آموزش حسابداری نیاز

انواع تکنیک‌‌های حسابداری مدیریت ـ قسمت اول

آموزش حسابداری مدیریت

حسابداری مدیریت یا حسابداری مدیریتی، استفاده از تکنیک‌های حسابداری برای تحلیل کسب‌ و کار جهت حمایت از شکل‌گیری استراتژی، اجرای کسب ‌و کار، تصمیم‌گیری و مدیریت ریسک است. این نوع حسابداری شامل تحلیل اقدامات مالی و غیرمالی است. لازم به ذکر است که حسابداری مدیریت به ‌طور کلی یک شیوه‌ی جدا از فعالیت‌‌های حسابداری مالی است. حسابداری مالی با حسابداری مدیریت فرق دارد. حسابداری مالی فرآیند تهیه و ارائه‌ی اطلاعات مالی سه‌ ماهه و یا سالانه برای استفاده‌ی خارجی است. در حالی ‌که حسابداری مالی برای گزارش به سرمایه‌گذاران خارجی، سهامداران و ذینفعان استفاده می‌شود. حسابداری مدیریت، اطلاعاتی را برای مدیران داخلی شرکت و صاحبان کسب ‌و ‌کار فراهم می‌کند. به ‌طوری ‌که آن‌ها می‌توانند فعالیت‌های کسب ‌و کار را برنامه‌ریزی و کنترل کنند. بنابراین، این دو را با هم اشتباه نگیرید.

حسابداری مدیریت به مدیران در هنگام تصمیم‌گیری‌های دشوار کمک می‌کند. حسابداری مدیریت یک فرآیند درون محور است که اطلاعات مالی و عملیاتی واقعی را به مدیران ارائه می‌کند. استراتژی‌ها معمولاً آینده‌نگرانه هستند و محرمانه نگهداری می‌شوند. در حسابداری مدیریت از تکنیک‌های مختلفی برای ارزیابی هزینه، سود و برنامه‌ریزی استفاده می‌گردد که برخی از آن‌ها نیازمند شرکت در دوره‌های آموزش حسابداری مدیریت است. اگر مدیر کسب‌ و کاری هستید یا در عرصه‌ی کسب ‌و کارهای مدیریت شرکت مشغول به کار هستید، لازم است که از تکنیک‌های حسابداری در مدیریت استفاده کنید و در صورت لزوم دوره‌هایی جهت آموزش حسابداری مقدماتی تا پیشرفته را برای آشنایی کارکنان با حسابداری مدیریت برگزار کنید. در ذیل، به تعدادی از تکنیک‌های حسابداری مدیریت اشاره می‌کنیم:

  • برنامه‌ریزی مالی

برنامه‌ریزی مالی، عمل تصمیم‌گیری از قبل در مورد فعالیت‌های مالی لازم برای رسیدن به اهداف اولیه‌ی خود است. این اهداف شامل تعیین هر دو اهداف بلند مدت و اهداف کوتاه ‌مدت مالی شرکت، تنظیم سیاست‌های مالی و توسعه‌ی روش‌های اجرایی مالی برای رسیدن به اهداف است. نقش سیاست‌های مالی برای رسیدن به حداکثر بازده سرمایه به کار گرفته شده مورد تأکید قرار گرفته و اهمیت آن را نمی‌توان نادیده گرفت. سیاست‌های مالی ممکن است با تعیین میزان سرمایه‌ی مورد نیاز، منابع بودجه، تعیین و توزیع درآمد و تعیین سطح سرمایه‌گذاری بهینه روی دارایی‌های مختلف ارتباط داشته باشد. در صورت شرکت در دوره‌های آموزش حسابداری مقدماتی با اصول و روش‌‌های برنامه‌ریزی مالی آشنا شده و حتی کتاب‌هایی در این زمینه به شما معرفی می‌گردد.

 

این ویدئو بخشی از بسته آموزش تنظیم و تحلیل صورتهای مالی است که توسط جناب دکتر ساسان مهرانی تدریس شده است .

 

 

  • تحلیل صورت‌های مالی

تجزیه‌ و تحلیل تلاشی برای تعیین اهمیت و معناداری داده صورت‌های مالی است به‌طوری‌که پیش‌بینی را بتوان از طریق چشم‌اندازها برای درآمدهای آینده، توانایی پرداخت بهره و سر رسیدهای بدهی و سودآوری، یک سیاست تقسیم سود منطقی انجام داد. تکنیک‌های چنین تحلیلی، صورت‌های مالی قیاسی، تحلیل روند، صورت‌های جریان وجوه نقد و  تحلیل نسبت هستند. این تجزیه و تحلیل به ارائه اطلاعاتی منجر می‌شود که به مدیران اجرایی، سرمایه‌گذاران و اعتباردهندگان کمک خواهد کرد. اهمیت صورت‌های مالی برای مدیریت کسب ‌و کار کاملاً مشخص است و تجزیه ‌و تحلیل به مدیران کمک می‌کند که از وضعیت مالی و جریان بدهی‌ها و طلب‌ها اطلاع داشته باشند. به همین منظور برای فراگیری استفاده از صورت‌های مالی و همین‌طور تحلیل آن‌ها دوره‌های آموزش صورت‌ های مالی برگزار می‌شود و در دانشگاه‌ها بر کسب آموزش صورت های مالی تأکید می‌شود. حتی بخش مدیریت ممکن است برای هر چه بهتر انجام دادن تحلیل صورت‌های مالی، اقدام به برگزاری کارگاه آموزش صورت ‌های مالی بکند.

  • بهای تمام ‌شده‌ی تاریخی

بهای تمام ‌شده‌ی تاریخی مبلغی است که در ازای آن خریدار و فروشنده دارایی را با پول مبادله می‌‌کنند. حسابداری بهای تمام شده‌ی تاریخی، داده‌های گذشته را برای مدیریت هزینه‌های مربوط به هزینه‌ی هر نیروی کار، فرآیند و بخش فراهم می‌کند. به ‌طوری ‌که این نوع حسابداری با هزینه‌های استاندارد مقایسه شود. چنین مقایسه‌ای ممکن است برای مدیریت برای کنترل هزینه و برای برنامه‌ریزی‌های آینده مفید باشد.

  • هزینه‌یابی استاندارد

هزینه‌یابی استاندارد یک روش ثبت معاملات حسابداری در هزینه‌های مورد ‌انتظار و سپس تحلیل تفاوت بین هزینه‌های استاندارد و هزینه‌های واقعی است. در حالی ‌که این کار، روش جدیدی نیست، سرعتی که در آن این اطلاعات را می‌توان تحلیل کرد، قطعاً تغییر یافته است. با استفاده از سیستم‌های اطلاعات حسابداری مدرن، صاحبان کسب ‌و کار کوچک می‌توانند به‌ طور همزمان به بررسی واریانس‌های بین هزینه‌های واقعی و استاندارد به محض این‌که مواد خریداری شده و محصولات تولید شد، بپردازند. در گذشته، این تکنیک‌ها به محاسبات توسط یک حسابدار نیاز داشت. در حال حاضر، برخی از این کار توسط نرم‌افزار حسابداری انجام می‌شود. در حالی ‌که این نر‌م‌افزارها قطعاً کار را راحت‌تر می‌کنند، صاحبان کسب‌ و کار کوچک باید مراقب باشند. تفسیر واریانس هزینه‌یابی استاندارد هنوز هم به درک درستی از نحوه روند کار نیاز دارد.

  • کنترل بودجه و بودجه‌بندی

حسابدار مدیریت از ابزار کنترل بودجه برای برنامه‌ریزی و کنترل فعالیت‌های مختلف کسب ‌و کار استفاده می‌کند. کنترل بودجه یک روش مهم برای هدایت عملیات‌های کسب ‌و کار در یک جهت موردنظر مانند رسیدن به بازده سرمایه‌گذاری رضایت‌بخش است.

در حسابداری مدیریت، بودجه‌بندی برای کنترل تولید و عملیات‌های تولید آینده انجام می‌گیرد. اگرچه از حسابداری مدیریت ‌می‌توان برای سایر صنایع استفاده کرد ولی اغلب در یک محیط تولیدمحور و قابل‌سنجش به کار می‌رود. فرایند بودجه‌بندی به آمار و ارقام تولید در گذشته، هزینه‌های مواد اولیه، هزینه‌های نیروی کار و متوسط ساعاتی که از نیروی کار برای انجام وظایف و فرایندهای خاص استفاده می‌گردد. این بودجه پس‌ازآن به‌عنوان یک ابزار اندازه‌گیری استفاده می‌شود. تحلیل واریانس برای اطمینان از پایبندی به بودجه و ارائه اطلاعات لازم برای اصلاح هرگونه انحراف احتمالی به‌کار می‌رود. جهت مطالعه‌ موارد دیگر از تکنیک‌های حسابداری مدیریت، به مقاله‌ی انواع تکنیک‌‌های حسابداری مدیریت ـ قسمت دوم مراجعه نمایید.


اگر قصد یادگیری حسابداری بصورت حرفه ای را دارید یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم:

 


این مقاله بخشی از صد‌ها نکته کاربردی در زمینه آموزشهای این سایت می‌باشد. جهت تسلط کامل به مباحث مربوط به بازار کار و کسب درآمد سریع از این حرفه، با جمع آوری اطلاعات از مدیران ارشد مالی و اساتید برتر دانشگاه، بسته آموزش صفر تا صد حسابداری در بازار کار را تهیه نموده ایم. این مجموعه بی‌نظیر شامل تمامی تکنیک‌های حسابداری کاربردی در قالب ۵۳ ساعت آموزش حسابداری با کیفیت، جزوات pdf، تستهای ارزیابی اینترنتی و آموزش نرم افزار‌‌های مالی می‌باشد. با استفاده از این مجموعه به سادگی می‌توانید ضمن استفاده از تخفیف باورنکردنی آن، حسابداری را بصورت کاملا کاربردی از آموزش حسابداری مقدماتی تا تجزیه و تحلیل صورتهای مالی بیاموزید.

 

خبرنامه

در حال بررسی اطلاعات...

از عضویت شما در خبرنامه سپاس گزاریم.

مقالات مرتبط

Simmilar Blog
۰۷ خرداد ۱۳۹۸
آموزش صفر تا صد حسابداری پیمانکاری

فرایند حسابداری پیمانکاری کاری دشوار است که شامل وام، صدور صورت‌حساب، هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم و

۲۱ آذر ۱۳۹۷
اهمیت صورتهای مالی

امروزه یکی از انواع آموزش حسابداری کاربردی، آموزش تجزیه و تحلیل صورتهای مالی است که به افراد در بازا

۰۶ تیر ۱۳۹۷
لزوم آموزش حسابداری بهای تمام شده

بر همه واضح است که هر کسب‌وکاری فارغ از زمینه، اندازه و مقیاسی که در آن فعالیت می‌کند، برای مدیریت ص

محصولات پیشنهادی

آموزش حسابداری حرفه ای
آموزش حسابداری حرفه ای
آموزش حسابداری حرفه ای