آموزش حسابداری نیاز

تکنیک های حسابداری مدیریت ـ قسمت دوم

Management Accounting Techniques

در مقاله‌ی پیشین با عنوان « تکنیک‌های حسابداری مدیریت ـ قسمت اول » با چند مورد از این تکنیک‌ها آشنا شدیم. در این مقاله به چند مورد دیگر خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید:

  • هزینه‌یابی نهایی

حسابدار مدیریت از روش هزینه‌یابی نهایی، هزینه‌یابی تفاضلی و تحلیل سر به ‌سر برای کنترل هزینه، برای تصمیم‌گیری و به حداکثر رساندن سود استفاده می‌کند.

 

  • صورت‌حساب جریان وجوه مختلف

حسابدار مدیریت از روش صورت‌حساب جریان وجوه به ‌منظور تحلیل تغییرات در وضعیت مالی یک شرکت بین دو تاریخ استفاده می‌کند. این نوع صورت‌حساب مشخص می‌کند که این وجوه در کسب ‌و کار از کجا به ‌دست آمده‌اند و چگونه این وجوه در کسب‌ و کار استفاده شده‌اند. این نوع صورت‌حساب به تحلیل و کنترل مالی، هدایت آینده و مطالعات تطبیقی ​​کمک می‌کند.

 

  • صورت‌حساب جریان وجوه نقد

در صورت‌حساب جریان وجوه مبتنی بر افزایش یا کاهش سرمایه در گردش در برنامه‌ریزی مالی دراز مدت بسیار مفید است. ممکن است هنگامی که صورت‌حساب جریان وجوه آشکار می‌شود سرمایه در گردش کافی وجود داشته باشد ولی این شرکت نتواند بدهی‌های جاری خود را بپردازد. این مشکل ممکن است به دلیل تجمع موجودی و افزایش بدهکاران تجاری باشد.

در چنین وضعیتی، یک صورت جریان وجوه نقد مفیدتر است. چون اطلاعات دقیق از جریانات نقدی ورودی و خروجی ارائه می‌دهد. صورت جریان وجوه نقد یک ابزار مهم کنترل وجوه نقدی است چرا که منابع جریان‌های نقدی ورودی را خلاصه می‌کند و از جریان‌های نقدی خروجی شرکت در طول یک دوره‌ی خاص مثلاً یک ماه یا یک سال استفاده می‌کند. این صورت‌حساب، ابزار بسیار مفید برای تجزیه‌وتحلیل نقدینگی شرکت است.

 

 .
بخشی از بسته آموزش تنظیم و تحلیل صورتهای مالی را می‌توانید در این ویدئو مشاهده نمایید.

 


  • تصمیم‌گیری درباره پروژه

هر زمان که گزینه‌های مختلفی برای انجام یک کار خاص وجود دارد، لازم است بهترین گزینه را از تمام گزینه‌ها انتخاب کنید. این امر مستلزم تصمیم‌گیری در بخش مدیریت است. حسابداری مدیریت از طریق تکنیک‌های هزینه‌یابی نهایی، بودجه‌بندی سرمایه، هزینه‌یابی تفاضلی به انتخاب بهترین گزینه که سود حاصل از کسب ‌و کار را به حداکثر خواهد رساند کمک می‌کند. مدیران از حسابداری مدیریت مانند هزینه‌یابی به ‌منظور ارزیابی هزینه‌ها و سود انجام یک پروژه استفاده می‌کنند.

 

  • حسابداری تجدید ارزیابی

حسابداری مدیریت از طریق این روش از نگهداری و حفظ سرمایه شرکت اطمینان می‌یابد. هم‌چنین از این طریق تأثیر تغییرات در قیمت‌ها بر تهیه صورت‌های مالی را مدنظر قرار می‌دهند.

 

  • روش‌های آماری و گرافیکی

حسابدار مدیریت از تکنیک‌های مختلف آماری و گرافیکی به‌منظور ارائه اطلاعات معنی‌دار‌تر و ارائه همان اطلاعات به شکلی استفاده می‌کند که ممکن است به مدیریت در تصمیم‌گیری کمک کند. تکنیک‌های مورد استفاده، نمودار فروش و درآمدها، نمودار سرمایه‌گذاری، برنامه‌ریزی خطی، کنترل کیفیت آماری و غیره هستند.

 

  • هزینه‌یابی بر مبنای فعالیت

هزینه‌یابی مبتنی بر فعالیت یا ABC ، یک روش حسابداری است که هزینه‌های مربوط به فعالیت‌ها را بر اساس میزان مصرف منابع تخصیص می‌دهد. فعالیت‌ها می‌تواند به محصولات، خدمات و پروژه‌ها مربوط باشد. این نوع هزینه‌یابی به هزینه سربار کمتر نسبت به روش‌های هزینه‌یابی معمول منجر می‌گردد. این سیستم اطلاعاتی هزینه‌یابی را براي تصمیمات استراتژیک و غیر استراتژیک که تحت تأثیر حجم فعالیت هستند براي مدیر فراهم می‌کند. یک استراتژی بلند مدت است و در مورد هزینه‌ها کاربرد دارد.

 

  • تحلیل سود – هزینه

یک اصطلاح کلی برای مقایسه‌ی هزینه‌های استراتژی کسب ‌و کار با نتایج پیش‌بینی‌ شده‌ی آن است. در این تحلیل این هر دو سود و هزینه‌های محسوس و نامحسوس در نظر گرفته می‌شود. تجزیه ‌و تحلیل سود – هزینه معمولاً به معیارهای مالی مانند ارزش خالص فعلی، ارزش فعلی هزینه و ارزش فعلی منابع متکی است.

 

  • انتقال اطلاعات

موفقیت یا عدم موفقیت مدیریت وابسته به این واقعیت است که آیا اطلاعات موردنیاز به مدیریت به شکل مناسب و در زمان مناسب ارائه شده است تا بتوانند وظایف برنامه‌ریزی، کنترل و تصمیم‌گیری را به نحوی مؤثر انجام دهند. حسابدار مدیریت، گزارش‌های لازم را با انتخاب داده‌های مناسب، سازمان‌دهی داده‌ها و انتخاب روش مناسب گزارش برای ارائه اطلاعات به سطوح مختلف آماده می‌کند.

بنابراین، استفاده از این تکنیک‌ها به سود مدیران شرکت‌ها و کسب ‌و کارها است. حسابداران مدیریت نقش مهمی در بهبود مدیریت ایفا می‌کنند. از این ‌رو، یادگیری این تکنیک‌ها لازم به نظر می‌رسد اگر می‌خواهید به ‌عنوان حسابدار مدیریت فعالیت کنید یا فارغ‌التحصیل این رشته هستید و هنوز هم احساس می‌کنید به یادگیری نیاز دارید، می‌توانید در دوره‌های آموزش حسابداری ثبت‌نام کنید. انواع دوره‌ها و کلاس‌های آموزش حسابداری کاربردی مدیریت برگزار می‌گردد.

اگر با اصول و مفاهیم حسابداری مدیریت آشنا هستید و نیاز به یادگیری نرم‌افزارها و کار با سیستم‌های حسابداری دارید باید در کلاس‌های آموزش حسابداری کاربردی شرکت کنید. با حضور در کلاس‌های آموزش حسابداری کاربردی به ‌صورت عملی را فرا می‌گیرید. در صورتی که آشنایی چندانی با حسابداری ندارید و تازه قصد فراگیری حسابداری را دارید، حضور در هر دو کلاس‌ها و دوره‌های آموزش حسابداری مقدماتی و همچنین دوره‌های آموزش حسابداری بازار کار لازم است تا بتوانید هم با اصول نظری هم کاربردی حسابداری مدیریت آشنا شوید و در بازار کار بتوانید شغلی بیابید.


اگر قصد یادگیری حسابداری بصورت حرفه ای را دارید یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم:

 


این مقاله بخشی از صد‌ها نکته کاربردی در زمینه آموزشهای این سایت می‌باشد. جهت تسلط کامل به مباحث مربوط به بازار کار و کسب درآمد سریع از این حرفه، با جمع آوری اطلاعات از مدیران ارشد مالی و اساتید برتر دانشگاه، بسته آموزش صفر تا صد حسابداری در بازار کار را تهیه نموده ایم. این مجموعه بی‌نظیر شامل تمامی تکنیک‌های حسابداری کاربردی در قالب ۵۳ ساعت آموزش حسابداری با کیفیت، جزوات pdf، تستهای ارزیابی اینترنتی و آموزش نرم افزار‌‌های مالی می‌باشد. با استفاده از این مجموعه به سادگی می‌توانید ضمن استفاده از تخفیف باورنکردنی آن، حسابداری را بصورت کاملا کاربردی از آموزش حسابداری مقدماتی تا تجزیه و تحلیل صورتهای مالی بیاموزید.

 

خبرنامه

در حال بررسی اطلاعات...

از عضویت شما در خبرنامه سپاس گزاریم.

مقالات مرتبط

Simmilar Blog
۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۷
آموزش حسابداری مدیریت

حسابداری مدیریت یا حسابداری مدیریتی، استفاده از تکنیک‌های حسابداری برای تحلیل کسب‌ و کار جهت حمایت ا

محصولات پیشنهادی

آموزش حسابداری حرفه ای
آموزش حسابداری حرفه ای
آموزش حسابداری حرفه ای