آموزش حسابداری نیاز

تهیه صورت‌های مالی نهایی سالانه

تهیه‌ صورت‌های مالی نهایی سالانه

همانطور که در مقاله نکات مهم در تجزیه و تحلیل صورتهای مالی بیان شد: یکی از مهم‌ترین موضوعات در بخش آموزش حسابداری بازار کار تهیه‌ صورت‌های مالی نهایی سالانه شرکت‌ها و موسسات مختلف است. کسب و کارهای بزرگ و کوچک از صورت‌های مالی نهایی سالانه به عنوان ابزاری برای مطلع کردن مدیران، سهام‌داران و مصرف‌کنندگان از میزان پیشرفت کسب و کار استفاده می‌کنند.

بنابراین در علم حسابداری، آموزش تجزیه و تحلیل صورتهای مالی سالانه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. با استفاده از این گزارش وضعیت کنونی کسب و کار در پایان سال مشخص شده و می‌توان به شکل بهتری برای سال بعد از لحاظ استراتژیک تصمیم‌گیری کرد. این صورت حساب سالانه معمولا برای ارائه در جلسه‌ی پایان سال و یا توزیع بین سهام‌داران انجام می‌شود و تا آن‌جا که ممکن است اطلاعات مختلف مالی مربوط به کسب و کار را در خود جای داده است.

تهیه‌ صورت‌های مالی نهایی سالانه موضوعی تنها مربوط به کسب و کارهای بزرگ نیست. امروزه تعداد کسب و کارهای کوچک و متوسط در سراسر دنیا رشد بسیار زیادی را داشته‌اند. به عنوان مثال در ایالات متحده‌ی امریکا شاهد وجود بیش از ۲۹ میلیون کسب و کار کوچک هستیم که برای بازار بسیار کوچکی در حال رقابت با یک دیگر هستند. بنابراین چه چیزی می‌تواند بیش از هرچیز به این شرکت‌ها در رقابت تنگاتنگ کمک کند؟ قطعا داشتن استراتژی مناسب که بر پایه‌ی اطلاعات مالی دقیق بنا شده است یکی از مهم‌ترین رویکرد‌ها در این مورد است.

در بسیاری از کشورهای دنیا قانون، کسب و کارهای رسمی را موظف به ارائه‌ی صورت حساب‌های مالی نهایی سالانه به سهام‌داران می‌کند. بسیاری از دیگر سازمان‌ها از جمله سازمان‌های مردم‌نهاد و خیریه نیز از این گزارش‌های نهایی سالانه بهره می‌برند. بنابراین واضح است که نحوه تجزیه و تحلیل صورتهای مالی سالانه  یکی از مهم‌ترین موضوعات در علم حسابداری تبدیل شود. در حقیقت نمی‌توان آموزش حسابداری بازار کار را بدون پیدا کردن مهارت در این مورد مورد تصور قرار داد.

صورتهای مالی نهایی سالانه شامل وضعیت کنونی کسب و کار (و یا سازمان)، اهداف آینده و موضوعات مهم مالی سال گذشته می‌شود. برای کسب و کارهای کوچک داشتن صورتهای مالی نهایی سالانه که به صورت کامل و صادقانه تهیه شده باشد اهمیت بسیار زیادی در رشد و آینده‌ی کسب و کار دارد.

 

.
این ویدئو بخشی از ۵۳ ساعت آموزش صفر تا صد حسابداری بازار کار، سرفصل تجزیه و تحلیل صورتهای مالی می‌باشد.

 


بنابراین هیچ شکی در میزان اهمیت تهیه‌ صورت‌های مالی نهایی سالانه چه برای کسب و کارهای کوچک و چه برای کسب و کارهای بزرگ باقی نمی‌ماند. در این مقاله قصد داریم شما را به صورت کامل با تهیه و نحوه تجزیه و تحلیل صورتهای مالی سالانه آشنا سازیم. بعد از خواندن این مقاله درک بهتری نسبت به موضوعات پوشش داده شده در صورتهای مالی سالانه پیدا خواهید کرد. همچنین شما با فواید استفاده از این صورتهای مالی برای کسب و کارهای کوچک آشنا خواهید شد. شما همچنین موضوعاتی را درباره‌ی تفاوت‌های مختلف این گزارش سالانه برای کسب و کارهای مختلف و همچنین اهمیت استفاده ازسیستم‌های اتوماسیون حسابداری خواهید خواند. با ما همراه باشید. 

  • صورت‌های مالی نهایی سالانه شامل چه مواردی می‌شود؟
  • اهمیت صورتهای مالی نهایی سالانه برای کسب و کارهای کوچک
  • نحوه تجزیه و تحلیل صورتهای مالی و تهیه‌ی آن‌ها

یکی از مهم‌ترین موضوعات در بخش آموزش حسابداری بازار کار تهیه‌ صورت‌های مالی نهایی سالانه شرکت‌ها و موسسات مختلف است. کسب و کارهای بزرگ و کوچک از صورت‌های مالی نهایی سالانه به عنوان ابزاری برای مطلع کردن مدیران، سهام‌داران و مصرف‌کنندگان از میزان پیشرفت کسب و کار استفاده می‌کنند.

  • تهیه‌ صورت‌های مالی نهایی سالانه شامل چه مواردی می‌شود؟

در بسیاری از کشورها، دولت کسب و کارها را موظف می‌کند که اطلاعات رسمی مربوط به خود را در قالب صورتهای مالی نهایی سالانه گزارش دهند. در کنار این موضوع، بسیاری از شرکت‌ها از این گزارش برای متقاعد ساختن سهام‌داران کنونی و همچنین سهام‌داران آینده برای سرمایه‌گذاری در شرکت استفاده می‌کنند. کسب و کارهای کوچک نیز به روش‌های مختلف می‌توانند از صورتهای مالی نهایی سالانه بهره ببرند.

در بهترین شرایط، صورتهای مالی نهایی سالانه شامل یک گزارش از مدیر شرکت، وضعیت مالی کنونی شرکت و همچنین میزان درآمد کسب و کار می‌شود.

صورتهای مالی نهایی سالانه معمولا با اطلاعاتی کلی درباره‌ی شرکت و موضوعات پر اهمیت حوزه‌ی کسب و کار در سال گذشته آغاز می‌شود. سپس مدیران اجرایی یک گزارش کامل را برای سهام‌داران آماده می‌کنند که در آن موضوعات کلیدی سال گذشته و همچنین دیدگاهشان برای سال جدید را بیان می‌کنند. در کسب و کارهای کوچک این گزارش می‌تواند برای ارائه به کارکنان و دادن انگیزه به آن‌ها استفاده شود.

 

تجزیه و تحلیل صورت‌‌های مالی

 

به صورت معمول، گزارش صورتهای مالی نهایی سالانه شامل سه بخش اساسی مالی می‌شود. در حالی که تمامی این سه مورد به شکلی نزدیک با یک دیگر رابطه دارند، هرکدام موضوعات مهمی را در رابطه با شرایط مالی شرکت بیان می‌کنند.

اولین مورد شامل ترازنامه‌ی شرکت می‌شود. این ترازنامه می‌تواند به صورت دقیق وضعیت مالی کنونی شرکت را به تصویر بکشد. بنابراین در آموزش تجزیه و تحلیل صورتهای مالی سالانه نمی‌توان از اهمیت ترازنامه غافل شد. در ترازنامه سه موضوع مهم یعنی دارایی، بدهی و سرمایه مشخص می‌شود.

مورد دوم از قسمت‌های مهم صورتهای مالی سالانه شامل درآمد شرکت در سال گذشته می‌شود. این قسمت اهمیت بسیار زیادی در جلب توجه سهام‌داران دارد. در پایان نیز جریان نقدینگی سومین بخش مهم صورتهای مالی نهایی سالانه را تشکیل می‌دهد. این قسمت در حقیقت بیانگر بودجه و میزان مخارج به صورت دقیق است.

صورتهای مالی نهایی سالانه شامل موارد دیگری نیز می‌شود که از میان آن‌ها می‌توان به موضوعات زیر اشاره کرد:

  • عکس‌ها، نمودارها و دیگر موارد برای توضیح بهتر موضوعات به سرمایه‌گذاران
  • گزارش حسابرس برای تایید اطلاعات مالی
  • توضیح درباره‌ی سیاست‌های حسابداری مربوطه
  • یاداشت‌های مختلف در صورتهای مالی جهت توضیح و زمینه‌سازی

 

  • اهمیت صورتهای مالی نهایی سالانه برای کسب و کارهای کوچک

همانگونه که پیشتر نیز گفته شد، صورتهای مالی نهایی سالانه بخشی اساسی از کسب و کارهای بزرگ است و آموزش حسابداری صنعتی بدون توجه به این موضوع ممکن نیست. صورتهای مالی در این گونه از کسب و کارها نیاز دارند که به صورت کامل و دقیق سرمایه‌گذاران خصوصی و عمومی خود را درباره‌ی موضوعات مالی شرکت مطلع سازند. با این حال کسب و کارهای کوچک نیز می‌توانند به شکل‌های مختلفی از صورتهای مالی نهایی سالانه بهره ببرند. در ادامه به بعضی از فواید این صورت حساب‌ها برای کسب و کارهای کوچک اشاره شده است:

 

۱- بازتعریف استراتژی‌های اساسی

کسب و کارها به سادگی در طول سال درون موضوعات روزمره غرق می‌شوند و نمی‌توانند دید کلی خود را نسبت به روند کلی کار حفظ کنند. کسب و کارهای کوچک می‌توانند از گزارش مالی نهایی سالانه برای ارزیابی موضوعات مختلف اساسی درباره‌ی استراتژی کاری خود بهره ببرند. به این طریق می‌توان نسبت به روند کلی که کسب و کار در حال طی کردن است نگاهی جامع انداخت و از شرایط آن مطلع شد. بنابراین در آموزش حسابداری بازار کار نباید از اهمیت کسب و کارهای کوچک غافل شد.

 

۲- درک شرایط کسب و کار و جایگاه آن در حوزه‌ی رقابت

گزارش مالی سالانه می‌تواند نقش اساسی در تعیین جایگاه کسب و کار در حوزه‌ی رقابت با دیگر شرکت‌ها داشته باشد. این گزارش می‌تواند به ما در شناخت رقیب‌ها، امتیازها و ضعف‌ها ما در این رقابت، شناخت چالش‌ها و همچنین پیدا کردن فرصت‌ها کمک کند. آموزش تجزیه و تحلیل صورتهای مالی می‌تواند به افراد در پیدا کردن موضوعات مختلف در رابطه با حوزه‌ی رقابت کسب و کار یاری رساند.

 

۳- ارزیابی اهداف سالانه‌ی انجام شده

هر کسب و کاری دارای اهداف خود است. این اهداف تنها مربوط به موضوعات مالی نیستند بلکه درباره‌ی موضوعات مختلف از جمله مدیریت منابع انسانی و… نیز اهمیت دارند. گزارش کاری سالانه به صورت واضح می‌تواند نشان دهد که آیا اهداف مختلف کسب و کار به دست آمده است یا خیر. دانستن این موضوع اهمیت بسیار زیادی در درک شرایط کسب و کار و میزان موفقیت آن دارد.

 

۴- تعیین اهداف برای سال‌های آینده

از گزارش سالانه مالی می‌توان برای تعیین اهداف سال بعد بهره برد. بنابراین یکی از موضوعات مهم در رابطه با آموزش تجزیه و تحلیل صورتهای مالی تاثیر آن در تعیین اهداف برای سال‌های آینده است. این موضوع برای کسب و کارهای بزرگ از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و سرمایه‌گزاران را می‌توان در روند تعیین اهداف سال بعد به صورت مناسب شرکت داد. برای کسب و کارهای کوچک نیز چنین گزارشی می‌تواند در تعیین اهداف سالانه کمک بسیار زیادی کند.

 

نحوه تجزیه و تحلیل صورتهای مالی

 

۵- قبل از اینکه وارد مرحله‌ی بعد شوید، خود را برای آن آماده کنید.

تصور کنید که یک کسب و کار کوچک راه انداخته‌اید و اکنون سال سوم از شروع کارتان است. آیا برنامه‌هایی برای رشد و فروش بیشتر شرکت خود دارید؟ شاید می‌خواهید برای توسعه‌ی کسب و کار خود چندین سرمایه‌گذار را جذب کنید. مهم نیست برنامه‌های شما تا چه حد بزرگ هستند. اگر از الان تهیه‌ صورت‌های مالی نهایی سالانه را آغاز کنید می‌توانید برای مراحل بعد خود آماده‌تر باشید. گزارش صورتهای مالی نهایی سالانه نشان می‌دهد که شما به اندازه‌ی کافی حرفه‌ای بوده و برای رشد کسب و کار خود در صورت جذب سرمایه‌گذاری از قابلیت‌های لازم برخوردارید.

 

  • نحوه تجزیه و تحلیل صورتهای مالی و تهیه‌ی آن‌ها

در شرکت‌های بزرگ تهیه‌ی این گزارش مالی معمولا به یک کار تیمی از قسمت‌های مختلف شرکت نیاز دارد. با این حال در بسیاری از استارتاپ‌های امروی افراد شاید وقت کافی برای تهیه‌ی یک گزارش کامل و دقیق ندارند. در این مورد است که بعضی از نرم‌افزارها می‌توانند در روند تهیه‌ی این صورت‌های مالی به کسب و کارها یاری رسانند. استفاده از شیوه‌های اتوماسیون حسابداری می‌تواند روند تمامی این موضوعات را تا حدود بسیار زیادی سریع و دقیق سازد. با این حال آموزش تجزیه و تحلیل صورتهای مالی اهمیت خود را همواره به صورت کامل حفظ می‌کند.

شرکت‌های عمومی بزرگ باید صورتهای مالی خود را به صورت کامل میان سهامدارن توزیع کنند. این موضوع در کشورهای مختلف طابع قوانینی هستند که در بسیاری از موراد می‌توانند کاملا متفاوت باشند. برای کسب و کارهای کوچک بسیاری از این گزارش‌ها می‌توانند تنها توسط کسب و کار استفاده و برای آینده آرشیو شود. سازمان‌های مردم نهاد شاید بخشی از گزارش مالی سالانه‌ی خود را به صورت کامل برای عموم منتشر سازند تا به این شکل داوطلبین و کمک‌رسانان خود را برای کمک‌رسانی بیشتر تشویق کنند. همچنین این موضوع اهمیت بسیار زیادی در شفاف‌سازی موضوعات مختلف مالی در رابطه با این سازمان‌های مردم نهاد دارد.


اگر قصد یادگیری حسابداری بصورت حرفه ای را دارید یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم :

 


این مقاله بخشی از صد‌ها نکته کاربردی در زمینه آموزشهای این سایت می‌باشد. جهت تسلط کامل به مباحث مربوط به بازار کار و کسب درآمد سریع از این حرفه، با جمع آوری اطلاعات از مدیران ارشد مالی و اساتید برتر دانشگاه، بسته آموزش صفر تا صد حسابداری در بازار کار را تهیه نموده ایم. این مجموعه بی‌نظیر شامل تمامی تکنیک‌های حسابداری کاربردی در قالب ۵۳ ساعت آموزش حسابداری با کیفیت، جزوات pdf، تستهای ارزیابی اینترنتی و آموزش نرم افزار‌‌های مالی می‌باشد. با استفاده از این مجموعه به سادگی می‌توانید ضمن استفاده از تخفیف باورنکردنی آن، حسابداری را بصورت کاملا کاربردی از آموزش حسابداری مقدماتی تا تجزیه و تحلیل صورتهای مالی بیاموزید.

 

.

خبرنامه

در حال بررسی اطلاعات...

از عضویت شما در خبرنامه سپاس گزاریم.

مقالات مرتبط

Simmilar Blog
۲۲ دی ۱۳۹۸
مراحل تجزیه و تحلیل صورت‌‌های مالی

آموزش تجزیه و تحلیل صورتهای مالی بخش مهمی از فرایند حسابداری است که در دوره‌ها و کلاس‌های آموزش حساب

۲۷ دی ۱۳۹۷
فنون اظهارنامه نویسی سریع و حرفه ای

در سال‌های گذشته دفترچه اظهارنامه به طور فیزیکی چاپ می‌شد و در اختیار مؤدیان قرار می‌گرفت و آن‌ها می

۲۱ آذر ۱۳۹۷
اهمیت صورتهای مالی

امروزه یکی از انواع آموزش حسابداری کاربردی، آموزش تجزیه و تحلیل صورتهای مالی است که به افراد در بازا

محصولات پیشنهادی

آموزش حسابداری مالیاتی و بیمه
آموزش حسابداری حرفه ای