آموزش حسابداری نیاز

انواع صندوق و تنخواه گردان

Petty cash

در هنگام آموزش حسابداری بازار کار با مقوله‌ای به نام تنخواه و صندوق آشنا می‌شوید. اما تنخواه گردان چیست و چه تفاوتی با صندوق دارد؟

بیشتر شرکت‌ها و مؤسسات نیاز به تهیه‌ی مواد مصرفی و کالاها و همچنین پرداخت هزینه‌های جزئی مثل کرایه تاکسی، غذا و… دارند. برای این پرداخت‌ها وجوهی پیش‌بینی شده است. به این وجوه تنخواه گردان یا تنخواه گفته می‌شود. در دروس و کلاس آموزش حسابداری یاد می‌گیرید که این حساب ماهیتی بدهکار دارد و ثبت آن از طریق بدهکار کردن حساب تنخواه گردان و بستانکار کردن وجه نقد یا بانک انجام می‌شود. اما در ادامه به موضوعات زیر که جزو مقولات مهمی در آموزش حسابداری هستند می‌پردازیم:

 • تنخواه دار کیست؟
 • اهداف ایجاد تنخواه گردان
 • انواع تنخواه گردان
 • روش‌های تنخواه گردان
 • تفاوت صندوق و تنخواه

 

تنخواه‌دار کیست؟

در هر شرکت مبلغ تنخواه گردان در اختیار شخص یا اشخاص خاصی قرار می‌گیرد و پرداخت هزینه‌های جزئی شرکت بر عهده‌ی آن شخص قرار دارد. به این فرد تنخواه‌دار یا مسئول تنخواه می‌گویند. از تنخواه‌دار در همان ابتدای کار تضمین لازم دریافت می‌شود. این فرد می‌تواند رئیس بخش حسابداری، حسابدار یا تدارکات باشد.

 

اهداف ایجاد تنخواه گردان :

 • فرایند پرداخت را راحت و سریع می‌کند.

در بعضی موارد پرداخت‌ها، جنبه‌ی ضروری دارند يا گاهی دسترسی به امکانات بانکی امکان‌پذیر نیست. در این حالت برای پرداخت‌های غالب و عمده از تنخواه گردان استفاده می‌شود که موجب سهولت و تسریع در امر پرداخت می‌گردد.

 • حجم عملیات پرداخت‌های نقد و بانک کاهش می‌یابد.

وقتی پرداخت‌ها و فعالیت‌های مالی فوری و ضروری از طریق بانک و یا صندوق انجام شود، با توجه به تعداد پرداخت‌ها و طی مراحل پرداخت، این کار کاهش سرعت در پرداخت و در نهایت افزایش حجم عملیات حسابداری را در پی دارد. در چنین حالتی استفاده از تنخواه به جای بانک یا صندوق، باعث کاهش حجم عملیات‌های مالی و سرعت بخشیدن به فرایند کار می‌گردد.

 • کنترل وجوه نقد افزایش می‌یابد.

استفاده از تنخواه‌ گردان برای پرداخت‌های جزئی و هزینه‌ها باعث کاهش حجم عملیات‌های حسابداری و مالی شده و در نتیجه موجب افزایش میزان کنترل وجه نقد می‌شود.

 

.

این ویدئو بخشی از ۵۳ ساعت آموزش صفر تا صد حسابداری بازار کار، سرفصل حسابداری پایه و مقدماتی می‌باشد.

 

 

انواع تنخواه گردان :

 • تنخواه گردان خزانه

در ابتدای سال مالی بانک مرکزی از محل اعتبارات مصوب وجوهی که برای انجام هزینه‌های لازم و ضروری دستگاه‌های اجرایی کشور مورد نیاز است را در اختیار خزانه‌داری کل قرار می‌دهد که در پایان سال باید پرداخت و تسویه‌حساب شود.

 • تنخواه گردان استان

این مبالغ جهت نیازهای ضروری استان‌ها پرداخت می‌شود و وجوهی است که خزانه‌داری کل از محل تنخواه خزانه در ابتدای هر سال مالی به حساب خزانه‌ی معین استان پرداخت می‌کند.

 • تنخواه گردان حسابداری

وجوهی که به وسیله‌ی خزانه‌ی معین استان از محل تنخواه گردان استان برای پرداخت کردن هزینه‌های ضروری دستگاه‌های اجرایی استان به شکل غیر قطعی در وجه ذی‌حساب دستگاه‌های اجرایی پرداخت می‌شود.

 • تنخواه گردان پرداخت

وجوهی است که از محل تنخواه حسابداری برای انجام هزینه‌های ضروری توسط ذی‌حساب دستگاه اجرایی در اختیار عامل ذی‌حساب یا کارپرداز قرار می‌گیرد و در پایان سال مالی  باید مانده‌ی آن تسویه شود.انواع تنخواه گردان

روش‌های تنخواه گردان :

 • روش متغیر

در این روش معمولاً سقف مبلغ تنخواه گردان توسط مدیران مؤسسه تعیین شده و مدت زمان استفاده از آن طبق آیین‌نامه‌ی تنخواه گردان و دستورالعمل‌های تصویب ‌شده در مؤسسات است. اگر آموزش حسابداری دیده باشید، حتماً می‌دانید که حساب تنخواه گردان ایجاد و با انجام هزینه در طول دوره، گردش مالی پیدا می‌کند و در پایان دوره مالی بسته شود.

 • روش ثابت

در این روش مانند روش قبل، تنخواه گردان را با توجه به دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌ی تنخواه جهت تأمین مخارج انجام شده، ایجاد می‌کنیم. ولی این حساب در طول دوره‌ی مالی بابت انجام هزینه، هیچ گردش مالی نداشته و رقمی در آن ثبت نمی شود تا پایان دوره‌ی مالی که بسته شود.

 

تفاوت صندوق و تنخواه گردان :

با وجود برخی شباهت‌ها بین حساب صندوق و تنخواه گردان در حسابداری، تفاوت‌هایی نیز بین آن‌ها وجود دارد که درباره‌ی آن توضیح می‌دهیم.

وجه نزد صندوق، در اختیار فردی قرار دارد که مسئول خرید نیست در حالی که تنخواه گردان معمولاً در دسترس افرادی قرار می‌گیرد که مستقیماً با فرآیند خرید در ارتباط هستند. تنخواه معمولاً برای پرداخت‌های جزیی و مستمر شرکت‌ها است در حالی‌ که صندوق معمولاً در شرکت‌هایی استفاده می‌شود که در عملیات جاری آن‌ها دریافت و پرداخت وجه نقد مورد نیاز است مانند فروشگاه‌های زنجیره‌ای و سوپر مارکت‌ها.

مبلغ تنخواه معمولاً دارای سقف مشخصی بوده که با توجه به هزینه‌ها و آیین‌نامه‌های داخلی شرکت تعیین می‌گردد ولی در حساب صندوق این محدودیت وجود ندارد. معمولاً دریافت و به ویژه هر پرداخت صندوق با دریافت تأییدیه از مدیران انجام می‌شود در صورتی که پرداخت‌های تنخواه طبق آیین‌نامه‌ی تنخواه گردان شرکت انجام می‌شود و به ازای هر صورت تنخواه که شامل هزینه‌های متعددی است یک بار تأییدیه دریافت می‌شود.

آموزش حسابداری مقدماتی

 

در آموزش حسابداری مقدماتی می‌آموزیم که تنخواه در طی مدت زمانی معین و یا اتمام وجه، تسویه و یا شارژ می‌شود در حالی‌که این مورد در خصوص صندوق انجام نمی‌شود. وجه موجود در دست تنخواه گردان طلب شرکت از آن شخص است و در صورتی که در پایان سال دارای مانده باشد، باید به حساب بانکی شرکت واریز شود و یا به صندوق عودت گردد؛ در حالی که صندوق دارایی شرکت می‌باشد و در پایان سال در سرفصل نقد و بانک طبقه‌بندی می‌شود.

با این تفاوت‌ها هنگام طی دوره آموزش حسابداری نیز آشنا می‌شوید. با این حال، اگر این موضوع حسابداری برای شما مهم هست و در صورتی که به جزئیات بیشتری در این‌باره نیاز داشتید از مدرس آموزش حسابداری و استاد خود بخواهید جزئیات آن را شرح دهد تا دقیق‌تر با آن آشنا شوید.

 

 


این مقاله بخشی از صد‌ها نکته کاربردی در زمینه آموزشهای این سایت می‌باشد. جهت تسلط کامل به مباحث مربوط به بازار کار و کسب درآمد سریع از این حرفه، با جمع آوری اطلاعات از مدیران ارشد مالی و اساتید برتر دانشگاه، بسته آموزش صفر تا صد حسابداری در بازار کار را تهیه نموده ایم. این مجموعه بی‌نظیر شامل تمامی تکنیک‌های حسابداری کاربردی در قالب ۵۳ ساعت آموزش حسابداری با کیفیت، جزوات pdf، تستهای ارزیابی اینترنتی و آموزش نرم افزار‌‌های مالی می‌باشد. با استفاده از این مجموعه به سادگی می‌توانید ضمن استفاده از تخفیف باورنکردنی آن، حسابداری را بصورت کاملا کاربردی از آموزش حسابداری مقدماتی تا تجزیه و تحلیل صورتهای مالی بیاموزید.

 

.

خبرنامه

در حال بررسی اطلاعات...

از عضویت شما در خبرنامه سپاس گزاریم.

مقالات مرتبط

Simmilar Blog
۱۴ تیر ۱۳۹۷
آموزش مبانی حسابداری

مبانی حسابداری بخش مقدماتی و مهم در آموزش حسابداری بازار کار به شمار می‌رود. مدیران به شناخت و درک ا

۱۰ تیر ۱۳۹۷
موفقیت در حسابداری

این روزها که بازار کار و کاسبی‌ها کساد است و آمار بیکاری بالا رفته است، به سختی می‌توان شغلی را پیدا

۰۴ مرداد ۱۳۹۶
سئوالات حسابداری

پرسش و پاسخ حسابداری یکی از ارکان اصلی در آموزش حسابداری کاربردی به‌شمار می آید. در این بخش امکانی ب

محصولات پیشنهادی

آموزش حسابداری مقدماتی
آموزش حسابداری مقدماتی
آموزش حسابداری حرفه ای