آموزش حسابداری نیاز

نقش صورتهای مالی در ارزيابی وضعيت مالی شركت‌ها

نقش صورتهای مالی در ارزیابی شرکتها

تجزیه و تحلیل صورت های مالی، آینه موقعیت هر کسب و کار و جهت ارزیابی صحیح وضعیت مالی شرکت‌ها است. افرادی که یک کسب‌ کار را اداره می‌کنند، برای ارزیابی وضعیت مالی شرکت یا کسب وکار خود می‌بایست به تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی دسترسی داشته باشند. تعیین بودجه واقع‌گرایانه، جذب سرمایه‌گذار، کاهش خطاها، شفاف‌سازی وضعیت مالی ازجمله نقش‌‌های مهم تحلیل صورت‌های مالی است.

آموزش تجزیه وتحلیل صورت‌های مالی، یکی از سرفصل‌های بسیار مهم و کلیدی در آموزش حسابداری بازار کار است که در این مقاله به بررسی نکات کلیدی آن‌ می‌پردازیم.

 

نقش صورت‌های مالی در ارزيابی وضعيت مالی شركت‌ها

 • بررسی میزان موفقیت در تحقق شاخص‌های مالی، یکی از راهکارهای بررسی موفقیت یا عدم موفقیت یک کسب و کار است.
 • برای اینکه بتوان سرمایه‌گذار جذب کرد، می‌بایست تحلیل مالی درستی را در اختیار آن‌ها قرار داد.
 • بخش مالی، معمولاً آخرین بخش نگارش طرح یک کسب و کار است.

به‌طورکلی، سه بخش در ارزیابی وضعیت مالی شرکت‌ها مد نظر است:

 • تعیین هزینه

۱ – تعیین هزینه، شامل تعیین هزینه‌های فنی، تولیدی و بازاریابی می‌شود! وقتی که فعالیت این بخش‌ها مشخص شد، می‌بایست هزینه‌یابی صورت گیرد.

۲ – پیش‌بینی فروش، هزینه منابع انسانی، هزینه‌های اداری، هزینه تولید و بهای تمام شده ازجمله بخش‌های کلیدی مبحث تعیین هزینه محسوب می‌شود.

 • صورت‌های مالی پرکاربرد

سه گروه از صورت‌های مالی در این بخش به شکل تخمینی ارائه می‌شود! ترازنامه، صورت سود و زیان و صورت جریان وجوه نقد، سه بخش اساسی در مبحث تحلیل مالی کسب و کار هستند.

 • نسبت‌های مالی و شاخص‌ها

با استفاده از نسبت‌ها و شاخص‌های مالی که به کمک آمار و ارقام صورت‌های مالی تنظیم می‌شوند به سؤالاتی نظیر دوره بازگشت سرمایه، نقطه سر به سر و ارزش فعلی خالص پاسخ داده می‌شود. در ادامه می‌خواهیم به طور خاص به نقش صورت‌های مالی در ارزيابی وضعيت مالی شركت‌ها و اهمیت آموزش تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی اشاره کنیم.

 

.
این ویدئو بخشی از ۱۱ ساعت آموزش تجزیه و تحلیل صورتهای مالی می‌باشد که توسط آقای دکتر ساسان مهرانی تدریس شده است .

 

 

 • صورت‌های مالی اساسی :

صورت‌های مالی، عملکرد و سابقه یک کسب و کار فعال را نشان می‌دهد! از این روند برای پیش‌بینی آینده استفاد خواهد شد. وقتی که سابقه‌ای وجود نداشته باشد، برای ارائه پیش‌بینی، صورت‌های مالی را تنظیم می‌کنند. صورت‌های مالی، منعکس‌کننده آینده کسب و کار هستند. مخاطبان صورت‌های مالی افراد زیر هستند:

 • بستانکاران کوتاه مدت: برای اینکه بخواهید از کسی وام بگیرید می‌بایست صورت‌های مالی خود را در اختیار او قرار دهید تا وضعیت نقدینگی شما را بررسی کند.
 • بستانکاران بلند مدت: علاوه بر موردی که ذکر کردیم، تداوم فعالیت شرکت از جمله عاملی است که برای بستانکاران بلند مدت و وام‌دهندگان بسیار مهم است.
 • سهامداران: سهامدار، اعتماد خود به شرکت را از طریق بررسی صورت‌های مالی را کسب می‌کنند.
 • مدیران داخلی: تجزیه و تحلیل دقیق صورت‌های مالی، یکی از معیارهای ارزیابی مدیران موفق است. موفقیت‌های کسب و کار می‌بایست پس از دوره مورد نظر نیز قابل پیگیری باشد.

برای تنظیم صورت‌‌های مالی طرح کسب و کار از صورت‌های مالی زیر استفاده می‌شود:

۱ – صورت سود و زیان

۲ – ترازنامه

۳ – صورت جریان وجوه نقد

 • صورت سود و زیان

تمامی کسب و کارها برای کسب درآمد پایه‌ریزی می‌شوند! به عبارتی مدل کسب و کار، منظق درآمدزایی را نمایش می‌دهد. صورت سود و زیان، شیوه‌های کسب درآمد و هزینه‌های شرکت را منعکس می‌کند تا متوجه شویم شرکت سوددهی داشته است یا خیر! تنظیم صورت سود و زیان معمولاً به‌صورت سالانه انجام می‌شود! تنظیم صورت مالی سود و زیان، مشخص می‌کند که چقدر از درآمد‌ها و هزینه‌ها بازگشته است! همچنین به کمک این صورت مالی، مشکلات موجود در درآمد و بودجه مشخص می‌‌شود. ماهیت دوره‌ای این صورت مالی، سود و زیان شرکت را طی یک دوره خاص مشخص می‌کند.

 • ترازنامه

ترازنامه مالی، دارایی‌ها، بدهی‌ها، حقوق صاحبان سهام و … را مشخص می‌کند. ترازنامه، آمار و ارقام وضعیت سازمان را در زمان مد نظر ارايه می‌دهد. در ترازنامه، دارایی‌ها را در سمت راست و بدهی‌ها و حقوق صاحبان حساب را در طرف چپ قرار می‌دهند! جمع این دو مقدار می‌بایست برابر بوده یا به عبارتی تراز باشد. دارایی‌ها و بدهی‌ها شامل دو گروه هستند: جاری و غیر جاری. دارایی‌ها و بدهی‌های جاری یا کوتاه مدت، معمولاً طی یک سال یا یک دوره زمانی مشخص به وجه نقد تبدیل می‌شوند. تبدیل شدن بدهی‌های غیر جاری به وجه نقد، فروش، مصرف شدن یا پرداخت آن‌ها به بیش از یک سال زمان نیاز دارد. دارایی، بدهی و حقوق صاحبان سهام را در ادامه تعریف خواهیم کرد:

 • دارایی‌ها

هر چیزی که تحت مالکیت کسب و کار شما بوده و ارزشمند باشد، دارایی تلقی می ‌شود! دارایی شامل سه گروه دارایی جاری، ثابت و نامشهود می‌شود. دارایی جاری طی یک بازه زمانی مشخص به وجه نقد تبدیل می‌شود! دارایی‌های ثابت بیش از یک سال عمر کرده و سالانه مستهلک می‌گردند! دارایی‌های مشهود نیز ازجمله دارایی‌هایی هستند که دارای ماهیت فیزیکی نیستند مثل حق امتیاز، سرقفلی، علائم تجاری و … در این دسته جای می‌گیرند.

 • بدهی‌ها

بدهی‌ها معمولاً برای تأمین هزینه‌های راه‌اندازی و ادامه فعالیت کسب و کار، به وجود می‌آید! تفاوت بدهی‌های جاری و بلندمدت نیز در تاریخ پرداخت‌شان خواهد بود.

 • حقوق صاحب سهام

بخش حقوق صاحب سهام نیز به دارایی‌های مالکان کسب و کار مرتبط خواهد بود و شامل پس‌انداز‌ها، سود انباشته و سهام می‌شود. در معادله حسابداری، جمع بدهی‌ها و حقوق صاحبان حساب با دارایی‌ها برابر است.

 

تجزیه و تحلیل صورتهای مالی شرکتها
 • صورت جریان وجوه نقد

سومین صورت مالی پرکاربرد در طرح کسب و کار، صورت جریان وجوه نقد است که جریان‌های مالی ورودی و خروجی سازمان را نشان می‌دهد. نقدینگی سازمان نیز مسئله بسیار مهمی است که توسط تأمین‌کنندکان، سهامداران، بستانکاران و … بررسی می‌شود. برای جریان وجوه نقد نیز دو جریان ورودی و خروجی وجود دارد. جریان‌های ورودی، پول‌های وارد شده به کسب و کار هستند و جریان خروجی نیز،‌ پول‌های خارج شده از سازمان به شمار می‌روند. جریان‌های ورودی و خروجی در بخش‌های زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

فعالیت‌های عملیاتی: این بخش، درآمد‌های وصول شده و هزینه‌های نقدی را شامل می‌شود! درآمد حاصل از فروش کالا یا خدمات، درآمد حق امتیاز، اجاره و … ورودی‌ها را تشکیل می‌دهند و وجوه نقدی پرداختی به کارکنان و تأمین‌کنندگان، جریان خروجی را شکل می‌دهند.

فعالیت‌های سرمایه‌گذاری: چیزی که در این بخش ثبت می‌شود، سرمایه‌گذاری‌ در دارایی‌ها و فروش این موارد را شامل ی‌شود! جریان‌های ورودی در این فعالیت‌ها، دارایی‌های ثابت، مشهود و نامشهود، دریافت اقساط وام، فروش سهام و اوراق قرضه و … هستند. دارایی‌ها، سرمایه‌گذاری بر روی اوراق بهادار، دادن وام و سپرده‌گذاری در بانک از جریان‌های خروجی در این فعالیت محسوب می‌شوند.

فعالیت‌های تأمین مالی: جریان‌های ورودی این بخش، دریافت وام و دریافت سود سهام هستند! در طرف دیگر نیز، بازپرداخت منابع مالی و تسهیلات دریافتی قرار دارند

 • اهمیت آموزش تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی

در این بخش قصد داریم از اهمیت آموزش نحوه تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی در آموزش حسابداری بازار کار و آموزش حسابداری مقدماتی صحبت کنیم.

 • شفاف‌سازی مالی

تمامی اعدادی که در یک ترازنامه ثبت می‌شود در کسب و کار شما تأثیر دارد. همان‌طور که می‌دانید ارزش دارایی‌ها، دائم در حال تغییر است و درصدی از ارزش آن‌ها را می‌بایست برای استهلاک از آن‌ها کم کرد. مشخص بودن ارقامی مثل سود قبل یا پس از کسر مالیات، سود بعد از بهره، استهلاک، مالیات و … در اختیار سهامداران و مدیریت قرار می‌گیرد و اطلاعات خوبی درباره وضعیت کسب‌ و کار در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

 • ارزیابی بدهی‌های مالیاتی

مالیات شرکت‌ها بالا بوده و با درآمد آن‌ها نسبت مستقیم دارد! با تهیه و تنظیم دقیق صورت‌های مالی می‌توان فشار مالیاتی را کاهش داده و منابع را در زمانی کوتاه متوقف کنندو صورتحساب‌های دقیق مالی برای دولت نیز ضروری است! چراکه برخی از شرکت‌ها برای جلوگیری از پرداخت مالیات، صورتحساب‌های خود را دستکاری می‌کنند.

 • کاهش خطاها

تهیه و تنظیم صورت‌های دقیق مالی از اشتباهات مالی هزینه‌بر و تخلف داخلی جلوگیری می‌کند! با یافتن اختلاف در اعداد محاسبات و تطبیق فعالیت‌ها می‌توان تخلف را پیدا کرد. یکی از دلایل آموزش حسابداری مقدماتی، جلوگیری از بروز خطاهای مالی است! یک اشتباه کوچک در محاسبات مالیاتی حتی می‌تواند شرکت یا کسب و کار را با ورشکستگی روبرو کند.

 • تسهیل در چرخه پرداخت

دقت و صحت اطلاعات در حسابداری، از اهمیت بالایی برخوردار است! برای تسهیل در روند چرخه دریافت و پرداخت، صحت صورت‌های مالی اهمیت ویژه‌ای دارد. نحوه محاسبه پرداخت حقوق، دستمزد روزانه و… که در آموزش حسابداری صنعتی به تفصیل توضیح داده می‌شود؛ یا پرداخت سود به سهامداران، کنترل موجودی توسط مدیریت و یا پرداخت طلب بستانکاران! همه و همه از جمله مواردی است که در صورت داشتن آمار و ارقام دقیق از صورت‌های مالی امکان‌پذیر خواهد بود.

 

نحوه تجزیه و تحلیل صورتهای مالی
 • افزایش اعتماد

تجزیه و تحلیل دقیق صورت‌های مالی، باعث به وجود آمدن حس اعتماد می‌شود! سرمایه‌گذاران با مشاهده حساب‌های دقیق مالی یک شرکت، به آن اعتماد می‌کنند و سرمایه خود را در این راه قرار می‌دهند. اگر ترازنامه نشان دهد که شرکت در حال سودآوری است، سرمایه‌داران، بیشتر به شرکت اعتماد می‌کنند! در برخی موارد نیز شرکت‌ها سود را نشان می‌دهند اما در واقع در حال پنهان کردن زیان شرکت هستند. بنابراین ارائه یک صورت مالی دقیق برای شرکت‌ها، موجب افزایش اعتماد در یک شرکت می‌شود و برای کسب و کار ضروری است.

 • برنامه‌ریزی و پیش‌بینی بهتر

برای اینکه مدیر امور مالی، برای توان خرید تصمیم بگیرد می‌بایست به دارایی‌های شرکت نگاه کرده و تحلیل صورت‌های مالی را بررسی کند. وقتی که ارزش دارایی‌ها نیز به شدت کاهش پیدا می‌کند، می‌بایست به لزوم فروش دارایی‌ها فکر کرد. بنابراین، تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی، برای تصمیم‌گیری شرکت بسیار مهم خواهد بود.

 • جمع‌بندی

دریافتید که صورت‌های مالی در ارزیابی وضعیت مالی شرکت‌ها چه اهمیت ویژه‌ای دارد! در نظر داشته باشید که صورت‌های مالی در هر شرکت بنا به نوع کسب و کار و حجم آن متفاوت است. بدیهی است که این مطالب، تنها بخشی از اهمیت صورت‌های مالی است و برای آشنایی بیشتر با صورت‌های مالی و همچنین نحوه تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی می‌بایست به دنبال آموزش حسابداری بازار کار و آموزش حسابداری مقدماتی بروید. امیدواریم اطلاعات خوبی درباره نقش صورت‌های مالی در ارزيابی وضعيت مالی شركت‌ها کسب کرده باشید.


اگر قصد یادگیری حسابداری بصورت حرفه ای را دارید یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم :

 


این مقاله بخشی از صد‌ها نکته کاربردی در زمینه آموزشهای این سایت می‌باشد. جهت تسلط کامل به مباحث مربوط به بازار کار و کسب درآمد سریع از این حرفه، با جمع آوری اطلاعات از مدیران ارشد مالی و اساتید برتر دانشگاه، بسته آموزش صفر تا صد حسابداری در بازار کار را تهیه نموده ایم. این مجموعه بی‌نظیر شامل تمامی تکنیک‌های حسابداری کاربردی در قالب ۵۳ ساعت آموزش حسابداری با کیفیت، جزوات pdf، تستهای ارزیابی اینترنتی و آموزش نرم افزار‌‌های مالی می‌باشد. با استفاده از این مجموعه به سادگی می‌توانید ضمن استفاده از تخفیف باورنکردنی آن، حسابداری را بصورت کاملا کاربردی از آموزش حسابداری مقدماتی تا تجزیه و تحلیل صورتهای مالی بیاموزید.

 

.

خبرنامه

در حال بررسی اطلاعات...

از عضویت شما در خبرنامه سپاس گزاریم.

مقالات مرتبط

Simmilar Blog
۲۲ دی ۱۳۹۸
مراحل تجزیه و تحلیل صورت‌‌های مالی

آموزش تجزیه و تحلیل صورتهای مالی بخش مهمی از فرایند حسابداری است که در دوره‌ها و کلاس‌های آموزش حساب

۲۸ بهمن ۱۳۹۷
روش‌های تجزیه و تحلیل صورتهای مالی

آموزش تجزیه و تحلیل صورتهای مالی شرکت به رهبران کمک می‌کند فرصت‌ها و مشکلات مالی که شرکت با آن‌ها مو

۲۱ آذر ۱۳۹۷
اهمیت صورتهای مالی

امروزه یکی از انواع آموزش حسابداری کاربردی، آموزش تجزیه و تحلیل صورتهای مالی است که به افراد در بازا

محصولات پیشنهادی

آموزش حسابداری حرفه ای
آموزش حسابداری حرفه ای
آموزش حسابداری حرفه ای