آموزش حسابداری نیاز

آنچه یک مدیر باید از حسابداری بداند

آموزش حسابداری مدیران

برخی مدیران از اهمیت حسابداری و آموزش حسابداری کاربردی غافل هستند. هر روز مدیران تصمیماتی می‌گیرند که عملکرد مالی شرکت آن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این تصمیمات گاهی اوقات درباره‌ی تهیه‌ی بودجه، سرمایه‌گذاری و یا ارسال یک صورتحساب برای پرداخت است. آموزش حسابداری و یادگیری مهارت‌های اولیه‌ی حسابداری و مالی لازم به مدیران امکان درک پیامدهای مالی تصمیمات آن‌ها را می‌دهد. از آنجا که برخی از مدیران مهارت و آموزش لازم را دریافت نکرده‌اند در نتیجه، بسیاری مواقع شاهد هستیم که منابع اتلاف می‌شود و تصمیمات مالی ضعیفی گرفته می‌شود. بنابراین، مدیران نیز همچون حسابداران به حصول آموزش حسابداری، آگاهی از اصول و مبانی حسابداری کاربردی نیاز دارند تا تصمیمات و عملکرد مالی شرکت و سازمان آن‌ها بهبود یابد. در ادامه، آنچه که مدیران شرکت‌ها و سازمان‌ها لازم است درباره‌ی حسابداری بدانند را شرح می‌دهیم.

  • حسابداری نقدی در برابر حسابداری تعهدی
  • صورت‌حساب‌های مالی پایه
  • تهیه و تنظیم بودجه
  • ترازنامه
  • صورت حساب جریان وجوه نقد

حسابداری نقدی در برابر حسابداری تعهدی

دو روش حسابداری که برای ثبت معاملات کسب‌وکار وجود دارد حسابداری پایه‌ی نقدی و تعهدی هستند. اکثر شرکت‌های متوسط ​​و بزرگ از حسابداری تعهدی استفاده می‌کنند، بنابراین مهم است که به عنوان مدیر شرکت در دوره‌های آموزش حسابداری کاربردی با این مفاهیم و کاربرد آن‌ها آشنا شوید. چه زمانی باید هزینه را از بودجه‌ی خود پرداخت کنید؟ آیا سفارش خرید یک معامله‌ی حسابداری را ایجاد می‌کند؟ با شرکت در یک دوره‌ی آموزش حسابداری، مدیران تفاوت بین این دو روش حسابداری را فرا می‌گیرند که برای مدیریت پول نقد، سطوح هزینه، تعهدات به فروشندگان خود و دریافت مطالبات از مشتریان مهم است.

حسابداری مدیران

صورت‌حساب‌های مالی

مدیران باید با صورت‌های مالی پایه که برای کاربران خارجی تهیه شده‌اند و اطلاعاتی که در هر یک از این صورت‌حساب‌ها ارائه می‌شود آشنایی داشته باشند. کلاس‌های آموزش حسابداری مقدماتی به آشنایی صحیح مدیران با صورت‌های مالی و اصطلاحات اساسی کمک می‌کند که برای برقراری ارتباط با پرسنل حسابداری و امور مالی و درک مفاهیم و تصمیم‌گیری‌های مالی لازم است. به طور خاص مدیران باید بدانند که:

  • چه اطلاعاتی در صورت‌های مالی ارائه شده است؟
  • چگونه اعمال و تصمیمات آنان در این صورت‌های مالی منعکس شده و تصمیمات و اعمال آن‌ها چه مواردی را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟
  • آیا شرکت شما از یک قالب متفاوت برای گزارشگری مالی داخلی استفاده می‌کند؟
  • آیا به عنوان مدیر می‌دانید که چگونه از این صورت‌حساب‌های مالی برای بهبود عملکرد مالی و عملیاتی حوزه مسئولیت خود استفاده کنید؟

مدیران با یادگیری و کسب آموزش حسابداری بازار کار لازم پاسخ تمامی این سوالات را دریافت کرده و عملکرد مالی بهتری خواهند داشت.

 

.
این ویدئو بخشی از ۵۳ ساعت آموزش صفر تا صد حسابداری بازار کار، سرفصل تجزیه و تحلیل صورتهای مالی می‌باشد.

 

 


تهیه و تنظیم بودجه

بودجه مقدار منابعی است که شما برای رسیدن به اهداف و برنامه‌های اجرایی برای سال مالی بعدی نیاز دارید. مدیران باید بدانند که چگونه بودجه‌ی شرکت، سازمان یا اداره را تهیه و تنظیم کنند که هزینه‌ها بیشتر از درصد رشد درآمد نشود. این یک کار تشریفاتی برای برآورده کردن نیازهای مدیریت ارشد، وام‌دهندگان و یا سرمایه‌گذاران نیست. روند تهیه و تنظیم بودجه، بررسی چگونگی استفاده از منابع و در صورت امکان استفاده مؤثرتر و کارآمدتر از منابع است. هزینه‌های شرکت و سازمان باید به طور مستقیم به اهداف، راهبردها و برنامه‌ها برای سال بودجه‌ اختصاص یافته و با برنامه‌ریزی استراتژیک شرکت هماهنگ و همسو باشد.

مدیران فرضیات عملیاتی که سطوح هزینه را ایجاد می‌کند شناسایی می‌کنند. برآورد پایه‌ی منطقی مثل حجم تولید یا فروش، تعداد کارکنان، درصد حقوق و دستمزد و هزینه به ازای هر کارمند لازم است که همه‌ی این‌ها نیازمند کسب اطلاعات و آموزش حسابداری بازار کار نحوه برآورد هزینه، پیش‌بینی درآمدها، تهیه و کنترل بودجه و صورت‌‌‌های مالی است.

آموزش حسابداری

صورتحساب جریان وجوه نقد

یکی از بخش‌های مهمی که در طی کلاس‌های آموزش حسابداری فرا می‌گیرید، صورتحساب جریان وجه نقد است.   صورت‌حساب جریان وجوه نقدی به مدیران چگونگی گردش جریان وجه نقد در داخل و خارج از شرکت در طول زمان را نشان می‌دهد. این اطلاعات برای مدیران بسیار ضروری است چون باید بدانند هزینه‌های روزانه شرکت آن‌ها چقدر است و چه مقدار باید پرداخت کنند و همچنین چگونه برای اقلام بلندمدت بودجه مانند بازپرداخت وام برنامه‌ریزی کنند. صورتحساب جریان وجوه نقد به مدیران کمک می‌کند کمبودها را پیش‌بینی کنند و از قبل برای پوشش و رفع کمبودهای کوتاه مدت برنامه‌ریزی کنند. وقتی هم که صورتحساب یک مازاد ‌را نشان ‌دهد، بنابراین می‌توانید برای بهبود وضعیت سرمایه‌ی خود برنامه‌ریزی کنید. بنابراین مدیران باید با کسب آموزش حسابداری تمامی آنچه باید در صورتحساب ثبت شود و تحلیل آن را فرا بگیرند.

 

ترازنامه

حسابداران با ترازنامه سر و کار زیادی دارند. در ترازنامه صورت‌حساب دارایی‌ها و بدهی‌ها و سرمایه گنجانده می‌شود و از طریق آن می‌توان به وضعیت بدهی‌ها و بستانکاری و میزان سرمایه‌ی شرکت پی برد. ثبت دارایی‌ها و بدهی‌ها به دقت زیادی نیاز دارد. با این حال، ترازنامه به شما می‌گوید که چه چیز شرکت شما با ارزش است و چگونه سود و زیان شما در طول زمان به دارایی‌ها و بدهی‌های شما تبدیل می‌شوند. همچنین مدیران از طریق ترازنامه می‌توانند بفهمند که چه میزان از دارایی‌هایی که جمع‌آوری کرده‌اند سرمایه گذاری ملموس یا غیرملموس مثل تجهیزات، کارخانه و… هستند. به عنوان یک مدیر، این اطلاعات برای شما مفید است، چرا که آن پیش‌زمینه و اطلاعات سودمندی برای تصمیم‌گیری‌های مالی فراهم می‌کند.

بنابراین، جدای از حسابداران شرکت که با کسب مدرک و دوره‌های آموزش حسابداری در این زمینه تخصص یافته و کارها و امور حسابداری را انجام می‌دهند مدیران نیز به آشنایی با اصول حسابداری و به‌خصوص آموزش حسابداری نیاز دارند تا به بهترین نحو و با توجه به وضعیت مالی شرکت، تصمیمات خود را اتخاذ کنند.


اگر قصد یادگیری حسابداری بصورت حرفه ای را دارید یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم:

 


این مقاله بخشی از صد‌ها نکته کاربردی در زمینه آموزشهای این سایت می‌باشد. جهت تسلط کامل به مباحث مربوط به بازار کار و کسب درآمد سریع از این حرفه، با جمع آوری اطلاعات از مدیران ارشد مالی و اساتید برتر دانشگاه، بسته آموزش صفر تا صد حسابداری در بازار کار را تهیه نموده ایم. این مجموعه بی‌نظیر شامل تمامی تکنیک‌های حسابداری کاربردی در قالب ۵۳ ساعت آموزش حسابداری با کیفیت، جزوات pdf، تستهای ارزیابی اینترنتی و آموزش نرم افزار‌‌های مالی می‌باشد. با استفاده از این مجموعه به سادگی می‌توانید ضمن استفاده از تخفیف باورنکردنی آن، حسابداری را بصورت کاملا کاربردی از آموزش حسابداری مقدماتی تا تجزیه و تحلیل صورتهای مالی بیاموزید.

 

خبرنامه

در حال بررسی اطلاعات...

از عضویت شما در خبرنامه سپاس گزاریم.

مقالات مرتبط

Simmilar Blog
۲۲ دی ۱۳۹۸
مراحل تجزیه و تحلیل صورت‌‌های مالی

آموزش تجزیه و تحلیل صورتهای مالی بخش مهمی از فرایند حسابداری است که در دوره‌ها و کلاس‌های آموزش حساب

۰۵ آبان ۱۳۹۸
حسابدار موفق کیست

در فضای انجام کار حسابداری آموخته‌های آکادمیک و تئوری لازم است ولی کافی نیست، به همین منظور توصیه می

۲۱ آذر ۱۳۹۷
اهمیت صورتهای مالی

امروزه یکی از انواع آموزش حسابداری کاربردی، آموزش تجزیه و تحلیل صورتهای مالی است که به افراد در بازا

محصولات پیشنهادی

آموزش حسابداری مقدماتی
آموزش حسابداری حرفه ای
آموزش حسابداری حرفه ای