آموزش حسابداری نیاز

مزایای آموزش صورتهای مالی در تحلیل کسب و کار

مزایای تجزیه و تحلیل صورتهای مالی

همه‌ی شرکت‌های تجاری و سازمان‌های بزرگ خصوصی به صورت دوره‌ای صورت‌های مالی را تجزیه تحلیل و آماده می‌کنند . از مزایای آموزش صورتهای مالی این است که می‌توانیم وضعیت مالی هر شرکت را در یک دوره خاص ارزیابی کنیم . کار به کاربران کمک می‌کند اطلاعات مالی برای تجزیه و تحلیل و مقایسه سلامت یک شرکت با دیگر شرکت‌ها را بدست آورند. در تجزیه و تحلیل صورتهای مالی شرکت اطلاعاتی مثل سودآوری، نقدینگی و بازده عملیاتی ارائه می‌شود.

در آموزش تجزیه و تحلیل صورتهای مالی ، سرمایه گذاران، مدیران و حسابداران با سه نوع صورتحساب مالی که تجزیه و تحلیل می‌شوند آشنا می‌گردند. این سه صورتحساب مالی ترازنامه، صورتحساب درآمد و صورتحساب جریان نقدی هستند. ترازنامه تصویر  آنی از وضعیت مالی شرکت است. ترازنامه تمام دارایی‌ها و بدهی‌های یک شرکت را نشان می‌دهد. صورتحساب درآمد به کل سال نگاهی می‌اندازد. با درآمدها شروع می‌شود و سپس هزینه‌ها را از درآمد خالص کسر می‌کند. صورتحساب جریان نقدی نشان می‌دهد که پول نقد شرکت از کجا حاصل شده و با تقسیم جریان نقدی بر وجه نقد حاصل از عملیات‌ها، سرمایه‌گذاری‌ها و تامین مالی جواب بدست می‌آید.

برای اکثر صاحبان کسب‌وکارهای کوچک، انجام تجزیه و تحلیل صورتهای مالی ممکن است سخت و خسته‌کننده به نظر رسد. در حالی که بسیاری از مدیران کسب‌و‌کار ممکن است ایجاد صورتهای مالی و تجزیه و تحلیل آن‌ها را به یک حسابدار که تمام آموزش تجزیه و تحلیل صورتهای مالی دیده است واگذار کنند، اما گذراندن دوره‌های آموزش تجزیه و تحلیل صورتهای مالی و یادگیری نحوه تجزیه و تحلیل صورتهای مالی به مدیران کمک می‌کند که وضعیت سلامت مالی شرکت را بهتر درک کنند.

 

 

.
این ویدئو بخشی از آموزش تجزیه و تحلیل صورتهای مالی می‌باشد که توسط دکتر ساسان مهرانی تدریس شده است.

 

 


حداقل یک بار در سال یا هر سه ماه یک بار باید صورتهای مالی باید تجزیه و تحلیل شود تا از اطلاعاتی که از این طریق بدست می‌آید بهترین بهره را ببرید. تجزیه و تحلیل صورتهای مالی به رشد کسب‌وکار کمک می‌کند. از طریق تجزیه و تحلیل صورتهای مالی می‌توان نقاط قوت و نقاط ضعف مالی و روابطی که در شرکت شما وجود دارد را مشخص و شناسایی کرد. اما یادگیری نحوه تجزیه و تحلیل صورتهای مالی چه مزایایی برای مدیران و سرمایه‌گذاران خواهد داشت. در ادامه مقاله، به این مزایا اشاره می‌کنیم :

  • بررسی صورتحساب‌های جریان نقدی

صورتحساب جریان نقدی یکی از صورتهای مالی است که در آموزش تجزیه و تحلیل صورتهای مالی نحوه تحلیل آن را یاد می‌گیرید. همانطور که از نام آن پیدا است، این صورتحساب پول‌هایی که به حساب ریخته می‌شود یا از حساب خارج می‌شود را محاسبه می‌کند. صورتحساب جریان نقدی توانایی مالی شرکت در پرداخت بدهی‌های خود در یک مقطع زمانی را نشان می‌دهد. برخی از شرکت‌ها درآمدهای ادواری دارند و از طرف دیگر هزینه‌ها ثابت است که به همین خاطر باید برای پرداخت هزینه‌های ثابت خود چاره‌ای بیندیشند. تامین هزینه‌ها در سه ماهه اول سال برای مدیران کسب‌وکار و  برای مدیریت منابع مالی مهم است.

  • بررسی بدهی‌های شرکت

در دوره‌های آموزش حسابداری مقدماتی با انواع صورتهای مالی آشنا می‌شوید. صورت‌های مالی بدهی‌های موجود شرکت را نشان می‌دهد. این بدهی‌ها عبارتند از وام‌های کسب‌وکار و خطوط اعتباری و کارت‌های اعتباری و طلب‌های مربوط به فروشندگان. یک مدیر کسب‌وکار که برای وام توسعه کسب و کار برنامه ریزی کرده است می‌تواند به صورتهای مالی نگاهی بیندازد و از طریق آن بفهمد که آیا لازم است بدهی‌ها را قبل از درخواست وام از وام‌دهندگان کاهش دهد. صورتهای مالی را بررسی کنید و درآمدها و دارایی و بدهی‌های موجود را در نظر بگیرید.

  • بررسی دارایی‌های و موجودی شرکت

ترازنامه جزئی از صورتهای مالی است. دارایی‌ها در ترازنامه گنجانده می‌شود. با یادگیره نحوه تجزیه و تحلیل صورتهای مالی می‌توانید بفهمید آیا موجودی زیاد یا خیلی کم است و اطلاع از آن به مدیران کسب‌وکارها کمک می‌کند برای ماه‌های فروش آینده آماده شوند. نگهداری موجودی زیاد یک مشکل بالقوه امنیت پول را در پی دارد در حالی که نداشتن موجودی کافی منجر به از دست دادن مشتریان و سهم بازار می‌شود. بنابراین، اطلاع از موجودی با کمک تجزیه و تحلیل صورتهای مالی بسیار اهمیت دارد.

 

نقش صورتهای مالی در ارزیابی شرکتها
  • شناسایی روندهای کسب‌وکار و گام‌هایی که باید برداشته شود

انجام تجزیه و تحلیل صورتهای مالی هر سه ماه یکبار و یا هر سال یکبار به صاحبان کسب و کار کمک می‌کند روند رشد کسب‌وکار را ببینند. شرکت‌هایی که تازه تاسیس شده‌اند ممکن است در چند سال ضرر و زیان‌هایی ببینند اما توسعه محصولات و رشد پایه مشتری را تجربه کنند. در عین حال، صورتحساب‌های مالی نشان می‌دهد که آیا مدیر کسب‌و‌کار تخمین‌های پیش‌بینی شده را برآورده کرده است یا خیر . اگر مدیر کسب و کار ۱۰ درصد رشد سالانه را پیش‌بینی و برای آن برنامه‌ریزی‌هایی انجام داده اما فقط به ۷ درصد رشد دست یافته است رهبران کسب‌وکار باید به دنبال راه‌هایی برای کاهش هزینه‌ها یا افزایش درآمدها و یا هر دو باشند. صورتهای مالی اطلاعاتی را به مدیران می‌دهد تا بررسی بیشتری انجام داده و راه‌های مناسب‌تری پیدا کنند.

  • یافتن فرصت‌های سرمایه‌گذاری

هنگامی که کسب‌وکار به دنبال شرکا و یا سرمایه‌گذارانی برای توسعه کسب‌وکار می‌گردد صورتهای مالی ازاهمیت زیادی برخوردار خواهند بود. تجزیه و تحلیل صورتهای مالی نه تنها کمک می‌کند تا سرمایه‌گذاران بفهمند که آیا شرکت در حال کسب درآمد است یا خیر همچنین به شناسایی یک هزینه معقول هر سهم کمک می‌کند. بنابراین، حقوق صاحبان سهام بر اساس سرمایه گذاری به دارایی‌ها اضافه شده و از بدهی‌ها کسر می‌شود تا تا مجموع حقوق صاحبان سهام بدست آید.

برای مثال، اگر شرکت ۱ میلیون دلار دارایی و  ۵۰۰٫۰۰۰ دلار بدهی دارد و ۵۰۰،۰۰۰ دلار دیگر سرمایه دریافت می‌کند، جمع حقوق صاحبان سهام ۱ میلیون دلار خواهد بود (۱،۰۰۰،۰۰۰ دلار دارایی + ۵۰۰٫۰۰۰ دلار سرمایه – ۵۰۰،۰۰۰ دلار بدهی = ۱،۰۰۰،۰۰۰ دلار).

شرکت‌هایی که در فعالیت‌هایی مثل  ادغام و خرید درگیر می‌شوند از تجزیه و تحلیل صورتهای مالی استفاده می‌کنند تا بفهمند ارزش سرمایه‌گذاری چقدر است. به عنوان مثال: ارزش دفتری با استفاده از اطلاعات در صورتهای مالي محاسبه می‌شود. همچنین در ارزیابی جریان‌های نقدی گذشته و سود مفید است و از آن‌ها می‌توان برای برآورد و پیش‌بینی مالی برای سال آینده استفاده کرد. شرکت‌ها نیز در سهام سرمایه‌گذاری می‌کنند تا منافعی از پول نقد استفاده نشده بدست آورند. همچنین استفاده از تجزیه و تحلیل صورتهای مالی به شما کمک می‌کند شرکت‌های کم ارزش را شناسایی کنید و از سرمایه‌گذاری در آن‌ها بپرهیزید.

  • ابزاری برای تصمیم‌گیری بهتر

از آنجا که تجزیه و تحلیل صورتهای مالی به شما کمک می‌کند یک تصویر لحظه‌ای از وضعیت مالی شرکت را ببینید، آنها ابزاری برای تصمیم‌گیری بهتر به شمار می‌روند. صورتهای مالی روندهای کسب و کار و میزان مطالبات، میزان پرداخت وام و مشکلات جریان نقدی را نشان می‌دهد. به عنوان مثال : گزارش‌های حساب‌های دریافتنی نشان می دهد که چه کسی به موقع پول را پرداخت کرده، و تاخیرهای ۳۰ روزه، ۶۰ روزه و ۹۰ روزه در پرداخت را نشان می‌دهد.

با یادگیری و آموزش تجزیه و تحلیل صورتهای مالی و در نهایت، استفاده از آن می‌توانید بفهمید کدام مشتریان در جایگاه خوبی هستند، کدام حساب‌های دریافتی هنوز دریافت نشده‌اند کدام یک بدهی‌های غیرقابل وصول هستند و … . از طریق گزارش حساب‌های پرداختنی می‌فهمید که به چه کسی بدهکار هستید و چه موقع پول دریافت کرده‌اید. همچنین می توانید گزارش‌هایی تهیه کنید تا به هر سوالی که درباره میزان بدهی‌ها، موجودی‌ها، دارایی‌ها و درآمدها پرسیده می‌شود پاسخ دهید. وقتی می‌خواهید برای موفقیت و رشد کسب‌وکار تصمیمات استراتژیکی بگیرید باید به این سوالات جواب دهید.

 

تجزیه و تحلیل صورتهای مالی شرکتها
  • توانایی کشف الگوها

صورتهای مالی نشان می‌دهد که درآمد سالانه شرکت از فروش محصولات و خدمات چقدر است. فروش ممکن است نوساناتی داشته باشد اما برنامه‌ریزان مالی باید بتوانند الگویی را از این ارقام فروش سالانه شکل دهند. برای مثال : شرکت ممکن است هنگام معرفی و عرضه محصول جدید، الگوی افزایش فروش داشته باشد. فروش ممکن است پس از یک سال عرضه به بازار کاهش یابد. این الگو مفید است چون پتانسیل محصول و الگوهای فروش را نشان می‌دهد و مدیران اجرایی می‌دانند که پس از یک سال باید انتظار کاهش فروش را داشته باشند.

  • فرصتی برای بودجه‌بندی

یکی دیگر از مزیت‌های یادگیری نحوه تجزیه و تحلیل صورتهای مالی و استفاده از آن‌ها برای برنامه ریزی و تصمیم‌گیری‌ها آینده است. صورتهای مالی میزان بودجه‌ی شرکت را نشان می‌دهند. بودجه نشان می‌دهد چقدر این شرکت پول دارد و چقدر می‌تواند برای ‌تولید محصولات، توسعه کمپین های بازاریابی یا گسترش اندازه فعلی دفتر صرف کند. آگاهی از میزان پولی که برای برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری در دسترس قرار دارد به شما کمک می‌کند که بیش از حد انتظار هزینه نکنید.

  • تهیه صورتهای مالی برای گرفتن وام ضروری است

وام‌دهندگام می‌توانند سلامت مالی شرکت و کسب‌وکار شما را با بررسی صورتهای مالی ارزیابی کنند. آن‌ها گردش موجودی و مطالبات و بدهی‌ها را در کنار شاخص‌های دیگر بررسی می‌کنند.  درصد سود حاصل از فروش بخش مهمی از اطلاعات برای وام‌دهنده است. علاوه بر این، وام‌دهندگان به روندهای مالی کسب‌وکار و رشد سهام توجه می‌کنند بنابراین لازم است که این اطلاعات دقیق باشد. کسب و کارها اغلب از لحاظ مالی به وام به عنوان بخشی از استراتژی خود برای بقا نیاز دارند. شرکت‌ها برای وام‌های کسب‌وکار، کارت‌های اعتباری تجاری درخواست می‌دهند. تقریبا در همه‌ی شرایط، وام‌دهنده ترازنامه و گزارش صوزت‌حساب‌های شما را بررسی کرده تا درباره اعطای وام تصمیم‌گیری کند. ترازنامه نشان می‌دهد که شما چقدر بدهی دارید و چه مقدار درآمد کسب کرده و چقدر هزینه کرده‌اید. علاوه بر صورتهای مالی که باید ارائه دهید گزارش حساب های داخلی پرداختنی نیز به شما کمک می‌کند صورتحساب خود را به موقع و اعتبار شرکت خود را حفظ کنید و بتوانید وام‌ دریافت کنید.

  • اطلاع از عملکرد شرکت

هرچقدر یک شرکت معاملات بیشتری انجام دهید ارزیابی عملکرد آن در هر لحظه سخت‌تر می‌شود. تجزیه و تحلیل صورتهای مالی شرکت‌ها را وادار می‌کنند حساب‌ها را ببندند و وضعیت مالی واقعی شرکت را به صورت منظم گزارش دهند. به این ترتیب، تجزیه و تحلیل صورتهای مالی می‌تواند برای بررسی عملکرد شرکت در یک دوره خاص بسیار ارزشمند باشد. مدیران از این اعداد و ارقام ثبت شده برای بررسی بر معیارهایی مانند میزان بدهی، هزینه‌ها، فروش، دارایی‌ها و بدهی‌ها استفاده می‌کنند. صورتهای مالی مدیران ارزیابی اهداف مالی کمک می کند.

موارد ذکر شده عمده‌ترین مزایای یادگیری نحوه تجزیه و تحلیل صورتهای مالی به شمار می‌روند. اگر سرمایه‌گذار و یا مدیر یک شرکت هستید و هیچگونه آشنایی با حسابداری و صورتهای مالی ندارید نگران نباشید. برای شروع و افزایش دانش خود در این زمینه می‌توانید دوره‌های آموزش حسابداری مقدماتی را بگذرانید. در این دوره‌ها با مفاهیم حسابداری و از جمله مفاهیمی مثل صورتهای مالی، ترازنامه، جریان نقدی و … آشنا می‌شود. سپس برای یادگیری کاربردی و عملی، با شرکت در کلاس‌های آموزش حسابداری بازار کار یا آموزش حسابداری صنعتی به صورت کاربردی نحوه تجزیه و تحلیل صورتهای مالی و ارزیابی را یاد گرفته، دانش خود را ارتقا داده و  از این مزایا بهره می‌برید.


اگر قصد یادگیری حسابداری بصورت حرفه ای را دارید یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم:

 


این مقاله بخشی از صد‌ها نکته کاربردی در زمینه آموزشهای این سایت می‌باشد. جهت تسلط کامل به مباحث مربوط به بازار کار و کسب درآمد سریع از این حرفه، با جمع آوری اطلاعات از مدیران ارشد مالی و اساتید برتر دانشگاه، بسته آموزش صفر تا صد حسابداری در بازار کار را تهیه نموده ایم. این مجموعه بی‌نظیر شامل تمامی تکنیک‌های حسابداری کاربردی در قالب ۵۳ ساعت آموزش حسابداری با کیفیت، جزوات pdf، تستهای ارزیابی اینترنتی و آموزش نرم افزار‌‌های مالی می‌باشد. با استفاده از این مجموعه به سادگی می‌توانید ضمن استفاده از تخفیف باورنکردنی آن، حسابداری را بصورت کاملا کاربردی از آموزش حسابداری مقدماتی تا تجزیه و تحلیل صورتهای مالی بیاموزید.

 

.

خبرنامه

در حال بررسی اطلاعات...

از عضویت شما در خبرنامه سپاس گزاریم.

مقالات مرتبط

Simmilar Blog
۲۲ دی ۱۳۹۸
مراحل تجزیه و تحلیل صورت‌‌های مالی

آموزش تجزیه و تحلیل صورتهای مالی بخش مهمی از فرایند حسابداری است که در دوره‌ها و کلاس‌های آموزش حساب

۰۱ مهر ۱۳۹۸
تنظیم صورت جریان وجوه نقد

جریان نقدی کسب و کار، شبیه به یک اقیانوس است! پرداخت هزینه‌ها جاری بوده و بازدهی‌ها شسته خواهند شد!

۲۸ بهمن ۱۳۹۷
روش‌های تجزیه و تحلیل صورتهای مالی

آموزش تجزیه و تحلیل صورتهای مالی شرکت به رهبران کمک می‌کند فرصت‌ها و مشکلات مالی که شرکت با آن‌ها مو

محصولات پیشنهادی

آموزش حسابداری حرفه ای
آموزش حسابداری حرفه ای
آموزش حسابداری حرفه ای