حسابداری نیاز

حسابداری چیست و چگونه حسابدار شویم؟

حسابداری چیست و چگونه حسابدار شویم؟

هم اکنون بازار کار حسابداری به شدت نیازمند حسابداران ماهر، با تجربه و مسئول است. چنانچه یک حسابدار برای مهارت در حسابداری، بصورت هدفمند و با برنامه‌ریزی مدون روی خودش کار کند، می‌تواند به موفقیت‌ها و درآمدهای بالایی در این حرفه برسد.

مطمئن باشید در هر شرایط اقتصادی، حسابدار با تجربه و کار بلدی را نمی‌بینید که بیکار باشد، اگر هم هست حتما مهارت‌های کافی برای کسب درآمد از این حرفه و انجام پروژه‌های مالی را ندارد.

 • یک حسابدار چه چیزهایی باید بلد باشد ؟

در این مقاله بطور کامل مهارت‌هایی که یک حسابدار باید بیاموزد تا بتواند در حرفه حسابداری ورود و جایگاه شغلی خود را تثبیت نماید را بطور کامل توضیح دادیم. از شما دعوت می‌کنم بر روی این ۲۰ مهارت در حسابداری تامل کنید و برای ورود به بازار کار حسابداری و کسب درآمدی معقول، این مهارت‌ها را آموزش ببینید.

این مقاله حاصل یک عمر تجربه ما در حرفه حسابداری است و با در ادامه با مطالبی آشنا می‌شوید که معمولا در هیچ دوره آموزشی بیان نمی‌شود. پیشنهاد می‌شود این مقاله در در بوک مارک مرورگر خود ذخیره نمایید تا با حوصله و دقت بیشتری آنرا را بررسی نمایید.

 

 

 • مهارت اول : تجزیه و تحلیل و صدور اسناد حسابداری

پیش‌نیاز توانایی برای صدور اسناد حسابداری، داشتن دانش کافی در زمینه مفاهیم نظری حسابداری است. یک حسابدار باید شناخت درستی از سیستم اطلاعاتی در حسابداری داشته باشد و بداند که وظیفه اش چیست. از پایه‌ای ترین مهارت‌های حسابداری، می‌توان به تجزیه و تحلیل آثار و رویدادهای مالی بر روی عناصر اصلی حسابداری نام برد که بر اساس معادله حسابداری تعریف می‌شوند.


معادله حسابداری

بنابراین حسابداران در شروع کار حسابداری باید تمام تلاش و همت خود را برای ارتقاء مهارت در صدور اسناد حسابداری بکار گیرند تا بدینوسیله نقش حسابداری خود را به شایستگی به نمایش گذاشته و زمینه رشد، پیشرفت و امنیت شغلی خود را فراهم نمایند.

پیشنهاد می‌کنم در ابتدای کار حسابداری به جای تکیه بر دانش و معلومات خود، فراگیری مهارت صدور اسناد حسابداری و ثبت انواع رویدادهای مالی را در اولویت کاری خود قرار دهید. لازم به‌ ذکر است یادگیری صدور اسناد حسابداری در هر رده شغلی، ضروری است. در ادامه آنچه لازم است از حسابداری بازار کار بدانید را با هم بررسی خواهیم کرد.


این ویدئو بخشی از پکیج ۰ تا ۱۰۰ – سرفصل مبانی پایه است.


 • مهارت دوم : نرم افزارهایی که یک حسابدار باید بداند

با گسترش دنیای تجارت و به تبع آن فراوانی رویدادهای مالی در شرکتها، استفاده از ابزارهای نوین برای ثبت، نگهداری و گزارش‌گیری از رویدادهای مالی امری ضروری است. بنابراین حسابداران برای حضور در بازار کار و قبول مسئولیت حسابداری می‌بایست مهارت استفاده از نرم افزارهای حسابداری را بخوبی آموزش ببیند.

یکی از مهمترین ویژگی‌های حسابداران حرفه ای این است که فردی که قصد حضور در بازار کار را دارد بطور حتم باید در زمینه افزایش مهارتِ کار با نرم افزارهای حسابداری برنامه‌ریزی کند. شناخت انواع نرم افزارهای حسابداری از لحاظ کارکرد برای حسابداران امری بسیار ضروری است.

از نرم افزارهای مورد استفاده و متداول در این حرفه می‌توان به نرم افزارهای مالی مانند نرم افزار هلو ، نرم‌افزار حقوق و دستمزد، حسابداری انبار، بازرگانی و فروش، خزانه داری، دارائی‌های ثابت و بهای تمام شده نام برد.

 • مهارت سوم : آشنایی با کاربرد اکسل در حسابداری

یکی از مهمترین وظایف حسابداران، تولید و ارائه گزارشات مالی است. چون گزارشات مالیِ سودمند می‌تواند مبنای تصمیم‌گیری مدیران قرار گیرد. کیفیت اطلاعات مالی و شکل ظاهریِ گزارشات از اهمیت خاصی برخوردارند. حال برای اینکه بتوانیم مهمترین وظیفه حسابداران را بخوبی انجام دهیم، نیازمند استفاده از ابزارهای کاربردی هستیم.

یکی از ابزارهای پرکاربرد و دارای قابلیت‌های بالا که در سیستم اطلاعاتی قرار می‌گیرد، نرم افزار Excel یا صفحه گسترده است که به قول یکی از حسابداران با تجربه می‌توان نام آن را جواهری گرانبها در دستان حسابداران نامبرد.

برنامه Excel در سیستم اطلاعاتی حسابداری کاربرد‌های فراوانی دارد. هم اکنون از نرم افزار Excel در تهیه و ارائه صورت حقوق و دستمزد، تهیه جدول بهای تمام شده، تهیه صورتهای مالی اساسی، محاسبات استهلاک، عملیات حسابرسی، مدیریت و کنترل موجودی انبارها، کنترل نقدینگی، تهیه و ارائه گزارشات سود و زیان و حسابداری مدیریت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حرفه حسابداری، حسابدارانی که توانمندی سطح بالا در استفاده از برنامه Excel را دارا هستند، مزیت رقابتی بیشتری نسبت به سایر حسابداران دارند.


این ویدئو بخشی از پکیج ۰ تا ۱۰۰ – سرفصل کاربرد اکسل در حسابداری است.

 • مهارت چهارم : توانایی استفاده از قوانین و مقررات مالیاتی، بیمه و کار و تجارت

همه کسب و کارها در سیستم اطلاعاتی حسابداری موظفند موازین قانون بیمه و مالیات را رعایت کنند و هر ساله اظهارنامه عملکرد (مالیات بر درآمد) تهیه و به سازمان امور مالیاتی ارسال کنند. علاوه بر این مکلفند طبق ماده ۱۶۹ ق.م.م صورت معاملات فصلی تهیه و ارائه دهند، در صورتی که کالای مشمول مالیات و ارزش افزوده می‌فروشند نیز مکلفند رعایت تکالیف قانون مالیات حقوق کارکنان را تهیه و ارسال کنند. دفاتر قانونی تهیه، تحریر و ارائه دهند، این موارد همه مربوط به قوانین مالیاتی است.

علاوه بر موارد فوق باید در محاسبات حقوق و دستمزد کارکنان، رعایت مقررات قانون کار و بیمه اجتماعی و مالیات را لحاظ کنند. آگاهی از تکالیف مقرر در قانون مالیاتهای مستقیم، قانون مالیات بر ارزش افزوده و تجارت و سایر قوانین مرتبط برای حسابداران ضرورتی انکار ناپذیر است. این مهارت در نوع خود مهم و یادگرفتن آن برای موفقیت و پیشرفت در حسابداری مورد نیاز است. مهم: بدون دانستن این قوانین حضور در عرصه حسابداری به ناکامی و عدم موفقیت منجر خواهد شد.

 • مهارت پنجم : محاسبه و ثبت اسناد حسابداری حقوق و دستمزد

معمولا در مصاحبه‌های شغلی از سوالاتی که می‌پرسند، مربوط به حوزه حقوق و دستمزد و مزایا، نحوه محاسبه و پرداخت آن می‌باشد. حسابداران از پایین‌ترین سطح تا بالاترین سطح لازم است مبانی قانونی حقوق و دستمزد، حداقل حقوق پایه وزارت کار، مزایای قانونی، کسورات قانونی و نحوه‌ی صحیح محاسبه و ثبت حقوق و دستمزد را نیز فرا بگیرند. یک حسابدار خوب علاوه بر اینها می‌بایست مهارت محاسبات حقوق و دستمزد و مزایا با برنامه Excel و نرم افزارهای حقوق و دستمزد را بصورت کاربردی دارا باشد.

تمام کسب و کارها از کوچک تا بزرگ نیازمند حسابدارانی هستند که توانایی محاسبه حقوق و دستمزد را داشته باشند.

چنانچه فردی تلقی حسابدار از خود دارد، الزامی است مهارت‌های محاسبه حقوق و دستمزد، کسور قانونی و عملیات حسابداری آنرا بدرستی بداند. حسابداران با تجربه می‌دانند در پایان سال مزایایی که بر حسب قانون، شرکت‌ها ملزم به پرداخت آن به کارکنان هستند، چگونه محاسبه و نیز نحوه تسویه حساب با کارکنانی که از شرکت خارج می‌شوند یا ترک کار می‌نمایند را به خوبی میدانند.


این ویدئو بخشی از پکیج ۰ تا ۱۰۰ – سرفصل حقوق و دستمزد می‌باشد.


بنابراین برای قبول مسئولیت حسابداری، نیازمند مهارت و تجربه در مجاسبه و ثبت حقوق و دستمزد و مزایای پرسنل طبق قانون وزارت کار هستیم. مدتی قبل شرکتی از من برای مشاوره مالی دعوت کرد، هنگامی که مشغول بررسی حسابها و اسناد و مدارک بودم به مورد جالبی برخوردم و مشاهده کردم که لیست بیمه شرکت تک نفره است و این شرکت برای ارسال لیست بیمه به دفاتر کارگزاری بیمه تامین اجتماعی مراجعه و از آنجا فقط لیست بیمه یک نفر را ارسال می‌کنند.

از مدیر شرکت سئوال کردم که چرا برای ارسال لیست بیمه‌ی خودتان اقدام نمی‌کنید؟ اظهار داشت مهارت و تجربه تنظیم و تکمیل و ارسال لیست بیمه را ندارد. این شرکت فقط یک نفر کارمند دارد ولی مکلف به رعایت قانون تامین اجتماعی است. طبق ماده ۳۶ و ۳۹ قانون تامین اجتماعی، کارفرمایان مکلفند که لیست بیمه خود و کارکنان شرکت را تهیه و آن را تا پایان ماه بعد به سازمان تامین اجتماعی ارسال نمایند.

اما سازمان تامین اجتماعی به منظور اخذ حق بیمه و دریافت اطلاعات کارکرد بیمه شدگان، نرم افزاری را تهیه و در دسترس کارفرمایان قرار داده است. انجام تمام مراحل فوق از وظایف واحد حسابداری است، حسابداران می‌بایست مهارت و آگاهی کافی در امر تهیه لیست بیمه و نحوه‌ی محاسبه سهم کارمند و کارفرما را داشته باشد. در نهایت از مجموع حقوق و دستمزد مشمول بیمه، ۷ درصد کارمند و ۲۳ درصد کارفرما ملزم به پرداخت حق بیمه بصورت ماهیانه خواهند بود.

 • مهارت ششم : تهیه و ارسال اظهارنامه مالیات بر درآمد

طبق مواد ۱۰۰ و ۱۱۰ ق.م.م اشخاص حقیقی و حقوقی مکلفند هر ساله طبق فرمی الکترونیکی به نام اظهارنامه مالیات بر درآمد که از طرف سازمان امور مالیاتی کشور در سایت مربوطه قرار می‌گیرد، صورت درآمدها و هزینه‌های خود را اظهار کنند. اظهار‌نامه مالیاتی هم اکنون دارای صفحاتی است که مودیان و حسابداران می‌بایست اطلاعات و تجربه کافی را برای تکمیل این اطلاعات کسب و در نهایت آنرا به سازمان امور مالیاتی ارسال کنند.

اطلاع از مبانی قانونی اظهارنامه عملکرد، نرخ های مالیات بر درآمد، مواعد قانونی ارسال آنها، نحوه تکمیل، نحوه دسترسی به این اظهارنامه‌ها و تهیه اطلاعات مورد نیاز برای درج، جرائم متعلقه در صورت عدم تهیه و ارسال، از نکات فوق العاده مهمی است که حسابداران باید آنها را بدانند.

عدم اطلاع از مبانی قانونی مرتبط، عدم مهارت در تهیه اطلاعات مورد نیاز و نحوه تکمیل و ارسال و نحوه رسیدگی به اظهارنامه مالیاتی موجب می‌شود، در فرایند مصاحبه‌های شغلی، حسابداران فاقد این مهارت کنار گذاشته شوند. از اینرو تاکید می‌شود از فراگیری و تکمیل دانسته‌های خود در این حوزه غافل نباشند. انواع اظهارنامه‌های مالیات بر درآمد به شرح زیر است:

 1. اظهار‌نامه مالیاتی اشخاص حقوقی
 2. اظهار‌نامه اشخاص حقیقی گروه اول
 3. اظهار‌نامه اشخاص حقیقی گروه دوم
 4. اظهار‌نامه اشخاص حقیقی گروه سوم
 5. اظهار‌نامه مالیات بر درآمد اجاره
 6. اظهار‌نامه انحلال ماده ۱۱۴ و ۱۱۶ ق.م.م

این ویدئو بخشی از پکیج ۰ تا ۱۰۰ – سرفصل مباحث مالیاتی است.


موعد قانونی ارسال اظهارنامه مالیات بر درآمد :

 1. اظهار‌نامه اشخاص حقوقی طبق ماده ۱۱۰ ق.م.م حداکثر ۴ ماه پس از پایان دوره مالی
 2. اظهار‌نامه اشخاص حقیقی ماده ۱۰۰ تا پایان خرداد ماه هر سال
 3. اظهار‌نامه مالیات بر درآمد اجاره حداکثر تا ۳۱ تیر ماه هر سال
 4. اظهار‌نامه انحلال حداکثر تا ۶ ماه پس از ثبت صورتجلسه انحلال در اداره ثبت شرکتها
 • مهارت هفتم : تهیه و ارسال گزارش فصلی خرید و فروش

در آموزش اظهارنامه مالیاتی به خوبی اشاره شده که طبق ماده ۱۶۹ ق.م.م کلیه شرکتها و موسسات، مشاغل و مشمولین مالیات بر ارزش افزوده مکلفند صورت معاملات فصلی خود از قبیل: خرید، فروش، واردات، صادرات قراردادهای پیمانکاری، اجاره‌های دریافتی و پرداختی، حق العمل‌کاری و ساخت املاکِ هر فصل را تا یکماه و نیم پس از پایان فصل به سازمان امور مالیاتی گزارش کنند.

انجام این تکلیف مستلزم دانستن مبانی قانونی، جرائم عدم اجرای آن و مهارت کافی در این زمینه است. فرآیند تهیه و ارسال تکالیف قانونی، گزارش معاملات فصلی از طریق نرم‌افزارهای تهیه شده از طرف سازمان امور مالیاتی بصورت آنلاین و آفلاین انجام می‌گیرد.

بنابراین هر حسابداری که در شرکتها و موسسات و سازمانهای دولتی و نهادهای عمومی کشور مثل شهرداری ها مشغول بکار می‌باشد لازم است، مهارت نحوه‌ی تهیه و تکمیل صورت معاملات فصلی و ارسال از طریق نرم افزارهای مربوطه را بداند. شرکتها و موسسات به خاطر رعایت و اجرای تکلیف مقرر در ماده ۱۶۹ مربوط به ارسال صورت معاملات فصلی نیازمند حسابدارانی هستند که دارای مهارت موثر در این زمینه باشند و داشتن این مهارت هم اکنون برای انجام امور حسابداری در بازار کار ضروری است.

 • مهارت هشتم : تحریر دفاتر قانونی (روزنامه و کل)

در اولین گام آموزش حسابداری، دانشجویان نحوه‌ی ثبت‌های حسابداری در دفاتر روزنامه و کل را آموزش می‌بینند، اما متاسفانه پس از فارغ‌التحصیل شدن مهارت کافی برای ثبت دفاتر قانونی را ندارند. هم اکنون طبق قانون تجارت و قانون مالیاتهای مستقیم، اخذ و پلمپ دفاتر قانونی برای کلیه شرکتها و مشاغل گروه اول معرفی شده درآئین‌نامه اجرایی ماده ۹۵ ق.م.م یک تکلیف قانونی است.

در صورتی که شرکتها و موسسات و مشاغل گروه اول (مودیان مکلف به نگهداری و ثبت دفاتر قانونی) این تکلیف را انجام ندهند، جرائم و تبعات قانونی متوجه آنها خواهد شد. ماموران مالیاتی در فرآیند رسیدگی به اظهارنامه‌های مالیاتی، اولین چیزی که از مودیان طلب می‌کنند دفاتر قانونی است. از اینرو کلیه حسابداران در تمام سطوح نیازمند مهارت نحوه‌ی تهیه و تحریر دفاتر قانونی با رعایت نکات مندرج در آئین‌نامه اجرایی ماده ۹۵ ق.م.م هستند. حسابداران باید بدانند:

 1. مبانی قانونی، اخذ پلمپ و نگارش دفاتر قانونی چیست؟
 2. دفاتر چه زمانی و از چه مرجعی باید تهیه شود؟
 3. مراحل اخذ و پلمپ دفاتر قانونی چگونه است؟
 4. موارد رد دفاتر قانونی چیست؟
 5. دفاتر قانونی را چگونه ثبت می‌کنند؟
 6. در صورت اشتباه در ثبت دفاتر قانونی چگونه آن را اصلاح کنند؟

بنابراین برای پاسخ به سوالات فوق نیاز است حسابداران آگاهی و مهارت کافی در موضوع نحوه تهیه و پلمپ و نگارش دفاتر قانونی داشته باشند. در مصاحبه‌های شغلی داشتن مهارت کافی در زمینه تهیه و تحریر دفاتر قانونی یک مزیت چشمگیر محسوب می‌شود.

 • مهارت نهم : مهارت در محاسبه مالیات‌های تکلیفی

یکی از مهارت‌های که تاکید می‌شود حسابداران در آن تبحر و تسلط خوبی پیدا کنند. مهارت محاسبات مالیاتهای مربوط به اجاره املاک، ماشین آلات، مالیات حق‌الزحمه موضوع تبصره ۱ و ۲ ماده ۸۶ اشخاص حقیقی، مالیات اشخاص خارجی موضوع ماده ۱۰۷، مالیات تکلیفی مربوط به آرژانس‌های هواپیمایی ماده ۱۱۳ و ماده ۴۸ ق.م.م می‌باشد.

برای اجرای تکالیف مالیاتی فوق الذکر، اطلاع و آگاهی کافی از مبانی قانونی، نرخهای مقرر برای محاسبه مالیات، مواعد ارسال اطلاعات و پرداخت مالیات به سازمان امور مالیاتی و جرائم و تبعات قانونی عدم اجرای تکالیف فوق ضروری است. علاوه بر این حسابداران می‌بایست مهارت عملیات حسابداری و انعکاس آن در دفاتر قانونی را نیز به حد کافی دارا باشد.

مطمئن باشید داشتن معلومات کافی و مهارت موثر در موضوع مالیاتهای تکلیفی باعث افزایش اعتماد به نفس و ارتقاء روحیه کاری شما خواهد شد. با ارتقاء دانستنی‌های مالیاتی در این زمینه می‌توانید به سایت سازمان امور مالیاتی، قسمت قوانین مالیاتی رجوع کنید. داشتن دانش و معلومات و مهارت کافی در این زمینه باعث خواهد شد در مصاحبه های شغلی، بعنوان یک شایستگی و مزیت رقابتی ارزشمند استفاده کنید.

 • یک حسابدار مالیاتی خوب چه ویژگی هایی دارد؟

یک حسابدار مالیاتی خوب کسی است که علاوه بر اصول حسابداری به حوزه مالیاتی و نظام مالی هر بنگاه اقتصادی آگاهی دارد. این فرد باید بتواند قوانین و ارتباط میان حوزه مالیاتی و سایر حوزه های مالی شرکت را به خوبی درک کند، تا احتمال بروز خطا و مشکلات مالی در شرکت یا مجموعه را به حداقل برساند. در نظام‌های مالی موفق، معمولا وظیفه حسابداری مالیاتی مجموعه بر عهده حسابدار ارشد آن است.

حسابدار ارشد به عنوان کسی است که بر کل نظام مالی یک شرکت اشراف کامل دارد، می‌تواند با آگاهی از عملکرد شرکت در بخش‌های مختلف و همچنین با توجه به تسلط خود نسبت به قوانین مالی و مالیاتی، بر تمام مراحل نگارش، ثبت و ضبط گردش مالی شرکت نظارت داشته و نسبت به تنظیم یک اظهارنامه مالیاتی استاندارد و مورد قبول، اقدام کند.

برون‌سپاری حسابرسی مالیاتی شرکت ها به مشاوران مالی و افراد با تجربه در این زمینه ممکن می‌باشد اما نتیجه نهایی تنها در صورتی مطلوب خواهد بود که ارتباطی شفاف و پیوسته میان حسابدار مالیاتی و بخش‌های مختلف ساختار مالی شرکت به وجود آید.

 • مهارت دهم : تهیه و ارائه صورتهای مالی اساسی و همکاری با حسابرسان

یکی از مهمترین وطایف حسابداران بر حسب تعریفی که از حسابداری استخراج می‌شود تولید و ارائه گزارشات مالی است. بر همین اساس یکی از با ارزش ترین و سودمندترین گزارش‌های استانداردی که حسابداران در شرکتها و موسسات تهیه و ارائه می‌کنند صورت‌های مالی اساسی است.

لیکن تهیه و ارائه صورتهای مالی اساسی مستلزم دانستن ضرورت تهیه آن، مراحل تهیه و ارایه شناخت کافی از اجزای تشکیل دهنده صورتهای مالی و اطلاعات مورد نیاز برای درج در صورتهای ملی با توجه به استانداردهای حسابداری است .

هم اکنون حسابدارانی که مهارت خوبی در تهیه و ارائه صورتهای مالی اساسی دارند، از موقعیت شغلی و حقوق و مزایای بهتری نیز برخوردارند. در صورتی که حسابداری از مراحل تهیه و تکمیل صورتهای مالی و نحوه حسابرسی آن شناخت کافی داشته باشد در طی سال هنگام ثبت و نگهداری رویداد های مالی و اجرای عمل یا حسابداری برنامه ریزی بهتری خواهد داشت.

او به خوبی می‌داند یکی از خروجی‌های سیستم اطلاعاتی حسابداری صورتهای‌ مالی است. به همین منظور فرآیند عملیات حسابداری و گزارشگری مالی با کیفیت بهتری به اجرا در خواهد آمد. حسابداران در حال حاضر برای تهیه صورتهای مالی اساسی از ابزار Excel و نرم افزارهای اختصاصی صورتهای مالی استفاده میکنند. برای قبول این مسئولیت دانستن نکات و مهارت‌های زیر مورد نیاز است:

 1. تولید اطلاعات موردنیاز برای درج در صورتهای مالی
 2. نحوه استفاده از نرم افزارهای Excel
 3. توانایی استفاده از استانداردهای حسابداری (۳۹ استاندارد حسابداری )
 4. توانایی تهیه صورت جریان وجوه نقد از ابتدا تا انتها و سایر صورتهای مالی
 5. توانایی تجدید ارائه صورتهای مالی اساسی سال قبل
 6. آگاهی از نحوه رسیدگی‌های حسابرسی
 7. آگاهی از جرائم مالیاتی عدم تهیه و ارائه صورتهای مالی اساسی ( ماده ۲۷۲ ق.م.م )
 8. آگاهی از نحوه تکمیل جداول موجد در صورتهای مالی

این ویدئو بخشی از پکیج ۰ تا ۱۰۰ – سرفصل صورتهای مالی است.


همانطور که مشاهده می‌کنید، تهیه و ارایه صورتهای مالی اساسی و تجزیه و تحلیل و تفسیر نتایج حاصله موضوعی است با اهمیت و نیازمند مهارت برجسته و داشتن دانش و معلومات کافی، از اینرو حسابدارانی که قصد تصدی امر حسابداری را دارند می‌بایست خود را مجهز به این مهارت با ارزش و با اهمیت بنماید.

 • مهارت یازدهم : مهارت در محاسبات بهای تمام شده

اهمیت مهارت و توانایی تهیه بهای تمام شده کالای ساخته شده و خدمات ارائه شده در شرکتها و موسسات بقدری بالاست که حسابدارانی که در این مبحث مهارت و توانایی مفیدی دارند، در سیستم اطلاعاتی حسابداری از اعتبار و جایگاه ویژه ای برخوردارند. لذا به حسابداران توصیه می‌شود، در کسب مهارت و توانایی تهیه بهای تمام شده کالاها و خدمات وقت کافی صرف کنند و در این خصوص مهارشان را تکمیل کنند.

در کلیه شرکتها و موسسات اعم از تولیدی، خدماتی و پیمانکاری موضوع استخراج بهای تمام شده و شناخت اجزای بهای تمام شده و کنترل مواد و دستمزد و سربار امری با اهمیت تلقی می‌شود. گزارش بهای تمام شده کالا و خدمات می‌تواند به مدیران از مبالغی که بابت مواد و دستمزد و سربار مصرف شده و ضایعات تولید، اطلاعات مفیدی ارائه دهد. مدیران بر پایه اطلاعات بهای تمام شده کالای ساخته شده و خدمات ارائه شده می‌توانند تصمیمات بهتری برای برنامه ریزی و تامین منابع تولید بگیرند.

بنابراین داشتن مهارت تهیه بهای تمام شده کالای ساخته شده و خدمات ارایه شده برای حسابدارانی که در شرکتهای تولیدی و بازرگانی، پیمانکاری و خدماتی شاغل هستند مورد نیاز است.

حسابداران مسلط به تهیه بهای تمام شده، علاوه بر دانش کافی در این زمینه، مهارت مورد نیاز استفاده از ابزارها و تجهیزات لازم از قبیل کار با Excel نرم افزارهای تهیه بهای تمام شده، نرم افزارهای کنترل موجودیهای جنسی و تکنیک‌های بهای تمام شده ( هزینه‌یابی مرحله ای، سفارش کار و هزینه یابی بر مبنای فعالیت ) و عملیات حسابداری محاسبه هزینه سربار شامل استهلاک و … را دارا هستند.

یقینا حسابدارانی که این توانایی و مهارت‌ها را دارند، شایستگی قرار گرفتن در جایگاه شغلی با حقوق و مزایای بالا مورد مشورت قرار گرفتن را به خوبی کسب می‌کنند. در شرکتها بازرگانی که در امر واردات و صادرات کالا فعالیت می‌کنند، حسابدارانی صلاحیت کار در این شرکتها را دارند که با جزئیات بهای تمام شده و عملیات حسابداری کالای وارداتی و صادراتی به خوبی آشنایی دارند و می‌توانند حسابداری سفارشات مواد و کالا را به خوبی مدیریت کنند.

باید همواره بکوشیم جزو حسابدارانی باشیم که با فراهم کردن اطلاعات مفید و قابل اتکا نقش ارزشمند حسابداری را در تولید گزارشات سودمند برای تصمیم‌گیری مدیران ودر نتیجه توسعه و پیشرفت بنگاه‌های اقتصادی را به خوبی نشان دهیم.


این ویدئو بخشی از پکیج ۰ تا ۱۰۰ – سرفصل بهای تمام شده است.

 • مهارت دوازدهم : مهارت در کنترل موجودی‌ های جنسی و نقدی

یکی از مهارت‌هایی که حسابداران می‌بایست تجربه کافی داشته باشند، مهارت کنترل موجودی های جنسی و نقدی است . حتما می‌دانید نگهداری منابع نقدی و جنسی ذاتا دارای ریسک هستند. در همه بنگاههای اقتصادی اعم از تولیدی و توانایی خدماتی و بازرگانی افرادی که مسئولیت کنترل و حفظ و نگهداری موجودیهای نقدی و جنسی را دارند، باید صلاحیت مورد نیاز در این حیطه باشند.

اول : حسابداران در خصوص عملیات حسابداری و کنترل موجود‌ی‌های نقدی لازم است و مهارت در کنترل و گزارش از تنخواه گردان ها، صورت جریان وجوه نقد، مهارت صدور چک، مهارت کار با نرم افزارهای خزانه داری را دارا باشند. بنابراین از آنجا که کلیه بنگاههای اقتصادی باد موضوع مدیریت نقدینگی موجه هستند، و اجرای عملیات حسابداری نقدینگی از وظایف حسابداران است. لذا حسابداران باید در خصوص کنترل موجودی‌های نقدی آگاهی و مهارت لازم را کسب کنند.

دوم : در شرکتهای تولیدی، پیمانکاری و بازرگانی و حتی شرکتهای خدماتی مدیریت کنترل موجودیهای جنسی مقداری و ریالی بعهده حسابداران است. حسابدارانی که در این شرکتها شاغل می‌شوند بر حسب وظایف حسابداری باید مهارت اجرای عملیات حسابداری و کنترل موجودیهای جنسی را دارا باشند.

سوم : توانایی استفاده از دانش و معلومات حسابداری در حیطه کنترل موجودیهای جنسی، روش نگهداری موجودیها بصورت دائمی و ادواری، روش های قیمت گذاری مواد و کالا و مصالح و اجناس و خدمات و عملیات حسابداری مربوطه .

چهارم : مهارت استفاده از ابزارهای مورد استفاده در موضوع کنترل موجودی‌های جنسی مانند Excel و نرم افزار های محاسبه و کنترل بهای تمام شده .

پنجم : شناخت کافی از اوراق مورد استفاده در کنترل موجودیهای جنسی ( رسید، حوله، برگشت از خرید و فروش تولید و … )

ششم : شناخت کافی از انواع انبارهای نگهداری مواد و کالا، روش‌های کد گذاری مواد و کالا و خدمات .

هفتم : شناخت روش‌های انبارگردانی گزارشگری از موجودیهای جنسی . همانطور که مشاهده میکنید، مهارت کنترل موجودیهای نقدی و جنسی مهارتی ضروری برای حسابداران شمرده می‌شود، هم اکنون بازار کار حسابداری نیازمند حسابدارانی است که مهارت کافی در این زمینه‌ها را دارا باشند.

 • مهارت سیزدهم : مهارت در دفاع مالیاتی پس از رسیدگی ممیزین

طبق قانون مالیاتهای مستقیم و ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی مکلف است هر سال پس از دریافت اظهارنامه های مالیاتی نسبت به رسیدگی و صدور برگ تشخیص مالیات بر در آمد اقدام نماید. فرآیند رسیدگی مالیاتی نیازمند اطلاعاتی است. مثلا: برای امر رسیدگی چه اسناد و مدارکی را آماده و ارایه کنیم؟ چگونه با ماموران مالیاتی مواجهه شویم؟ و نحوه رسیدگی چگونه انجام می‌شود؟ همه اینها مستلزم دارا بودن معلومات، مهارت تجربه است.

همانطور که می‌دانید حضور در مراحل رسیدگی و دفاع مالیاتی جزو شرح وظایف حسابداران بوده و حسابدارانی که در این خصوص تجربه، بینش و راهکارهای خوبی برای امر رسیدگی دارا هستند، از درآمد و جایگاه شغلی خوبی هم برخوردارند. بعد از پایان رسیدگی و صدور برگ تشخیص مالیاتی در صورتیکه برگ تشخیص صادره بر خلاف انتظار مودی باشد، مودی مالیاتی طبق قانون حق دارد نسبت به برگ تشخیص اعتراض کرده و وارد دفاع مالیاتی شود.

اولین مرجعی که به اعتراض به برگ تشخیص مالیاتی رسیدگی می‌کند، رئیس اداره امور مالیاتی (ممیز کلی سابق) است. در صورتی که در این مرحله نتیجه رسیدگی به اعتراض، قانع کننده نباشد، مودی محق است به هیئت های حل اختلاف مالیاتی، شورایعالی مالیاتی و هیئت ۲۵۱ مکرر ق.م.م به ترتیب جهت رسیدگی به اعتراض و دفاع مالیاتی مراجعه و احقاق حق نمایند.

حسابداران در صورتی که مسئولیت رسیدگی و دفاع مالیاتی را می‌پذیرند، باید علاوه بر اشراف بر قوانین و مقررات مالیاتی، دارای مهارت فن بیان، مذاکره و اصول مکاتبات اداری نیز باشند، تا یکی از مهمترین وظایف حسابداران را به درستی و با اخذ نتیجه مطلوب به انجام رسانند. در مقاله دفاع مالیاتی چیست و چگونه انجام می‌شود این مورد را بیشتر بررسی نموده ایم.

 • مهارت چهاردهم : مهارت در کار با کامپیوتر و اینترنت

در دنیایی هستیم که انجام کلیه امور حسابداری با کامپیوتر و اینترانت انجام می‌شود. کلیه شرکتها و موسسات برای سرعت بخشیدن به امور مالی و حسابداری خود از ابزارهای نوین طراحی و تولید شده بخصوص حسابداری استفاده می‌کنند. هم اکنون حسابدارانی که مهارت و توانایی خیلی خوب و موثر در بکارگیری کامپیوتر و اینترانت در اجرای عملیات حسابداری دارا هستند، عملیات حسابداری را موفق‌تر و کارها با سرعت بیشتری پیش می‌برند. مهارت کار با کامپیوتر و اینترنت را می‌توان به‌شرح زیر فهرست کرد:

اول : توانایی ارتباط با کامپیوتر (کار با صفحه کلید یا کیبورد) مدیریت فایل ها، نگهداری اطلاعات، تهیه Backup یا پشتیبانی از داده ها، ایجاد فایل، برگردان اطلاعات ذخیره شده، رمز نگاری فایل‌ها، شناخت اجزای کامپیوتر و شناخت جزئی از عیوبی که می‌تواند باعث از کار افتادن کامپیوتر شود و از همه مهمتر سرعت عمل داشتن در استفاده از صفحه کلید یا کامپیوتر، شناخت lCDL و قابلیت های آنها در استفاده در محیط های حسابداری .

دوم : توانایی ارتباط با اینترنت: برای انجام تکالیف مالیاتی و بیمه‌ می‌بایست این فرایند با وارد شدن در وبسایت‌های سازمان‌های مالیاتی و بیمه انجام شود.

 

مهارت در حسابداری  

سوم : سازمان تامین اجتماعی برای ارسال لیست بیمه.

چهارم : سایت سازمان امور مالیاتی برای انجام تکالیف مالیاتی ارسال صورت معاملات فصلی، مالیات حقوق، ثبت نام درنظام مالیاتی و ارسال اظهارنامه عملکرد.

پنجم : ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده .

ششم : سایت سازمان امور مالیاتی بابت دسترسی به قوانین مالیاتی.

هفتم : سایت سازمان حسابرسی برای دسترسی به استانداردهای حسابداری.

هشتم : مراجعه به گوگل برای ارسال ایمیل و جستجوی مطالب مورد نیاز کاری. لذا امکان ندارد حسابداری در بازار کار حسابداری در بازار که حسابداری شاغل باشد ولی با اینترنت برای انجام امور حسابداری سرو کار نداشته باشد. بنابراین مهارت استفاده از کامپیوتر و اینترنت امری لازم و با اهمیت محسوب می‌شود.

 • مهارت پانزدهم : شناخت سیستم اطلاعاتی حسابداری و کنترل‌های داخلی

حسابداری یک سیستم اطلاعاتی است که در آن داده های مربوط به رویدادهای مالی جمع آوری، طبقه بندی و ثبت،خلاصه سازی و در نهایت گزارش، تجربه و تحلیل و تفسیر می‌شود. چرخه حسابداری فرایندی است که در سیستم اطلاعاتی حسابداری از ورود داده‌ها سپس پردازش و ذخیره سازی و کنترل با هدف تولید اطلاعات با ارزش و مفید مالی ادامه پیدا می‌کند. بنابراین در این فرآیند برای تحقق هدف نهایی حسابداری اشراف بر موضوعات زیر لازم است.

۱ – دانش ۲ – معلومات ۳ – مهارت ۴ – تجربه ۵ – بینش ۶ – راهکار . یک حسابدار باید شناخت و آگاهی کافی از اجزای سیستم اطلاعاتی حسابداری داشته باشد. تعریفی که از سیستم ارایه می‌شود : عبارتست از اجزای بهم پیوسته دارای روابط متقابل برای رسیدن به یک هدف مشخص. حسابدارانی که در سیستم اطلاعاتی حسابداری مشغول هستند باید دقیقا بدانند:

 1. هدف نهایی از امور حسابداری چیست؟
 2. چگونه باید شرح وظایف خود را به اجرا در آوردند؟
 3. مشتری محصولات این شرکتها کیست ؟
 4. چه اطلاعاتی را باید تهیه و ارائه کنند؟
 5. تجهیزات و ابزارهای را چگونه بکار بگیرند؟
 6. چه کنترل هایی از فرآیند حسابداری ضرورت دارد؟
 7. کنترل‌های داخلی حسابداری در این شرکت کدامند؟
 8. قوانین و مقررات جاری در سیستم اطلاعاتی حسابداری چگونه رعایت شود؟
 9. روش‌های نگهداری و ذخیره سازی اطلاعات کدامند؟
 10. چه نرم‌افزارهایی در سیستم اطلاعاتی حسابداری مورد استفاده قرار می‌گیرند؟

از اینرو دانستن وبه اجرا در آوردن موارد فوق یک توانایی و مهارت فوق العاده با اهمیت برای حسابداران می‌باشد . آگاهی و اطلاعات کافی در مورد سیستم اطلاعاتی حسابداری و نظام کنترل‌های داخلی موجب می‌گردد گزارش‌هایی مفید و قابل اتکاء آز سیستم اطلاعاتی حسابداری تهیه و ارائه شود.

 • مهارت شانزدهم : مهارت در تهیه گزارشات حسابداری و مدیریتی

بر حسب تجربه چندین ساله‌ام در بازار کار حسابداری دریافته‌ام که حسابداران در تهیه و ارائه گزارشات مدیریتی متاسفانه خیلی ضعیف عمل می‌کنند. زمانی که این ضعف را بررسی کردم، مشاهده کردم یکی از دلایل عمده عدم تهیه گزارشات مدیریتی، عدم مهارت حسابداران از نحوه تهیه و ارایه گزارشات است . عده زیادی از حسابداران نمی‌دانند، چگونه گزارش های مورد نیاز مدیران را بصورت اعداد و ارقام و توصیفی تهیه و ارایه کنند.


آموزش حسابداری رایگان

بارها دیده‌ایم حسابداران برای ثبت و نگهداری حسابها زحمات و رنجهای زیادی کشیده‌اند و براحتی می‌توان از این اطلاعات گرد‌آوری شده، گزارش های سودمند برای مدیران تهیه و ارایه داد. اما باید گفت حسابداران در این بخش خیلی ضعیف عمل می‌کنند و تاکید می‌کنم تنها دلیل آنهم عدم مهارت و تنبلی است، همین امر باعث شده که شایستگی و ارزش حسابداران مغفول بماند.

مهارت تهیه گزارشات مدیریتی، شامل گزارش سود و زیان ماهان، پروژه ای، منابع و مصارف، گزارش افزایش و کاهش هزینه‌ها و افزایش و کاهش تولید، افزایش و کاهش کارکنان، اضافه کار و تفسیر آنها، زیان ده بودن بخشهایی از فعالیت اقتصادی عدم کارتایی و به صرفه بودن هزینه و صدها گزارش که می‌توان از سیستم اطلاعاتی حسابداری و به مدیران ارایه داد.

 • مهارت هفدهم : مهارت در مکاتبات اداری و بایگانی اسناد و مدارک

واحدهای حسابداری بر حسب فعالیت ذاتی خود بطور معمول با واحدهای دیگر ارتباط دو طرفه دارند. حسابداران به منظور اجرای عملیات حسابداری و اخذ اطلاعات، ارائه درخواست‌ها و ارایه گزارشات نیازمند مهارت موثر نگارش اداری هستند.

در بعضی از مصاحبه‌های شغلی حسابداری، کاغذ سفیدی به تقاضیان اشتغال می‌دهم و از آنها می‌خواهم تقاضای اشتغال خود را کتبی ارایه دهند، بعد از اخذ تقاضانامه اشتغال مشاهده می‌شود، متاسفانه اکثر آنها فاقد مهارت نگارش اداری هستند. ادبیات بکار گرفته در نگارش تقاضای اشتغال خیلی ضعیف و رعایت نکات یک نامه اداری در آنها نشده است.

در همین جا توصیه می‌کنم حسابدارانی که مصمّم هستند مراتب بالای شغلی و در آمدی در حرفه حسابداری را کسب کنند، از همین الان بر روی مهارت مکاتبات اداری و نگارش با نرم افزارهای word وقت بگذارند و در این مهارت‌ها خود را تقویت کنند.

مکاتبات اداری اصول خاص خود را دارد، باید در تنظیم نامه‌های اداری اصول مکاتبات اداری را رعایت کرد و جالب است بدانید فراگیری این مهارت خیلی آسان است کافی است یک جستجویی در اینترنت بکنید. دنیا مطلب مفید و کاربردی رایگان برای مهارت مکاتبه اداری وجود دارد که می‌توانید استفاده کنید. هم اکنون حسابداران مهارت مکاتبه اداری را برای ارتباط با سازمانهای زیر بنا دارند.

 1. مکاتبه با بانکها
 2. مکاتبه با سازمان امور مالیاتی
 3. مکاتبه با سازمان تامین اجتماعی
 4. مکاتبه با شرکتها طرف معامله
 5. مکاتبه با گمرکات
 6. مکاتبه با اداره ثبت شرکتها
 7. تهیه و نگارش گزارشات حسابداری و مالی و …

از اینرو حسابداران ناگزیرند مهارت مکاتبات اداری را در خود ایجاد و از این مهارت برای ابراز شایستگی خود و کسب در آمدهای بالاتر استفاده کنند . در کنار مهارت مکاتبات اداری، حسابداران باید مهارت بایگانی اسناد و مدارک حسابداری و نحوه مرتب کردن و فهرست کردن و حفظ و نگهداری آنها را نیز در خود ایجاد کنند.

متاسفانه در دانشگاهها و موسسات آموزش حسابداری به امر آموزش مهارت مکاتبات اداری و بایگانی اسناد و مدارک در محیط هاتی حسابداری بهای لازم داده نمی‌شود. حتما برای ارتقاء شایستگی و درآمد خود از همین امروز جهت تقویت توانایی و مهارت خود را در موضوع مکاتبات اداری و بایگانی اسناد و مدارک اقدام کنید.

 • مهارت هجدهم : مذاکره حرفه ای استخدام و قرارداد کاری (فن بیان)

صاحب نظران اشتغال، مهارت‌های انسانی را به دو دسته تقسیم می‌کنند: مهارت‌های سخت و مهارت‌های نرم. آن‌دسته از مهارت‌های که بصورت تخصصی در حرفه یا شغلی کسب و بکار گرفته می‌شود، مثلا در حرفه حسابداری مهارت محاسبه و تهیه لیست حقوق و دستمزد، اظهارنامه مالیاتی و یا صورتهای مالی اساسی؛ از مهارت‌های سخت محسوب می‌شوند.

ولی مهارت‌های نرم به مهارت‌های گفته می‌شود که عمومی هستند و فراگیری آنها باعث ارتباط متخصص با دنیای پیرامونش می‌شود و از آن برای ارایه تخصص و حرفه ای استفاده می‌کند، مثل مهارت مذاکره و فن بیان که از مهارت‌های نرم محسوب می‌شوند.

در حال حاضر حسابدارانی که علاوه بر داشتن مهارت‌های سخت در حرفه حسابداری دارای مهارت‌های نرم موثر و کاربردی مثل فن بیان قوی و توانایی استفاده از مهارت‌های کلامی را دارا هستند، موفق‌تر، شاداب‌تر و از درآمد بیشتری نیز برخوردار هستند چون بخوبی دیده می‌شوند.

حسابداران برای ارائه گزارشات به مدیریت، حسابرسان، هیئت مدیره و استفاده کنندگان اطلاعات خارج از سازمان لازم است مهارت مذاکره را بخوبی دارا باشند. همین جا اعلام می‌کنم حسابدارانی که فاقد مهارت‌های کلامی و مهارت مذاکره موثر هستند نمی‌توانند از حقوق خود و سازمان خود بخوبی حفاظت کنند. اما یک حسابدار موفق چه ویژگی‌های دیگری دارد؟

 

نقش صورتهای مالی در ارزیابی شرکتها

 

ما در عصری هستیم که مهارت مذاکره و فن بیان موثر، به طرز عجیبی مورد نیاز است. در جلسات هیئت مدیره، در ارتباط کلامی با همکاران، توضیح کارهای انجام شده، درخواست‌های شفاهی، ارتباط با موسسات و سازمانها، بانکها و مکالمات تلفنی با شرکتها و اشخاص طرف معامله نیازمند مهارت‌های کلامی و فنون مذاکره هستیم تا بدین شکل امور محوله را به طور موثر انجام دهیم و موفقیت شغلی خود را به نمایش بگذاریم.

نکته قابل توجه اینکه، فراگیری مهارت‌های مذاکره و مهارت‌های کلامی شیوا و موثر بدور از خجالت و احساس شرمندگی خیلی آسان است و کتابهای خوب و مفیدی در این خصوص تدوین و در دسترس است. پیشنهاد می‌کنم حتما برای شروع آموزش فن بیان و اصول مذاکره کتاب آیین سخنوری دیل کارنگی را بخوانید.

 • مهارت نوزدهم : مهارت در رزومه نویسی صحیح و حرفه ای

در مقاله رزومه نویسی حرفه‌ای برای یک حسابدار مهارت‌های ارتباطی در موفقیت حسابدارن نقش موثری دارد. در حال حاضر لازمه کسب موفقیت برای ورود به بازار کار حسابداری، داشتن مهارت‌های ارتباطی قوی و موثر در شیوه طراحی و تدوین و تنظیم روزمه شغلی (معرفی نامه شغلی) است چون روزمه ابزاری است که بوسیله آن شما خود را به بازار کار معرفی می‌کنید. اجزای روزمه شامل:

 1. مشخصات فردی
 2.  سوابق تحصیلی آکادمیک
 3. سوابق شغلی
 4. مهارت‌ها و تجربیات شغلی
 5. دوره های آموزشی که پشت سر گذاشته‌اید

سازمان‌ها، موسسات و شرکت‌ها به منظور جذب نیروهای مورد نیاز خود بدون ذکر نام فقط از طریق ایمیل یا فاکس یا شماره‌های تلگرامی یا لینک تحت وب، فراخوان و دعوت به همکاری می‌دهند . از اینرو لازم است متقاضیان اشتغال مهارت نحوه تنظیم و ارسال رزومه شغلی را بخوبی بلد باشند. در زمانی هستیم که دانش آموختگان حسابداری زیادی متقاضی اشتغال در بازار کار حسابداری هستند علاوه بر این با پدیده بیکاری و کاهش تقاضا برای نیروی کار هم مواجه‌ایم.

حسابداری که در جستجوی کار است، حال با توجه به این شرایط برای شکار فرصتها شغلی باید از همه امکانات و توانمندی‌های خود استفاده کند. متاسفانه عده خیلی زیادی از متقاضیان اشتغال حسابداری را جدی نمی‌گیرند و فاقد مهارت موثر در این زمینه هستند.

بدون شک این عده براحتی فرصت‌های حسابداری ارزشمند را به خاطر ندانستن اصول روزمه‌نویسی و ارتباط موثر از دست می‌دهند. توصیه می‌کنم هنر فروشندگی و عرضه خود را به بازار کار حسابداری کسب کنید، اگر واقعا خواهان موفقیت سریع برای جذب در بازار کار حسابدار هستید.

نکات کلیدی و ارسالی تهیه و ارسال رزومه شغلی را یاد بگیرید و به اجرا در آورید سپس خواهید دید چه نتایجی درخشانی برای شما ایجاد خواهد کرد. به خاطر داشته باشید اولین مهارتی که شما باید برای ارتباط با بازار کار پیدا کنید مهارت تنظیم رزومه شغلی حسابداری است.

با یادگیری این مهارت و تنظیم و ارسال رزومه شغلی موثر، رزومه شما در میان صدها و یا هزاران رزومه شغلی مثل الماس می‌درخشد و انتخاب خواهد شد. اگر به این مهم توجه و آن را اجرا کردید مطمئن باشید، گام مهم موفقیت در عرصه حسابداری را برداشته‌اید.

 • مهارت بیستم : مهارت در انجام مصاحبه شغلی

مهارت مصاحبه شغلی جزو مهارت‌های نرم در حوزه کار و اشتغال طبقه‌بندی می‌شود که در این خصوص منابع مفید و کاربردی برای فراگیری آن خیلی کم است و این مهارت برای کسب موفقیت شغلی بسیار ضروری است. اگر در جستجوی شغل ایده آل خود هستید و یا می‌خواهید در مقام مسئول به انتخاب نیرو اقدام کنید، حتما نیازمند کسب مهارت مصاحبه شغلی خواهید بود.

موفقیت در مصاحبه شغلی در شرکت‌های معتبر و دارای جایگاه اجتماعی بالا می‌تواند سرنوشت یک فرد را دگرگون کند و امکان موفقیت‌های چشمگیر برای فرد موفق در مصاحبه شغلی را فراهم نماید.

بکوشید خود را برای مصاحبه های شغلی سرنوشت ساز آماده کنید. با اصول مصاحبه شغلی موثر بخوبی آشنا شوید، آمادگی پاسخگویی به سوالات مصاحبه کنندگان را پیدا کنید، مراحل مصاحبه‌های شغلی را یاد بگیرید، از دیگران بپرسید که در مصاحبه حسابداری چه چیزهایی می‌پرسند، با نمونه سوالات تخصصی، عمومی، غیرمرتبط آشنا شوید.

نحوه معرفی خود بصورت شفاهی را تمرین کنید. از خودتان و شرکت‌هایی که می‌خواهید در آنها کار کنید شناخت پیدا کنید از انتظارات بازار کار اطلاع کامل حاصل نمایید.

اگر خواهان موفقیت در حرفه حسابداری هستید، مطمئن باشید بدون داشتن مهارت‌های ارتباطی قوی بصورت شفاهی و کتبی، شانس خیلی کمی وجود دارد که شخص متقاضی موفق شود.

مهارت رزومه نویسی و مهارت مصاحبه شغلی موفق، از مهارت‌های فوق العاده مهم و کلیدی برای ورود به بازار کار حسابداری است .در هر سطحی از حسابداری فعالیت می‌کنید این را بدانید که شما باید مهارت‌های رزومه نویسی و مصاحبه شغلی مفید و موثر را بدانید.

این مهارت نیازمند استفاده مفید از مهارت‌های کلامی، استفاده از زبان بدن، طرز رفتار، طرز نگاه، طرز پوشش بوده و موفقیت شما بستگی به میزان آمادگی شما برای حضور در فرایند مصاحبه شغلی را دارد.

فقط تاکید می‌کنم مصاحبه شغلی را دست کم نگیرد که شرکتها و موسسات برای اولین باراز طریق مصاحبه شغلی نسبت به شما شناخت پیدا کرده و قضاوت خواهند کرد. در صورتی که ضعیف عمل کنید فرصت‌های گرانبها موفقیت و کسب در آمد و پیشرفت را به آسانی از دست خواهید داد.

 • حسابداری چیست و چرا اینقدر مهم است ؟

حسابداری ( Accounting ) به فرایند گزارش و انتقال اطلاعات مالی در مورد یک فرد یا سازمان اشاره دارد. به عبارت ساده‌تر، مفهوم این شاخه این است که چگونه یک کسب‌وکار می‌تواند اطلاعات مالی خود را ثبت و گزارش‌گیری کند. شخصی که وظیفه‌ی فعالیت‌های حسابداری را بر عهده دارد همیشه نگران است که چگونه بتواند تصویر کلی از وضعیت مالی سازمان خود در یک زمان خاص ارائه دهد.

حسابداری را می توان یک زبان مشترک در میان حسابداران یا به عبارتی دیگر زبان تجارت تعریف نمود. از گذشته تا به امروز تمامی مشاغل، حتی ساده ترین داد و ستدها نیاز به حسابداری داشته اند.

می توان اذعان داشت، هیچ کسب و کاری در جهان وجود ندارد، که بدون حسابداری قادر به ادامه حیات باشد. زیرا زمانی که یک بیزینس راه اندازی می شود، قطعا متحمل هزینه هایی خواهد بود و متقابلا کسب درآمد خواهد داشت و با انجام حسابداری دقیق می تواند متوجه میزان سود و یا زیان خود گردد.

حسابداری یک سیستم است که در آن فرآیند جمع‌آوری، طبقه‌بندی، ثبت، خلاصه کردن اطلاعات و تهیه گزارش‌های مالی و صورت‌های حسابداری در شکل‌ها و مدل‌های خاص انجام می‌‌گیرد.

 

گزارشات مالی و حسابداری

 

تا افراد ذینفع درون سازمانی مثل مدیران و یا برون‌سازمانی مثل بانک‌ها، مجمع عمومی سازمان مورد نظر و یا مقامات مالیاتی بتوانند از این اطلاعات استفاده کنند. به همین دلیل فردی که اطلاعات کاربردی ندارد، بیشتر دفتردار است تا حسابدار. چرا که گزارش‌های این دسته از افراد مطابق استاندارد نیست و پردازش کافی نمی‌شود و برای دریافت گزارشات صرفاً نمی شود به نرم افزار اتکا کرد.

به زبان ساده‌تر حسابداری یک فن و سیستم اطلاعاتی است که ضمن فراهم آوردن اطلاعات لازم به سرمایه گذارها، اعتبار دهندگان، مدیران و دولت موجب تصمیم‌گیری بهتر آنها می‌گردد. به عبارت دیگر حسابداری سیستمی است که در آن، فرآیند جمع آوری، طبقه بندی، ثبت، خلاصه کردن اطلاعات و تهیه گزارش های مالی و صورت های حسابداری در مدل ها و شکل های خاصی انجام می‌شود.

حسابداری دارای شاخه های مختلفی از جمله حسابداری صنعتی، حسابداری مالی، حسابرسی، حسابداری دولتی و حسابداری مدیریت می باشد. با توجه به اهمیت یادگیری نرم افزار حسابداری، لازم است علاقه مندان به این حوزه، با مسائل و مباحثی از جمله اصول حسابداری و مفروضات حسابداری آشنا شوند.

 • حسابدار کیست؟

پس متوجه شدیم که فرایند ” جمع‌­آوری، طبقه­‌بندی، ثبت و تهیه گزارش از داده­های مالی را حسابداری می­گویند” البته برای حسابداری تعاریف گوناگونی ذکر شده زیرا هر شخص با دید خود به این رشته نگریسته و نزدیک­ترین تعریف به نگرش خود را در سخنان گفتاری و نوشتاری­‌اش بیان کرده است.

به نظر می­رسد تعریف ارائه شده جامع‌­ترین تعریف برای این رشته به حساب می‌­آید زیرا حسابدار شخصی است که تمام اطلاعات مربوط به خرید و فروش را جمع­‌آوری کرده و طبقه­‌بندی می­‌کند و سپس با تهیه گزارش از موارد طبقه­‌بندی شده این اطلاعات را برای همیشه در حافظه اصلی پروژه یا واحد تولیدی و خدماتی ثبت می­کند تا مدیران سایر بخش­ها در هنگام نیاز بتوانند به راحتی و به واسطه این گزارشات ثبت شده به اطلاعات مورد نیاز خود دست پیدا کنند.

اما دلیل اینکه در تعریف ارائه شده به داده‌­های مالی اشاره شد این است که؛ حسابدار بیشتر با داده­ها و اطلاعات مالی سروکار دارد یعنی وظیفه­‌ی حسابدار جمع­‌آوری، طبقه‌­بندی و ثبت داده‌­های مالی است نه اطلاعات دیگر . پس تعریف حسابدار در وظایف او گنجانده شده؛ یعنی برای اینکه بدانیم حسابدار کیست باید ابتدا وظایف شخص حسابدار را بشماریم و در انتها بگوییم شخصی که این کارها را انجام دهد، حسابدار است.

 • وظیفه یک حسابدار چیست ؟

حالا که متوجه شدیم حسابدار کیست باید بدانید وظایف حسابدار نیز به سمت شغلی او بستگی دارد برای مثال حسابدار حقوق و دستمزد وظیفه محاسبه کارکرد کارکنان و پرسنل یک مجموعه را برعهده دارد و یا حسابدار مالیاتی شخصی است که وظیفه ارائه مدارک مالیاتی و تکمیل اظهارنامه­‌های مالیاتی پروژه یا شرکت را قبول کرده است.

البته حسابدار مالیاتی اگر در یک پروژه یا شرکت مشغول بکار باشد با کارکنان سازمان امور مالیاتی کشور وظایف بسیار متفاوتی خواهد داشت. با این حال اگر بخواهیم به طور کلی وظایف حسابداران را بررسی کنیم به این موارد می‌توان اشاره کرد:

 • محاسبه حقوق و دستمزد کارکنان و پرسنل بر اساس روز و ساعت فعالیت آنها در یک ماه
 • محاسبه بودجه و دارایی بنگاه و همچنین محاسبه میزان مخارج آن (منابع و مصارف)
 • جمع­‌آوری اعداد و ارقام مرتبط با دارایی و مخارج، تهیه گزارش از آن­ها، ثبت گزارش و یا ارائه مدیران، ذینفعان و مراجع ذیصلاح
 • تعیین میزان سود و زیان بنگاه بر اساس گزارشات تهیه شده از یک سال مالی
 • برنامه‌­ریزی در زمینه امور حسابداری سال آتی (محاسبه و تعیین بودجه )

اکنون می­توان گفت حسابدار شخصی است که در حالت کلی امور ذکر شده را انجام دهد که این امور بر حسب سمت شغلی و محل فعالیت می­توانند متغیر باشند. بنابراین وظایف ذکر شده جزء ابتدایی‌ترین وظایف حسابداران هستند که می‌بایست در آغاز دوره آموزش حسابداری بازار کار با آن­ها آشنا شود، سپس با انتخاب گرایشی خاص، آمادگی ذهنی خود برای آموزش‌های تکمیلی مهیا سازد.

در این مقاله سعی نمودیم شما را با مهارت‌هایی که لازم است برای موفقیت در حرفه حسابداری بیاموزید بطور کامل آشنا کنیم تا مسیر شغلی خود را به درستی انتخاب و برای ارتقای دانش حسابداری و سطح درآمد خود در این حرفه برنامه ریزی کنید. در صورتی که تصمیم دارید این حرفه را برای آینده شغلی خود انتخاب کنید در این مقاله چگونگی رقابت در بازار کار حسابداری را نیر مطالعه کنید.✔️ اگر قصد یادگیری حسابداری از پایه تا پیشرفته را دارید با انتخاب پکیج جامع آموزش صفر تا صد حسابداری ویژه بازار کار تمام تکنیک‌ها و مهارت‌های کلیدی که لازم است برای ورود به این حرفه بیاموزید را بصورت یکجا در اختیار شما قرار خواهیم داد.

acc

خبرنامه

در حال بررسی اطلاعات...

از عضویت شما در خبرنامه سپاس گزاریم.

مقالات مرتبط Simmilar Blog
۲۶ آذر ۱۴۰۱
حسابداران پر درآمد چگونه پروژه می گیرند

در فضای انجام کار حسابداری آموخته‌های آکادمیک و تئوری لازم است ولی کافی نیست، به همین منظور توصیه می

۰۴ آذر ۱۴۰۱
آموزش نرم افزار حسابداری هلو

امروزه به دلیل اجباری شدن مکانیزه سازی کسب و کارها از سوی سازمان امور مالیاتی، نرم افزارهای حسابداری

۱۴ آبان ۱۴۰۱
حسابدار موفق

امروزه در بازارکار مالی، فضای رقابتی شدیدی حکم فرماست. روش‌های موفقیت در حرفه حسابداری، ویژگی‌‌های ح

پکیج های حسابداری حرفه ای
پکیج های حسابداری حرفه ای
پکیج های حسابداری حرفه ای
پکیج های حسابداری حرفه ای

x
x