آموزش حسابداری نیاز

حسابرسی داخلی تکمیل کننده آموزش حسابداری

حسابرسی داخلی تکمیل کننده آموزش حسابداری

در ابتدا به تعریف کلی از حسابرسی داخلی می‌پردازیم: حسابرسی داخلی نوعی سیستم کنترلی بوده که مدیران سازمان‌ها برای مشخص شدن کیفیت هزینه‌ها و عملیات‌های مالی و آگاهی از وضعیت مالی شرکت و دارایی‌های آن انجام می‌دهند. حسابرس داخلی یکی از افراد مالی و حسابداری شرکت بوده که اختیار دسترسی به همه اسناد و مدارک مالی و غیر مالی را داشته و امکان برقراری ارتباط با مدیران ارشد سازمان را هم دارد. این فعالیت، به سازمان کمک می­کند تا اهداف خود را با در نظر گرفتن یک نظام و برنامه منظم، برای ارزیابی و بهبود کارایی فرایندها مدیریت و کنترل نمایند.

 • حسابرسی داخلی به چه علتی باید انجام شود ؟

حسابرسی داخلی به منظور کنترل منابع مالی و انحرافات آن بایستی در سازمان انجام شود تا از بروز مشکلات مالی و اشتباهات فاحش و زیان‌های ناشی از آن پیشگیری نماید. حسابرسی داخلی در واقع وظیفه بررسی رعایت الزامات قانونی را در سازمان بر عهده دارد و اگر این الزامات انجام نشده و یا ناقص انجام شده باشند آنها را کشف و درصدد رفع آن برآیند. حسابرسی داخلی در صورت بروز سوء استفاده‌های مالی، آنها را شناسایی کرده و از ضرر‌های بیشتر پیشگیری می‌نماید. حسابرسی داخلی می‌تواند محل‌هایی که منابع مالی در حال هدر رفتن هستند را شناسایی کرده و به مدیران ارشد به منظور متوقف کردن آن گزارش دهد. حسابرسی داخلی فقط معطوف به شناسایی انحرافات مالی نبوده و سایر انحرافات سازمان که می‌تواند ضرر مالی برای شرکت داشته باشد هم شناسایی می‌کند .

 • حسابرسی داخلی تکمیل کننده آموزش حسابداری

در جواب پاسخ این سوال که آیا حسابرسی داخلی تکمیل کننده آموزش حسابداری است، می‌توان پاسخ مثبت داد زیرا حسابرسی داخلی یکی از خدمات حسابرسی بوده و حسابرس داخلی می‌تواند یکی از افراد مالی یا تیم حسابداری سازمان باشد حسابرس می‌بایست با انواع حسابداری آشنا باشد. اما گاهی این امکان وجود دارد که مدیران سازمان، برای حسابرسی داخلی خود از شرکت حسابداری خبره کمک گرفته و از خدمات حسابداری آنها استفاده می‌کنند . به طور کلی، حسابرسی داخلی مربوط به یک فعالیت مستقل و مطمئن، تضمین و مشاوره‌ای است که برای ارزش افزوده و بهبود عملیات سازمان طراحی خواهد شد.

آموزش حسابرسی داخلی توسط متخصصان با درک عمیق از فرهنگ، سیستم­ها و فرآیندهای کسب و کار انجام می­گیرد و این اطمینان را می­دهد که، کنترلهای داخلی در محل برای رفع خطرات، پروسه‌های مدیریتی و رسیدن به اهداف سازمان موثر و کارآمد هستند. حسابرس داخلی باید امکان برقراری ارتباط با مدیران ارشد سازمان را داشته و مجاز به استفاده از اسناد مهم شرکت باشد. در این مطلب به فعالیت حسابرسی داخلی و وظایف حسابرس داخلی می­پردازیم، تا به جواب سوال  آیا حسابرسی داخلی تکمیل کننده آموزش حسابداری است برسیم.

 

 

این ویدئو بخشی از ۳ ساعت آموزش حسابرسی داخلی می‌باشد که توسط مرکز آموزش این شرکت تدوین تدریس شده است.

 


 •  اهمیت حسابرسی داخلی سازمان­ها

مدیران باید برای اینکه منابع مالی خود را کنترل و همچنین، اشتباهات حسابرسی را پیشگیری کنند، به حسابرسی داخلی بپردازنند. در حسابرسی داخلی تمام امور مربوط به هزینه­‌ها و امور مالی سازمان بررسی و سوء استفاده­‌های مالی شناسایی می­شود. این امر می­تواند کمک خوبی برای اطمینان از نحوه صحیح کار حسابداری شرکت باشد. صاحبان کسب و کار معتقدند که، حسابرسان داخلی یک منبع ارزشمند برای مدیریت اجرایی و هیئت مدیره، در دستیابی به اهداف کلی و همچنین تقویت کنترل داخلی و حکم رانی سازمانی هستند. اما چرا موضوع حسابرسی داخلی اهمیت زیادی دارد؟ دلایل اهمیت ویژه حسابرسی داخلی سازمان­ها عبارت­ند از:

 • با حسابرسی داخلی، امور تجزیه و تحلیل شده و شرکت به سمت بهترین فرصت­ها سوق داده می­شود.
 • طبق استانداردهای مربوطه صحت گزارشات حسابداری و امور مالی تعیین می­گردد.
 • کنترل داخلی سازمان به بهترین نحو ممکن
 • رعایت بخشنامه، قوانین و آئین نامه­‌ها
 • از منابع و دارایی­های سازمان حفاظت خواهد شد.
 • پیشگیری از ضررهای مالی
 • شناسایی منابع مالی که در حال هدر رفتن است.
 • علاوه بر انحرافات مالی، سایر سوءاستفاده‌­ها از سازمان مشخص می­شود.
 • مشخص نمودن کیفیت هزینه­‌ها

اگر سازمانی بخواهد خدمات حسابرسی داخلی خود را به شرکت حسابداری واگذار کند، باید مطمئن باشد که شرکت حسابداری معتبر بوده و بهترین خدمات حسابداری و متخصص ترین افراد را در اختیار او قرار می‌دهد. . زیرا حسابرسی داخلی امری با اهمیت است و حسابرسان داخلی می­توانند علاوه بر بررسی حساب­ها و اسناد داخلی شرکت، به خدمات مالی و تنظیم اظهارنامه مالیاتی، گزارشات فصلی و اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده بپردازند.

 • چرا حسابرسی داخلی تکمیل کننده حسابداری است؟

گفتیم حسابرسی داخلی یکی از ارکان اصلی برای تکمیل فعالیت حسابداری خواهد بود. اما چرا؟ تیم حسابداری یک شرکت به رویدادهای مالی پرداخته و امور مالی را انجام می­دهند. اطلاعات مالی می­تواند شامل حقوق کارکنان، قراردادهای روزانه و ماهیانه، بهای آب و برق و گاز، هزینه‌­های شرکت و برخی دیگر باشد که حسابداران آنها را تنظیم می­کنند. اما در نهایت تمام این امور می­بایست دوباره توسط یک تیم یا فرد دیگری بررسی شده، تا در صورت اشتباهات موجود در حسابها یا هر مشکلی، یا حتی ارائه راهکارهای ایده آل برای فرصت­های بهتر و کاهش هزینه­‌ها انجام گیرد. به این امر حسابرسی داخلی و کسی که این امور را برعهده گرفته، حسابرس داخلی گویند.

 

صفر تا صد حسابرسی داخلی در یک نگاه
 • مراحل حسابرسی داخلی در سازمان

برای اینکه حسابرسی داخلی صورت گیرد باید یک‌سری از مراحل مهمی طی شوند. از آماده سازی تیم حسابرسی داخلی گرفته تا اجرای کار و شناخت و برنامه ریزی جزو مراحل نهایی است. اگر مدیری برای حسابرسی داخلی شرکت از افراد امور مالی خود برای حسابرسی داخلی شرکت کمک گیرد باید در ابتدا مرحله آماده سازی را تکمیل نماید. این مرحله شامل :

 1. برگزاری جلسه
 2. انتخاب هیئت مدیره و تیم حسابرسی
 3. برنامه ریزی مقدماتی
 4. تامین منابع مورد نیاز
 5. تببین سازوکار مدیریت پروژه اثربخش
 6. تعامل و ارتباط با واحد مدیریت ریسک (در صورت وجود)
 7. تعیین خطوط و مراحل گزارشگری
 8. آغاز فرآیند حسابرسی داخلی

پس از اینکه مراحل آماده سازی تکمیل گردید، افراد می­توانند به حسابرسی داخلی و کنترل سیستم داخلی سازمان بپردازند. اما برای گزارشگیری و پیگیری اطلاعات مراحلی وجود دارد که عبارت­ند از تدوین گزارش نهایی حسابرسی داخلی، انجام بازبینی توسط مدیر حسابرسی، برگزاری جلسه و تبادل نظر، جمع بندی نظرات، پیگیری و اجرایی شدن نظرات. به طور کلی، جمع آوری و بررسی اطلاعات مورد نیاز، تهیه گزارشات و اطلاعات آماری و غیره را واحد حسابرسی داخلی برعهده دارد.

 • نحوه گزارش حسابرسی داخلی

یکی از مهمترین  حساس ترین بخش­های هر سازمان یا شرکت، حسابرسی داخلی آن است. در حسابرسی داخلی پس از بررسی­های انجام شده، تمام اطلاعات و گزارشات تنها در اختیار مدیران ارشد سازمان قرار گرفته و بقیه افراد از آن بی خبر هستند. حسابرسی داخلی سازمان یک امر پیچیده مالی‌ست زیرا می‌تواند شرکت را از بحران‌های بعدی در امان نگه دارد. در اینجا به وظایف کلی حسابرس داخلی خواهیم پرداخت :

حصول اطمینان از ثبت صحیح مدارک، اسناد و گزارش­های مالی ، کنترل داخلی سازمان ، ارائه گزارش به هیئت مدیره، ارائه پیشنهادات ویژه و همچنین فراهم آوردن موقعیت­های عالی ف پیشگیری از هر گونه سواستفاده ، شناسایی هر گونه ریسک ، پیگیری و بررسی تمام فعالیت­های مالی سازمان ، اخلاق حرفه­ای و رعایت کلیه قوانین موجود ، روحیه مسئولیت پذیری ، بی­طرف بودن ، پرداختن به تمام عملیات­های مالی مربوط به شرکت و حقوق کارکنان ، تسلط بر انبارگردانی و جزئیات آن ، بررسی تمام موارد طبق اصول و برنامه ریزی شده

 • استانداردهای حسابرسی چیست؟

این نوع از استاندارد حسابرسی، مربوط به خود شخص حسابرس بوده. او باید برای رسیدگی و تهیه گزارشات استقلال خود را بکار ببرد و منصفانه، به تمام امور بپردازد و هیئت مدیره را از تمام اطلاعات باخبر سازد.

معرفی استاندارد عملیاتی : به استاندارد عملیاتی ، استاندارد رسیدگی هم می­گویند. در این نوع باید علاوه بر امور مالی به وضعیت کارکنان سازمان پرداخته شود. همچنین باید شناخت کافی از سیستم کنترل داخلی داشت. حسابرس داخلی می­بایست برای تهیه گزارشات، این کار را به صورت حرفه­ای و محرمانه انجام دهد.

معرفی استاندارد گزارشی : در این نوع از استاندارد، حسابرس باید تعیین کند که آیا صورت­های مالی و گزارشات نوسط حسابداران طبق اصول تهیه شده است یا خیر. با بررسی تمام مدارک و اسناد باید یک اظهارنظری به مدیریت ارسال گردد.


 • مهم : پیش‌نیاز حسابرسی اطلاعات کامل از حسابداری است.

برای انجام یک حسابرسی خوب باید به امور حسابداری مسلط باشد تا بتواند ضمن دقت لازم بطور صحیح و منظم به سرفصلهای مورد رسیدگی بپردازد، بنابراین همیشه حسابرسان برای رسیدن به اطلاعات قابل اتکاء و مفید از حسابداری بصورت جامع و کاربردی سر رشته دارند. چطور ممکن است که حسابرس به اطلاعاتی رسیدگی کند که خود از آن آگاه نباشد چون منبع این اطلاعات همان امور حسابداری‌ست. پیشنهاد ما به شما عزیزان این است که ابتدا حسابداری را بصورت کاربردی بیاموزید و سپس به امور حسابرسی مسلط شوید.

 

 


این مقاله بخشی از صد‌ها نکته کاربردی در زمینه آموزشهای این سایت می‌باشد. جهت تسلط کامل به مباحث مربوط به بازار کار و کسب درآمد سریع از این حرفه، با جمع آوری اطلاعات از مدیران ارشد مالی و اساتید برتر دانشگاه، بسته آموزش صفر تا صد حسابداری در بازار کار را تهیه نموده ایم. این مجموعه بی‌نظیر شامل تمامی تکنیک‌های حسابداری کاربردی در قالب ۵۳ ساعت آموزش حسابداری با کیفیت، جزوات pdf، تستهای ارزیابی اینترنتی و آموزش نرم افزار‌‌های مالی می‌باشد. با استفاده از این مجموعه به سادگی می‌توانید ضمن استفاده از تخفیف باورنکردنی آن، حسابداری را بصورت کاملا کاربردی از آموزش حسابداری مقدماتی تا تجزیه و تحلیل صورتهای مالی بیاموزید.

 

.

خبرنامه

در حال بررسی اطلاعات...

از عضویت شما در خبرنامه سپاس گزاریم.

مقالات مرتبط

Simmilar Blog
۰۸ فروردین ۱۳۹۸
صفر تا صد حسابرسی داخلی در یک نگاه

حسابرسی‌ها، اساس حوزه‌ی حسابداری هستند. اما این تنها کاری نیست که حسابداران رسمی انجام می‌دهند به‌بی

۲۱ آذر ۱۳۹۷
اهمیت صورتهای مالی

امروزه یکی از انواع آموزش حسابداری کاربردی، آموزش تجزیه و تحلیل صورتهای مالی است که به افراد در بازا

۲۷ خرداد ۱۳۹۷
آموزش حسابداری مدیران

برخی مدیران از اهمیت حسابداری و آموزش حسابداری کاربردی غافل هستند. هر روز مدیران تصمیماتی می‌گیرند ک

محصولات پیشنهادی

آموزش حسابداری حرفه ای
آموزش حسابداری حرفه ای
آموزش حسابداری حرفه ای