آموزش حسابداری نیاز

معرفی شاخه‌های مختلف علم حسابداری

علم حسابداری
 • حسابداری چیست؟

حسابداری زبان تجارت نامیده می‌شود، زیرا از طریق تهیه‌ی گزارش‌های مالی، اطلاعات لازم را درباره‌ی واحدهای اقتصادی در اختیار اشخاص ذینفع قرار می‌دهد. این اشخاص شامل مدیران، صاحبان سرمایه، سازمان‌های مالی و اقتصادی دولت و … هستند. از منظری دیگر از حسابداری با نام سیستم اطلاعاتی حسابداری Accounting Information System یاد می‌شود که برای پردازش اطلاعات مربوط به رویدادهای مالی مؤثر بر سازمان‌ها و واحدهای تجاری و گزارش اثرات این‌گونه رویدادها به تصمیم‌گیرندگان، طراحی شده ‌است.

طبق «بیانیه‌ی اساسی تئوری حسابداری» حسابداری فرایند شناسایی، اندازه‌گیری، ثبت و گزارشگری اطلاعات اقتصادی برای تصمیم‌گیری‌های آگاهانه به وسیله‌ی استفاده‌کنندگان آن اطلاعات است. در این مقاله به مرور شاخه‌های علم حسابداری و آموزش حسابداری این شاخه‌ها می‌پردازیم.

 

شاخه‌های علم حسابداری

در نتیجه‌ی پیشرفت‌های اقتصادی، صنعتی و تکنولوژیکی زمینه‌های مختلف تخصصی در حسابداری به وجود آمده است. امروزه آموزش حسابداری شاخه‌های مختلف علم حسابداری را در بر می‌گیرد. شاخه‌های مختلف علم حسابداری عبارتند از:

 1. حسابداری مالی
 2. حسابداری مدیریت
 3. حسابداری هزینه
 4. حسابرسی
 5. حسابداری مالیاتی
 6. حسابداری دولتی
 7. حسابداری صنعتی
 8. حسابداری منابع انسانی

 

 • حسابداری مالی

حسابداری مالی یک روش حسابداری مبتنی بر روش سیستماتیک ثبت معاملات هر کسب و کار بر اساس اصول حسابداری است. این شکل اصلی فرایند حسابداری است. هدف اصلی حسابداری مالی محاسبه‌ی سود یا زیان یک کسب و کار در طی یک دوره و ارائه‌ی یک تصویر دقیق از وضعیت مالی کسب و کار در یک تاریخ مشخص است. ارائه‌ی حساب‌های سود و زیان و صورت‌های مالی یک شرکت از کاربردهای حسابداری مالی است. از خروجی‌های حسابداری مالی توسط بانک‌ها و مؤسسات مالی برای ارزیابی وضعیت مالی شرکت استفاده می‌شود. علاوه بر این، اداره‌ی مالیات قادر به محاسبه‌ی مالیات بر اساس این اسناد می‌باشد. در واقع حسابداری مالی شامل ضبط و طبقه‌بندی معاملات تجاری و تهیه و ارائه‌ی صورت‌های مالی است که توسط کاربران داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد. دوره‌ی آموزش حسابداری مالی در مؤسسات آموزش حسابداری بازار کار برگزار می‌شود.

 

.
این ویدئو بخشی از ۵۳ ساعت آموزش صفر تا صد حسابداری بازار کار، سرفصل حسابداری پایه و مقدماتی می‌باشد.

 

 •  حسابداری مدیریت

این شاخه از علم حسابداری اطلاعات را برای مدیریت بهتر کسب و کار فراهم می‌کند. این امر در تصمیم‌گیری‌های مهم و کنترل فعالیت‌های مختلف کسب و کار مؤثر است. مدیریت می‌تواند با کمک سیستم‌های مختلف اطلاعات مدیریتی مانند بودجه‌ها، صندوق‌های صورت حساب، گزارش‌های تجزیه و تحلیل هزینه ـ سود ـ تلفیقی و… به طور مؤثر تصمیم بگیرد.

حسابداری مدیریت و حسابداری مالی با یکدیگر اختلاف زیادی ندارند. حسابداري مديريت نيازهاي مديريت را در تصميم‌گيري‌ها در زمينه‌ی به حداقل رساندن هزينه و افزايش سود، در نظر مي‌گيرد. حسابداری مالی نیازهای سهامداران، و مؤسسات مالی را برای تعیین موقعیت مالی شرکت فراهم می‌کند. سوابق حسابداری مدیریت تنها برای استفاده‌ی مدیریت هستند و عمومی نیستند. شرکت در دوره‌های آموزش حسابداری مدیریت برای مدیران مجموعه‌ها ضروری به نظر می‌رسد.

 

 • حسابداری هزینه

حسابداری هزینه، گاهی اوقات به عنوان یک زیر مجموعه از حسابداری مدیریت در نظر گرفته می‌شود، حسابداری هزینه مربوط به ارائه و تجزیه و تحلیل هزینه‌های تولید است. حسابداری هزینه در کسب و کارهای تولیدی بسیار مفید است، زیرا آن‌ها دارای پیچیده‌ترین فرآیند هزینه‌گذاری هستند. در حسابداری هزینه، هزینه‌های واقعی و استاندارد را برای کمک به مدیران برای دوره‌های آینده مالی شرکت تجزیه و تحلیل می‌شود.

 

 • حسابرسی

حسابرسی عبارت است از بررسی اسناد، مدارک، دفاتر و گزارشات مالی یک مؤسسه برای اعلام نظر نسبت به صحت آن‌ها. معمولاً دو مرحله عملیات حسابرسی در یک مؤسسه انجام می‌پذیرد: 

حسابرسی خارجی به بررسی اظهارات مالی توسط حسابداران مستقل به منظور بیان دیدگاه بی‌طرفانه نسبت به ارائه و انطباق اسناد و مدارک با GAAP اشاره دارد. حسابرسی داخلی بر ارزیابی کفایت ساختار داخلی شرکت با تمرکز بر تقسیم وظایف، سیاست‌ها و رویه‌ها و سایر کنترل‌های اجرا شده توسط مدیریت تمرکز دارد.

 • حسابداری مالیاتی

حسابداری مالیاتی به مشتریان کمک می‌کند تا قوانین تعیین شده توسط اداره مالیات را دنبال کنند، که شامل برنامه‌ریزی مالیاتی و آمادگی برای بازپرداخت مالیات می‌باشد. حسابداری مالیاتی همچنین شامل تعیین مالیات بر درآمد و سایر مالیات‌ها، خدمات مشاوره‌ی مالیاتی مانند راه‌های به حداقل رساندن مالیات قانونی، ارزیابی عواقب تصمیمات مالیاتی و سایر امور مالیاتی است. متقاضیان می‌توانند از دوره‌های آموزش حسابداری کاربردی مالیاتی در مؤسسات آموزش حسابداری مقدماتی استفاده کنند.

 • حسابداری دولتی

از حسابداری دولتی برای دولت مرکزی و تخصیص و استفاده از بودجه دولتی استفاده می‌شود. حسابداری دولتی استفاده مناسب و کارآمد از بخش‌های مختلف بودجه و امنیت بودجه عمومی را تضمین می‌کند.

 • حسابداری صنعتی

همانطور که در مقاله لزوم آموزش حسابداری بهای تمام شده بیان شد، در حسابداری صنعتی، هدف اصلي سيستم شناسایی بهاي تمام شده يك واحد یا شرکت از نظر تمامي عوامل هزينه‌ای مي‌باشد. همزمان و همراه با تكامل ابزارها و شيوه‌هاي توليد، روش‌ها و شيوه‌هاي هزينه‌يابي پيشرفته‌اي ابداع و بكار گرفته شد كه هزينه‌ی عمليات را بدرستي شناسايي نمايد. حسابداري صنعتی امروزه ثمره‌ی اين فرايند شتاب‌آميز تكاملي است که اصولاً همان هدف اندازه‌گيری و گزارش بهای تمام شده محصولات، خدمات و فعاليت‌ها را دنبال مي‌كند

 

حسابداری مدیریت

 

 • حسابداری منابع انسانی

يكي از مباحث جديد در دانش حسابداري، نگرش نوين به منابع انساني به عنوان يكي از مؤثرترين عوامل مولد در ايجاد درآمد مؤسسات است که به آن حسابداری منابع انسانی می‌گویند. در حسابداری منابع انسانی، ارزش اقتصادی منابع انسانی به مثابه دارايی با اهميت مؤسسه تلقی و امكان ارايه‌ی آن در صورت‌های مالي مطرح مي‌گردد.

علاوه بر شاخه‌های مطرح شده در بالا، حسابداری بودجه‌ای، حسابداری سیستم‌ها و حسابداری اجتماعی و … نیز به عنوان شاخه‌های مختلف علم حسابداری مطرح می‌شوند .


اگر قصد یادگیری حسابداری بصورت حرفه ای را دارید یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم:

 


این مقاله بخشی از صد‌ها نکته کاربردی در زمینه آموزشهای این سایت می‌باشد. جهت تسلط کامل به مباحث مربوط به بازار کار و کسب درآمد سریع از این حرفه، با جمع آوری اطلاعات از مدیران ارشد مالی و اساتید برتر دانشگاه، بسته آموزش صفر تا صد حسابداری در بازار کار را تهیه نموده ایم. این مجموعه بی‌نظیر شامل تمامی تکنیک‌های حسابداری کاربردی در قالب ۵۳ ساعت آموزش حسابداری با کیفیت، جزوات pdf، تستهای ارزیابی اینترنتی و آموزش نرم افزار‌‌های مالی می‌باشد. با استفاده از این مجموعه به سادگی می‌توانید ضمن استفاده از تخفیف باورنکردنی آن، حسابداری را بصورت کاملا کاربردی از آموزش حسابداری مقدماتی تا تجزیه و تحلیل صورتهای مالی بیاموزید.

 

خبرنامه

در حال بررسی اطلاعات...

از عضویت شما در خبرنامه سپاس گزاریم.

مقالات مرتبط

Simmilar Blog
۱۱ دی ۱۳۹۷
Payroll accounting

بخشی از آموزش حسابداری بازار کار به حسابداری حقوق و دستمزد اختصاص دارد که از قسمت‌های مهم و ضروری در

۲۷ خرداد ۱۳۹۷
آموزش حسابداری مدیران

برخی مدیران از اهمیت حسابداری و آموزش حسابداری کاربردی غافل هستند. هر روز مدیران تصمیماتی می‌گیرند ک

۰۴ مرداد ۱۳۹۶
سئوالات حسابداری

پرسش و پاسخ حسابداری یکی از ارکان اصلی در آموزش حسابداری کاربردی به‌شمار می آید. در این بخش امکانی ب

محصولات پیشنهادی

آموزش حسابداری مقدماتی
آموزش حسابداری حرفه ای
آموزش حسابداری مالیاتی و بیمه