آموزش حسابداری نیاز

اصل تطابق هزینه با درآمد در اندازه‌گیری سود

اصل تطابق هزینه ها با درآمد

واحدهای تجاری پیوسته برای تسهیل درآمد، متحمل هزینه می‌‌شوند و موفقیت آن‌ها از طریق مازاد درآمدها و هزینه‌ها در قالب سود اندازه‌گیری می‌‌شود. برای شناخت هزینه‌ها، حسابداران می‌‌کوشند از اصل تطابق هزینه و درآمد پیروی نمایند. از این رو، شناسایی هزینه به شناخت درآمد بستگی دارد، البته زمانی که چنین کاری عملی و معقول باشد. این رویه، اصل تطابق هزینه با درآمد نامیده می‌‌شود. در حقیقت، اصل تطابق بر شناخت و اندازه‌گیری سود حسابداری تمرکز دارد. به طور خلاصه، می‌توان بیان نمود که باید مخارج را تجزیه و تحلیل کرد تا مشخص شود که آیا بین این اقلام و درآمد، رابطه‌ای وجود دارد یا خیر؟

هرگاه چنین رابطه‌ای وجود داشته باشد، این مخارج، هزینه تلقی می‌‌شوند و در برابر درآمدهای همان دوره قرار می‌گیرند، نظیر هزینه فروش. به طور کلی اگر بین هزینه و درآمدها رابطه‌ای وجود نداشته باشد، این مخارج بر مبنایی معقول و منظم، تخصیص می‌یابند، نظیر هزینه استهلاک و هزینه تامین مالی . هنگامی که چنین روشی نامطلوب به نظر رسد، این مخارج بی‌درنگ به هزینه دوره منظور می‌شوند. تطابق ضعیف عبارت است از ضعف تطبیق هزینه‌ها با درآمدهایی که از آن‌ها حاصل شده‌اند و به عنوان اختلال در رابطه اقتصادی بین هزینه‌های تحمل شده با درآمدهای تحقق یافته، مطرح است. تطابق ضعیف، همبستگی بین درآمد و هزینه را کاهش می‌‌دهد و می‌تواند ناشی از دلایل مختلفی باشد. عوامل تجاری غیرقابل اجتناب نظیر هزینه‌های ثابت، قابلیت ردیابی ضعیف هزینه‌ها، صلاحدید مدیریت و استانداردهای حسابداری از جمله این دلایل هستند.

حسابداری یک سیستم است که در آن فرآیند جمع‌آوری، طبقه‌بندی، ثبت، خلاصه کردن اطلاعات و تهیه گزارش‌های مالی و صورت‌های حسابداری در شکل‌ها و مدل‌های خاص انجام می‌‌گیرد. تا افراد ذینفع درون سازمانی مثل مدیران سازمان و یا برون‌سازمانی مثل بانک‌ها، مجمع عمومی سازمان مورد نظر و یا مقامات مالیاتی بتوانند از این اطلاعات استفاده کنند. به همین دلیل فردی که اطلاعات کاربردی ندارد، بیشتر دفتردار است تا حسابدار . چرا که گزارش‌های این دسته از افراد مطابق استاندارد نیست و پردازش کافی نمی‌شود و بیشتر گزارشات ساده‌ای است که از نرم افزار می‌توان گرفت. آموزش حسابداری بازار کار این فرصت را برای شما ایجاد می‌کند تا از یک دفتر دار ساده مبدل به یک حسابدار حرفه‌ای شوید .

  • نگاهی به اصل تطابق هزینه با درآمد

اصل تطابق هزینه با درآمد یا به اختصار اصل تطابق یکی از اصول حسابداری تعهدی است که بیان می‌کند هزینه‌ها باید بدون در نظر گرفتن زمان پرداخت در دوره‌ای که به وقوع پیوسته، ثبت شود بر خلاف حسابداری نقدی که در آن هزینه در زمان پرداخت آن ثبت می‌شود. چنانچه نتوان رابطه‌ای بین بهای تمام شده کالاهای مصرف شده و درآمد واحد تجاری یافت، چنین هزینه‌هایی را در همان دوره‌ای که مصرف شده‌اند، ثبت می‌شود. به این ترتیب پیش پرداخت هزینه (مانند پیش پرداخت اجاره) تحت عنوان دارایی ثبت می‌شود و سپس در زمان تحقق هزینه (سپری شدن زمان اجاره) به حساب هزینه منظور می‌شود. اتخاذ چنین رویه‌ای باعث می‌شود تا هزینه‌های یک دوره از درآمدهای همان دوره کسر شده و بنابراین محاسبه سود یک دوره مالی به صورت منطقی تری صورت پذیرد.

هزینه به مبالغی گفته می‌‌شود که برای کسب درآمد به خرج گرفته می‌‌شود. به عبارت دیگر اگر موسسه‌ای فعالیتش در جهت ارائه خدمات به موسسات و یا اشخاص دیگر است، خرج‌هایی که در راه ارائه خدمات متحمل می‌‌شود را هزینه می‌‌گویند یا اگر موسسه‌ای به کار خرید و فروش کالا اشتغال داشته باشد به منظور تحقق این هدف پرداخت‌هایی انجام می‌‌دهد که همانا هزینه می‌‌باشد. اقلامی از قبیل بهای آب مصرفی، اجاره ساختمان، بهای برق مصرفی، هزینه تلفن و استهلاک ساختمان از جمله این هزینه‌ها می‌‌باشند .

لازم به تذکر است همان‌گونه که درآمدها موجب افزایش در حساب‌های « صندوق، بانک و سرمایه » می‌‌شوند، هزینه‌ها موجب کاهش در این حساب‌ها می‌‌گردند، البته در مورد حساب سرمایه همان‌گونه که درآمد یک عامل مثبت و افزایش دهنده آن به حساب می‌‌آید، هزینه یک عامل منفی و کاهش دهنده آن است. باید به این نکته توجه داشت که هرگونه کاهشی در حساب وجوه نقد به منزله هزینه نیست، مثلا پرداخت بدهی‌ها، خرید دارایی ، در حالی‌که هیچ‌کدام هزینه محسوب نمی شوند.

 

 .

این ویدئو بخشی از ۵۳ ساعت آموزش صفر تا صد حسابداری بازار کار، سرفصل مدیریت سود می‌باشد.

 


درآمد مقدار پولی است که تولیدکنندگان با فروش محصولات یا خدمات خود به دست می‌‌آورند. هنگامی که یک موسسه، خدماتی برای دیگران انجام دهد و یا کالایی به آنان تحویل دهد، در ازای آن مبلغی از ایشان دریافت می‌‌نماید، یا معادل آن مبلغ از ایشان طلب‌کار می‌‌شود، و یا از ایشان سند (چک، سفته و …) دریافت می‌‌کند. تمام این موارد موجب افزایش دارایی شرکت می‌‌گردد و چنین افزایش در دارایی، درآمد خوانده می‌‌شود.

البته هر گونه افزایش در صندوق موسسه درآمد محسوب نمی‌گردد، به عنوان مثال : دریافت وام نقدی از یک بانک کسب درآمد نیست، زیرا معادل دریافت این مبلغ شرکت به بانک بدهکار می‌‌گردد و در ترازنامه دارایی و بدهی افزایش می‌یابد. وصول مطالبات از بدهکاران درآمد محسوب نمی‌گردد؛ زیرا در اثر این موضوع نوعی از دارایی (حساب بدهکاران) به نوع دیگری از دارایی (حساب صندوق) تغییر شکل می‌یابد. به زبان دیگر، لازمه تحصیل درآمد افزایش سرمایه می‌‌باشد.

  • انواع درآمد در حسابداری

در آمد حاصل از فروش کالا یا خدمات غالبا فروش خوانده می‌‌شود. برای شناسایی سایر منابع درآمد اصطلاحات دیگری مانند حق‌الزحمه خدمت حرفه‌ای، کارمزد، کرایه و درآمد بهره به کار می‌‌رود. در موسسات تجاری درآمدهایی جدا از درآمدهای حاصل از فروش کالا و خدمات وجود دارد که به آن سایر درآمدها گفته می‌‌شود. درآمد بهره حاصل از سرمایه گذاری‌های کوتاه‌مدت و یا بلندمدت که موسسه از سازمان‌های اعتباری دریافت نموده است از این نوع درآمدها می‌‌باشد. در حسابداری موسسات، یک نوع درآمد با عنوان درآمدهای ثبت نشده نیز وجود دارد.

این درآمدها که به نام درآمدهای وصول نشده نیز موسومند، به درآمدهایی گفته می‌‌شود که در طی دوره مالی تحقق یافته‌اند، ولی دریافت و ثبت نشده‌اند. مثلا اگر یک موسسه قرارداد ارائه خدمت منعقد نماید اما دریافت وجه منوط به اتمام کار باشد درآمد حاصل از ارائه آن قسمت از خدمت که مربوط به دوره مالی جاری است، تحقق می‌‌یابد، در حالی‌که در حساب‌ها ثبتی صورت نگرفته است . در نتیجه در پایان دوره مالی با ثبت یک آرتیکل اصلاحی، مانده حساب‌ها تعدیل می‌‌گردند.

  • تاریخچه پیدایش هزینه در حسابداری

از حسابداری هزینه برای مدت‌های طولانی برای کمک به مدیران در شناخت هزینه‌های اجرایی یک شرکت استفاده می‌‌شده است. حسابداری نوین هزینه، در طی سال‌های انقلاب صنعتی ایجاد شد، زمانی که پیچیدگی‌های اجرایی یک شرکت بزرگ باعث توسعه سیستم‌های ثبت و ردگیری هزینه‌ها برای کمک به مالکان شرکت و مدیران در تصمیم‌گیری شد. در اوایل عصر صنعتی شدن، بیشتر هزینه‌های انجام شده توسط یک شرکت، از طرف حسابداران جدید “هزینه‌های متغیر” نامیده می‌شدند؛ زیرا آنها مستقیماً با مقدار تولید تغییر می‌کردند. پول به کارگران، مواد اولیه و برق و غیره پرداخت می‌شد که مستقیماً در تولید نقش داشتند .

مدیران به راحتی می‌توانستند مجموع هزینه‌های متغیر را برای یک محصول بدست آورده و از آن بعنوان یک معیار نادرست برای تصمیم‌گیری استفاده کنند. بر خلاف هزینه‌های متغیر که با حجم کار افزایش و کاهش پیدا می‌کنند، برخی از هزینه‌ها در طی دوره فعالیت ثابت می‌‌مانند. در طی زمان، اهمیت این “هزینه‌های ثابت” برای مدیران آشکار شد . نمونه‌هایی از هزینه‌های ثابت عبارتند از : استهلاک تجهیزات و ماشین آلات و هزینه بخش‌ها همانند نگهداری، ابزار آلات، کنترل تولید، خرید، کنترل کیفی، انبارداری و حمل ونقل، سرپرستی و مهندسی سایت .

 

کاهش هزینه و افزایش درآمد در حسابداری
  • انواع هزینه در حسابداری

در مباحث آموزش حسابداری هزینه شامل بهای اشیا یا خدماتی است که برای تحصیل درآمد مورد نیاز می‌‌باشد. به عنوان مثال : هزینه حقوق کارمندان، آب ، برق ، تلفن ، درج آگهی در روزنامه ، هزینه استهلاک اثاثه و ساختمان همگی بخشی از هزینه‌های یک موسسه می‌‌باشند . به طور کلی، رقمی را می‌‌توان هزینه جاری یک دوره مالی در یک موسسه به حساب آورد که اولا در ارتباط با درآمد همان دوره باشد، ثانیا موجب کاهش در سود ویژه دوره مالی و در نهایت صاحب یا صاحبان موسسه شود . نکته بسیار مهم در ارتباط با هزینه این است که هزینه‌های هر دوره باید از درآمدهای همان دوره کسر گردد و این در واقع براساس یکی از مهم‌ترین اصول حسابداری ( اصل وضع هزینه‌های یک دوره از درآمد همان دوره ) می‌‌باشد و مفهوم آن این است که به عنوان مثال اگر هزینه اجاره ساختمان در پایان دوره مالی پرداخت نگردید ، نباید به عنوان هزینه در دوره آتی به حساب گرفته شود، بلکه باید از درآمد همین دوره مالی کسر گردد .

برای مثال یک حسابدار تجربی نمی‌تواند براحتی بین دارایی کوتاه مدت و بلند مدت تفاوت قائل شود و یا نمی‌داند که چگونه باید معاملات ارزی را در دفاتر ثبت کرد. حسابداری به عنوان یک نظام پردازش اطلاعات، داده‌های خام مالی را دریافت نموده و آنها را به نظم در می‌‌آورد. محصول نهایی نظام حسابداری گزارش‌ها و صورت‌های مالی است که مبنای تصمیم‌گیری اشخاص ذی‌نفع ( مدیران، سرمایه‌گذاران، دولت و … ) قرار می‌‌گیرد.

مبالغی که تولیدکنندگان برای تولید صرف می‌‌کنند، هزینه تولید نامیده می‌‌شود. اگر هزینه از درآمد بیشتر باشد آن را زیان و اگر هزینه از درآمد کمتر باشد، به آن سود گفته می‌‌شود. همان‌گونه که درآمد موجب افزایش سرمایه می‌‌گردد، هزینه موجب کاهش آن می‌‌شود؛ یعنی هر کاهشی در صندوق هزینه محسوب نمی‌گردد. به عنوان مثال : خرید بسیاری از اقلام دارایی مانند خرید ساختمان و اثاثه هزینه محسوب نمی‌گردد . واریز بدهی و پرداخت وجه به طلب‌کاران هزینه محسوب نمی‌گردد. برداشت نقدی صاحب موسسه از صندوق جزء هزینه جاری موسسه نمی‌باشد.

  • انواع هزینه‌ها در بهای تمام شده

بهای تمام شده : عبارت است از مجموع ارزش عوامل تخصیص داده شده به تولید یک محصول

هزینه‌های تولیدی : عبارت است از هزینه‌هایی که برای ساخت یک واحد محصول بکار می‌‌رود که شامل دستمزد مستقیم، مواد مستقیم و سربار ساخت می‌‌باشد. مواد مستقیم : هر نوع موادی که برای تولید مستقیما بکار می‌‌رود و یک جزء اصلی و قابل شناسائی محصول تکمیل شده را تشکیل می‌‌دهد مواد مستقیم نامیده می‌‌شود.

دستمزد مستقیم : حقوق و دستمزد کارکنانی که بطور مستقیم در تولید محصول دخالت دارند و مواد مستقیم را به محصول تبدیل می‌‌کنند، دستمزد مستقیم نامیده می‌‌شود.

سربار ساخت : تمام هزینه‌های منظور شده در جریان تولید به جزء مواد مستقیم و دستمزد مستقیم، به عنوان سربار کارخانه تلقی می‌‌شود، از قبیل مواد غیر مستقیم، دستمزد غیر مستقیم و سایر هزینه‌های غیر مستقیم تولیدی.

تخصیص هزینه‌ها : عبارت است از منظور نمودن هزینه‌ها به حساب هر یک از محصولات.

نرخ جذب سربار : نرخی است که بر اساس آن، هزینه‌های سربار ساخت به محصولات تخصیص داده می‌‌شود با توجه به موارد ذکر شده در بالا نتیجه می‌‌گیریم هزینه‌ها کاهنده سود هستند، بنابراین هرگاه هزینه‌ها کاهش یابند درآمد افزایش می‌‌یابد.


اگر قصد یادگیری حسابداری بصورت حرفه ای را دارید یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم:

 


این مقاله بخشی از صد‌ها نکته کاربردی در زمینه آموزشهای این سایت می‌باشد. جهت تسلط کامل به مباحث مربوط به بازار کار و کسب درآمد سریع از این حرفه، با جمع آوری اطلاعات از مدیران ارشد مالی و اساتید برتر دانشگاه، بسته آموزش صفر تا صد حسابداری در بازار کار را تهیه نموده ایم. این مجموعه بی‌نظیر شامل تمامی تکنیک‌های حسابداری کاربردی در قالب ۵۳ ساعت آموزش حسابداری با کیفیت، جزوات pdf، تستهای ارزیابی اینترنتی و آموزش نرم افزار‌‌های مالی می‌باشد. با استفاده از این مجموعه به سادگی می‌توانید ضمن استفاده از تخفیف باورنکردنی آن، حسابداری را بصورت کاملا کاربردی از آموزش حسابداری مقدماتی تا تجزیه و تحلیل صورتهای مالی بیاموزید.

 

خبرنامه

در حال بررسی اطلاعات...

از عضویت شما در خبرنامه سپاس گزاریم.

مقالات مرتبط

Simmilar Blog
۱۵ مهر ۱۳۹۷
درآمد از حسابداری

در فضای رقابتی کسب و کارها، هر تصمیم کوچکی می‌تواند بازخوردهای بزرگ و تعیین کننده‍ای را در کسب و کار

۳۱ تیر ۱۳۹۷
روانشناسی پول خرج کردن

بسیار شنیده اید که حسابداران افراد مقتصدی هستند. این مطلب کاملا صحیح است زیرا حسابداران با روش‌ها و

۲۷ خرداد ۱۳۹۷
آموزش حسابداری مدیران

برخی مدیران از اهمیت حسابداری و آموزش حسابداری کاربردی غافل هستند. هر روز مدیران تصمیماتی می‌گیرند ک

محصولات پیشنهادی

آموزش حسابداری مقدماتی
آموزش حسابداری حرفه ای
آموزش حسابداری حرفه ای