آموزش حسابداری نیاز

تفاوت شغل حسابداری با دفتر داری

شغل حسابداری

شغل حسابداری و دفترداری ، فعالیت های مهم تجاری بوده که در هر کسب و کار و مشاغلی ، مهم و ضروری می باشند. حسابداری و دفترداری، دارای شباهت ها و تفاوت هایی هستند. فعالیت حسابدار و دفتردار، با توجه به وظایفی که بر عهده دارند، متفاوت می باشد. به طور کلی ثبت اطلاعات و مبادلات مالی در شغل دفترداری تعریف می شود که زیر مجموعه یکی از فعالیت های حسابداری به شمار می آید. به این معنی که ثبت اطلاعات مالی، اولین مرحله حسابداری بوده که قبل از تفسیر، طبقه بندی، تجزیه و تحلیل، گزارشگری و خلاصه سازی داده های مالی مطرح می گردد.

 • تعریف حسابداری

حسابداری به فرآیندی اطلاق می شود که طی آن، عملیات ثبت مبادلات مالی، طبقه بندی، تفسیر، گزارشگری، تجزیه و تحلیل و خلاصه سازی اطلاعات مالی صورت می گیرد. حسابداری به مجموعه تمام فعالیت های مطرح شده می باشد که دفترداری تنها، بخشی از وظایف حسابداری را بر عهده دارد. در حسابداری، با استفاده از مدارک و اسناد معاملات، تفسیر تخصصی صورت گرفته و اطلاعات لازم در اختیار مدیر مالی قرار می گیرد. بررسی اطلاعات مالی در صورت ها و گزارشات مالی و تجزیه و تحلیل داده های مالی بر اساس اصول و استانداردهای حسابداری بر عهده حسابداران می باشد. مرحله آخر، مربوط به ارائه اطلاعات مالی به مدیران توسط حسابداران می باشد.

 • تعریف دفترداری

دفترداری به فرآیندی گفته می شود که برخی از مراحل حسابداری را انجام می دهد. از فعالیت هایی که در دفترداری صورت می گیرد، ثبت مبادلات و اطلاعات مالی است. ثبت مبادلات مالی، به عنوان اولین مرحله از فرآیند چند مرحله ای حسابداری به شمار می آید. معاملات مالی به ترتیب زمانی و به صورت روزانه، ثبت می گردد. عملیات گزارشگری و خلاصه سازی اطلاعات مالی در برخی از سازمان های کوچک، در زمره شغل دفترداری می گنجد. ارائه تمامی اطلاعات مالی یک سازمان، توسط دفتردار صورت می گیرد که در جهت تصمیم گیری های صحیح در ارتباط با تأمین مالی و سرمایه گذاری ضروری می باشند.

 • جایگاه شغل حسابداری

شغل حسابداری از لحاظ میزان فعالیت ها و وظایفی که حسابداران بر عهده دارند، از لحاظ جایگاه، پایین تر از موقعیت مدیران بوده و بالاتر از جایگاه شغل دفترداری به شمار می آید. به این معنی که حقوق حسابداران از دفترداران بیشتر می باشد. یکی از مهمترین بخش های هر یک از مشاغل، بخش مدیریت مالی است که توسط حسابداران شرکت صورت می گیرد. بنابراین جایگاه شغل حسابداری در یک سازمان و شرکت، دارای اهمیت زیادی می باشد.

جهت تسلط کامل به مباحث مربوط به بازار کار حسابداری و کسب درآمد بالا از این حرفه، با جمع آوری تجربه سی ساله مدیران ارشد مالی، بسته آموزش حسابداری بازار کار را تهیه نموده‌ایم. این مجموعه بی‌نظیر شامل تمامی تکنیک‌های حسابداری کاربردی در قالب ۵۳ ساعت آموزش حسابداری با کیفیت، جزوات pdf، تستهای ارزیابی اینترنتی و آموزش نرم افزار‌‌های مالی می‌باشد. با استفاده از این مجموعه به سادگی می‌توانید ضمن استفاده از تخفیف باورنکردنی آن، حسابداری را بصورت کاملا کاربردی از آموزش حسابداری مقدماتی تا تجزیه و تحلیل صورتهای مالی بیاموزید . در این بسته آموزشی ، مباحثی را خواهید آموخت که معمولا در هیچ دوره آموزشی گفته نمیشود . ارتقای شما را حسابداری تضمین می کنیم .

 

 

 • جایگاه شغل دفترداری

دفترداران در شغل دفترداری با توجه به وظایف محدودتری که نسبت به حسابداری دارند، دارای حقوق کمتری نیز نسبت به حسابداران می باشند. در صورتی که در شغل دفترداری، علاوه بر ثبت مبادلات مالی، فرآیند گزارش گیری و خلاصه سازی داده های مالی نیز صورت گیرد، عنوان مسئول تمام خواهند داشت و به طبع دارای حقوق بیشتری نسبت به دفترداران خواهند بود.

 • تحصیلات حسابدار

شغل حسابداری، به دلیل نیاز به داشتن اطلاعات لازم در زمینه ثبت، خلاصه سازی اطلاعات، تهیه گزارش های مالی، صورت های حسابداری و عملیات دیگر جهت استفاده سازمان ها، لازم است دارای تحصیلات دانشگاهی باشند. توجه به استاندارد بودن گزارش های مالی و فرآیند پردازش، لازمه داشتن تحصیلات حداقل کارشناسی می باشد. افرادی که به صورت تجربی وارد شغل حسابداری می شوند، به صورت استاندارد نمی توانند اطلاعات کامل و جامعی را ارائه دهند.

 • تحصیلات دفتردار

دفترداری، تنها با گذراندن دوره های حسابداری و آموزشهای پایه ای از فرآیند حسابداری می تواند افراد متقاضی را جهت ورود به شغل دفترداری آماده کند. از تفاوت های دفترداری و حسابداری این است که جهت ورود به دفترداری، نیازی به داشتن تحصیلات دانشگاهی نیست و با آشنایی با مباحث حسابداری، می توان فرآیند دفترداری را انجام داد.

 • اهمیت حسابداری

حسابداری، فعالیت تخصصی است که در زمینه جمع آوری اطلاعات مالی، تجزیه و تحلیل و گزارش گیری اطلاعات سازمان ها، مشاغل و دولت دارای اهمیت زیادی می باشد. وجود اطلاعات دقیق، مورد اعتماد و در زمان مناسب، لازمه موفقیت هر سازمان و شرکت می باشد. به طول کلی هر کسب و کاری به مدیریت مالی صحیح و دقیق نیاز دارد تا در زمینه شغلی خود دارای نظم و پیشرفت باشد. از اهمیت شغل حسابداری می توان به  آگاهی از تغییرات بازار، شناسایی مشتریان بدحساب و بودجه بندی دقیق اشاره نمود.

 

پیشرفت در شغل حسابداری
 • اهمیت دفترداری

دفترداری، بخش مهمی از فرآیند مالی عملکرد شرکت می باشد. در صورتی که دفترداری به طور صحیح عملیاتی و اجرا گردد، موجب سنجش قابل اعتمادی نسبت به عملکرد شرکت ها و سازمان ها خواهد شد. ارائه اطلعاتی در مورد ارزیابی اهداف درآمد و بازده شرکت و تصمیمات کلی استراتژیک از فعالیت های اصلی دفترداری می باشد. یکی از فعالیت های مهم یک سازمان و شرکت، حفظ سوابق و ثبت تمام هزینه های مربوط به شرکت می باشد که با صرف وقت و هزینه کم، توسط دفتردار انجام می گیرد.

 • اهداف حسابداری

به طور کلی حرفه حسابداری دارای اهداف مشخصی  می باشد. از جمله اهداف حسابداری مالی و صنعتی : ۱) تهیه و ارائه داده ها و اطلاعات در مورد وضعیت مالی سازمان ها ۲ ) ارائه عملکرد و تغییرات ایجاد شده در موقعیت های مالی سازمان ۳) ارائه اطلاعات جهت استفاده سهامداران، مدیران، تأمین کننده ها، کارکنان، مشتریان، دولت و عموم مردم ۴)ثبت اطلاعات مالی به صورت صورتحساب مشتری یا فاکتورهای تأمین کننده ۵) تسهیل جهت تصمیم گیری سهامداران، صاحبان، سرمایه گذاران و طلبکاران

 • اهداف دفترداری

دفترداری دارای اهداف مشخصی می باشد که با اهداف حسابداری متفاوت است. از جمله اهداف دفترداری :۱) ثبت و نگهداری دفاتر قانونی و تهیه و آماده سازی تراز آزمایشی به صورت ماهانه ۲) صدور اسناد حسابداری با توجه به نظام مالی سازمان ۳) نگهداری اسناد و مدارک مالی ۴) اتخاذ فعالیت های لازم جهت ثبت حساب ها در زمان های مناسب ۵) ارائه گزارش های لازم به مراجعین سازمان ۶) تشخیص صحیح حساب ها ۷) تنظیم صورت خلاصه های لازم جهت صدور اسناد حسابداری ۸) تهیه صورتهای مالی

 • مهارتهای حسابداری

 • داشتن تحصیلات دانشگاهی مرتبط با رشته حسابداری
 • آشنایی کلی با انواع بخش های رشته حسابداری
 • تسلط بر یک یا دو رشته تخصصی حسابداری
 • آشنایی با نرم افزارهای حسابداری و فناوری اطلاعات
 • تسلط بر مایکروسافت آفیس
 • توانمندی بر محاسبه دقیق سود و زیان شرکت
 • قدرت بر تجزیه و تحلیل اطلاعات و داده ها
 • آشنایی با قوانین کار و محاسبه حقوق پرسنل
 • آشنایی با حسابداری حقوق و دستمزد
 • تسلط بر قوانین مالیاتی
 • ارائه راهکارهایی جهت افزایش سود و کاهش هزینه های شرکت
 • داشتن فن سخنوری و روابط عمومی بالا
 • دقیق بودن و رازداری نسبت به اطلاعات مالی سازمان
 • مهارت های دفترداری

 • تسلط بر امور ثبت دقیق داده ها و اطلاعات مالی شرکت یا سازمان
 • دقت بالا و دقیق بودن در ثبت و نگهداری داده های مالی شرکت
 • آشنایی با نرم افزاریهای واژه پردازی، تند نویسی و نسخه برداری
 • کار با سوابق و پرونده ها و آشنایی با ادبیات اداری
 • آشنایی با تکنیک های حسابداری و اقتصاد و بازارهای مالی
 • مدیریت زمان جهت ثبت و ارائه گزارش به موقع

 

اسرار حسابدارن ثروت آفرین
 • وظایف حسابدار

حسابداران همانند افراد دیگر در مشاغل مختلف ، دارای وظایفی هستند که در ادامه به شرح وظایف حسابداران اشاره می نماییم : تهیه فرم، اوراق و دفاتر مورد نیاز از جانب مدیر عامل بررسی و کنترل مدارک رعایت قوانین مربوط به حسابداری تنظیم اسناد حسابداری و ثبت عملیات در دفاتر تهیه تراز آزمایشی ماهانه تهیه صورت مغایرات بانکی ماهانه تحریر چک با توجه به اسناد خرید تحریر اسناد هزینه نظارت بر جریان کالا و وجوه تهیه لیست حقوق و مزایای مربوط به کارکنان تهیه آمار و اطلاعات مالی تهیه تراز آزمایشی پایان دوره مالی تهیه صورت مالی نهایی تهیه تراز اختتامیه بستن حساب ها در نرم افزار تهیه حساب های مورد نیاز پایان سال بایگانی اوراق، برگه، اسناد و کارت مراجعه به موسسات و اداره ها محاسبه و پرداخت مالیات و حق بیمه ارسال مدارک مجمع عمومی و اظهار نامه مالیاتی همکاری با مدیر عامل و سایر مسئولین سازمان یا شرکت

 • وظایف دفتردار

صدور اسناد حسابداری مربوط به شرکت یا سازمان – بررسی محاسبات اسناد حسابداری – حفظ و نگهداری اسناد مالی شرکت – ارائه اطلاعات مقطعی مالی به مدیران – تنظیم اسناد حسابداری و صدور سند حسابداری – انتقال اسناد حسابداری به سیسستم های کامپیوتری – کنترل تراز آزمایشی مکانیزه ماهانه – نگهداری آرشیوی از آئین نامه ها، دستورالعملها و مکاتبات مالی – استخراج اطلاعات مورد نیاز از واحد حسابداری – قرار دادن اسناد حسابداری و شماره گذاری زونکن ها – به روز نمودن منابع و دستورالعمل های مالی – صدور برگ تحویل سند – پیگیری در زمینه استرداد مدارک و اسناد .

نتیجه گیری : شغل حسابداری و دفترداری دارای تفاوت های زیادی می باشد. حسابداری دارای مراحل مختلفی است که اولین مرحله از آن، مربوط به حرفه دفترداری می باشد. حوزه کاری دفترداری، در زمینه ثبت اطلاعات مالی می باشد؛ در حالی که مراحل مختلف حرفه حسابداری، شامل ثبت، تفسیر، طبقه بندی، تجزیه و تحلیل، گزارشگری و خلاصه سازی اطلاعات و داده های مالی است . منبع : مقاله سایت مسیر ایرانی


این مقاله بخشی از صد‌ها نکته کاربردی در زمینه آموزشهای این سایت می‌باشد. جهت تسلط کامل به مباحث مربوط به بازار کار و کسب درآمد سریع از این حرفه، با جمع آوری اطلاعات از مدیران ارشد مالی و اساتید برتر دانشگاه، بسته آموزش صفر تا صد حسابداری در بازار کار را تهیه نموده ایم. این مجموعه بی‌نظیر شامل تمامی تکنیک‌های حسابداری کاربردی در قالب ۵۳ ساعت آموزش حسابداری با کیفیت، جزوات pdf، تستهای ارزیابی اینترنتی و آموزش نرم افزار‌‌های مالی می‌باشد. با استفاده از این مجموعه به سادگی می‌توانید ضمن استفاده از تخفیف باورنکردنی آن، حسابداری را بصورت کاملا کاربردی از آموزش حسابداری مقدماتی تا تجزیه و تحلیل صورتهای مالی بیاموزید .

 

.

خبرنامه

در حال بررسی اطلاعات...

از عضویت شما در خبرنامه سپاس گزاریم.

مقالات مرتبط

Simmilar Blog
۰۶ دی ۱۳۹۸
بازار کار حسابداری

رقابت در بازار کار حسابداری ، امروزه با وجود حسابداران حرفه ای و متخصص با داشتن مهارت های مختلف، بیش

۰۵ آبان ۱۳۹۸
حسابدار موفق کیست

در فضای انجام کار حسابداری آموخته‌های آکادمیک و تئوری لازم است ولی کافی نیست، به همین منظور توصیه می

۰۹ تیر ۱۳۹۸
حسابدار موفق

امروزه در بازارکار مالی ، فضای رقابتی شدیدی حکم فرماست و روش‌های موفقیت شغلی و ویژگی های حسابدار موف

محصولات پیشنهادی

آموزش حسابداری مقدماتی
آموزش حسابداری مالیاتی و بیمه
آموزش حسابداری حرفه ای