضیلی. یعنی ما با دانشی که از حسابداری یاد میگیریم تعریف حسابداری ، تعریف حسابها و سرفصل ها و یادگیری اون ، تعریف ماهیت حساب ها و یادگیری اون و در نهایت نحوه ریز شدن حساب ها در واقع به حسابداری اشراف پیدا کردیم.

ما با این اطلاعات میتونیم سند حسابداری رو صادر کنیم . حالا بعد از سند حسابداری ، ما بحث دفاتر رو داریم ، بحث گزارشاتی که به امور مالیاتی ، سازمان تامین اجتماعی و خود مدیر شرکت و افراد ذینفع  باید این گزارشات رو بدیم. پس حسابداری در عین داشتن مطالب بسیار زیاد ، بسیار بسیار هم ساده هست و اگر این اطلاعات به سادگی تدریس بشه و به فرد آموزش داده بشه و به سادگی فرد رو آماده کنن برای بازار کار ، کار بسیار ساده ایه . در این حال کاری بسیار پردرآمد و پرتقاضا و شخص میتونه به راحتی جذب بازار کار بشه .

نکته ای که در آموزش حسابداری کاربردی ما باید پیش رو داشته باشیم که بسیاری از دوستانی که تماس میگیرن و از ما سوال میکنن ، انتخاب موسسه ای هست که میخان اونا داخلش اون آموزش رو ببینن . موسسه ای که صلاحیت داره که آموزش کاربردی ارائه بده ، آموزش حسابداری کاربردی رشته ای است بسیار بسیار ساده با ورود نرم افزار ها این رشته از قبل هم ساده تر شده و اصلا کار سختی نیست و هر کسی با هر رشته ای و در هر مقطعی می تونه به شرط داشتن انگیزه و علاقه به این حرفه وارد بشه و از این حرفه برای خودش منبع درآمدی داشته باشه .


اگر قصد یادگیری حسابداری بصورت حرفه ای را دارید یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم

 


این مقاله بخشی از صد‌ها نکته کاربردی در زمینه آموزشهای این سایت می‌باشد. جهت تسلط کامل به مباحث مربوط به بازار کار و کسب درآمد سریع از این حرفه، با جمع آوری اطلاعات از مدیران ارشد مالی و اساتید برتر دانشگاه، بسته آموزش صفر تا صد حسابداری در بازار کار را تهیه نموده ایم. این مجموعه بی‌نظیر شامل تمامی تکنیک‌های حسابداری کاربردی در قالب ۵۳ ساعت آموزش حسابداری با کیفیت، جزوات pdf، تستهای ارزیابی اینترنتی و آموزش نرم افزار‌‌های مالی می‌باشد. با استفاده از این مجموعه به سادگی می‌توانید ضمن استفاده از تخفیف باورنکردنی آن، حسابداری را بصورت کاملا کاربردی از آموزش حسابداری مقدماتی تا تجزیه و تحلیل صورتهای مالی بیاموزید.

 

.>.

خبرنامه

در حال بررسی اطلاعات...

از عضویت شما در خبرنامه سپاس گزاریم.

مقالات مرتبط

Simmilar Blog
۰۹ تیر ۱۳۹۸
حسابدار موفق

امروزه در بازارکار مالی ، فضای رقابتی شدیدی حکم فرماست و روش‌های موفقیت شغلی و ویژگی های حسابدار موف

۲۸ فروردین ۱۳۹۸
Accountant coding

طراحی کدینگ حسابداری برای تمام سازمان‌ها، شرکت‌ها و کسب و کارها اعم از کوچک و بزرگ یا دولتی و خصوصی

۰۷ مرداد ۱۳۹۷
Petty cash

بیشتر شرکت‌ها و موسسات نیاز به تهیه مواد مصرفی و کالاها و همچنین پرداخت هزینه‌های جزئی مثل کرایه تاک

محصولات پیشنهادی

آموزش حسابداری مقدماتی
آموزش حسابداری مالیاتی و بیمه
آموزش حسابداری مالیاتی و بیمه