آموزش حسابداری نیاز

نکات مهم در تجزیه و تحلیل صورتهای مالی

تحلیل صورت‌‌های مالی

در مقاله اهمیت صورتهای مالی برای هر کسب و کار به دلایل تنظیم و تحلیل این گزارش مالی اشاره شد که نقش مهمی در سود و زیان و موفقیت یا شکست سازمان بازی می‌کند و در این مقاله قصد داریم به اهمیت آموزش تنظیم و تهیه صورت مالی در آموزش حسابداری بپردازیم.

امروزه یکی از بخش‌های آموزش حسابداری بازار کار در مؤسسات، آموزش تجزیه و تحلیل صورت های مالی است که اهمیت بسیاری برای شرکت‌ها دارد. معمولاً شرکت‌ها سعی می‌کنند حسابدارانی را استخدام کنند که از مهارت کافی در حسابداری تجزیه و تحلیل صورت های مالی برخوردار باشند، اما این نکته را هم می‌توان در نظر گرفت که افرادی که این مهارت را ندارند، می‌توانند با شرکت در دوره‌های آموزش حسابداری به این مهارت دست پیدا کنند. در این مقاله به مرور نکاتی در خصوص تجزیه و تحلیل صورت های مالی می‌پردازیم. مواردی که در این مطلب بررسی می‌گردند، شامل موارد ذیل می‌باشند:

 • صورت مالی چیست؟ تجزیه و تحلیل صورت های مالی چگونه است؟

 • اجزای صورت‌های مالی

الف) ترازنامه

ب) صورت سود و زیان

ج) صورت سود و زیان جامع

د) صورت جریان وجوه نقد

 • یادداشت‌های توضیحی صورتهای مالی

صورت مالی شامل ترازنامه، سود، زیان و صورت گردش وجوه نقد است که گزارش‌هایی هستند که محصول فرایند حسابداری یک شرکت می‌باشد. مبنای تهیه صورت مالی استانداردهای حسابداری می‌باشد که آن‌ها نیز به نوبه‌ی خود بر مفاهیم نظری گزارشگری مالی استوار هستند. صورت مالی باید به گونه‌ای تهیه شود که وضعیت مالی و عملکرد مالی را شفاف و واضح نشان دهد. با توجه به موارد فوق در صورتی که صورت مالی مطابق با استانداردهای حسابداری تهیه شود، می‌تواند کمک زیادی به مدیریت واحد تجاری براي ارزیابی دقیق‌تر و تصمیم‌گیری صحیح‌تر داشته باشد. همراه صورت مالی یادداشت‌های توضیحی هستند که جزو لاینفک آن می‌باشند.

 

.
این ویدئو بخشی از ۱۱ ساعت آموزش تصویری صورتهای مالی می‌باشد که توسط آقای دکتر ساسان مهرانی تدریس شده است.

 


صورت سود و زیان، سود و زیان شرکت را در یک مقطع زمانی مشخص به ما نشان می‌دهد. ترازنامه، وضعیت دارایی‌ها و بدهی‌ها و سرمایه‌ی شرکت را در یک دوره‌ی زمانی معین به ما نشان می‌دهد. صورت گردش وجوه نقد، تغییرات وجه نقد را در یک مقطع زمانی مشخص به ما نشان می‌دهد. در بعضی از شرکت‌ها که صورت مالی نهایی تهیه می‌شود، اشکالات عدیده‌ای در صورت مالی، یادداشت‌های پیوست آن‌ها و تجزیه و تحلیل صورت های مالی مشاهده می‌شود که بعضی از آن اشکالات عمده و بعضی هم جزئی است. در رابطه با این اشکالات، موضوع عمده یا جزئی بودن آن‌ها را باید کنار گذاشت. تجزیه و تحلیل صورت های مالی نهایی که توسط امور مالی یک شرکت تهیه می‌شود، باید عاری از هرگونه اشتباه، اعم از عمده، جزئی، ظاهری یا از نظر استانداردهای حسابداری باشد. صورت مالی نهایی، منعکس‌کننده‌ی عملکرد مدیریت یک شرکت طی یک سال یا دوره‌ی مالی و در واقع ویترین آن شرکت است.

 

حسابداری تهیه و تنظیم صورت های مالی

اجزای یک صورت مالی عبارتند از:

 • ترازنامه‌

تنظیم یک ترازنامه‌ از محتویات صورتهای مالی مؤسسات می‌باشد. ترازنامه به‌ همراه‌ يادداشت‌های توضيحي‌ مربوط‌، اطلاعاتی در مورد وضعيت‌ مالي‌ واحد تجاری مشتمل ‌بر دارايی‌ها، بدهی‌ها و حقوق‌ صاحبان‌ سرمايه‌ ارائه‌ مي‌كند و رابطه‌ی‌ بين‌ عناصر مزبور را در يك‌ مقطع‌ معين‌ زمانی نشان‌ می‌دهد. ترازنامه‌، ساختار منابع‌ واحد تجاری (طبقات‌ عمده‌ی‌ دارايی‌ها و مبالغ‌ آن‌ها) و ساختار مالی آن‌ (طبقات‌ عمده‌ی‌ بدهی‌ها و حقوق‌ صاحبان‌ سرمايه‌ و مبالغ‌ آن‌ها) را نشان‌ می‌دهد. در واقع ترازنامه صورتی است که اطلاعات مربوط به گزارش دارایی‌ها، بدهی‌ها و حقوق صاحبان سهام مؤسسه را در پایان هر دوره‌ی مالی فراهم می‌کند. مبنای تهیه‌ی ترازنامه معادله‌ی حسابداری زیر می‌باشد:

بدهی‌ها + حقوق صاحبان سهام = دارایی‌ها

سمت چپ معادله مربوط به منابع اقتصادی است که تحت کنترل شرکت قرار دارند و درآمدهای بالقوه‌ی آتی حاصل از فعالیت‌های عملیاتی، ارزش این منابع یا دارایی‌ها را نشان می‌دهند. طرف راست معادله منابع مالی را معرفی می‌نماید. بدهی‌ها وجوه به دست آمده از بستانکاران می‌باشند که نشان دهنده‌ی تعهدات یک شرکت یا ادعای بستانکاران نسبت به دارایی‌های شرکت است.

تجزیه و تحلیل صورت های مالیطبقات زیر حداقل اقلامی است که که باید در ترازنامه‌ی صورت مالی شرکت (در صورت وجود) ارائه گردد:

 1. دارایی‌های ثابت مشهود
 2. دارایی‌های ثابت نامشهود
 3. سرمایه‌گذاری‌ها
 4. موجودی مواد و کالا
 5. حساب‌ها و اسناد دریافتنی تجاری
 6. سایر حساب‌ها و اسناد دریافتنی
 7. موجودی نقد
 8. حساب‌ها و اسناد پرداختنی تجاری
 9. سایر حساب‌ها و اسناد پرداختنی
 10. ذخیره مالیات
 11. ذخیره مزایای پایان خدمت کارکنان
 12. بدهی‌های بلند مدت
 13. سرمایه و اندوخته‌ها

علت تفکیک این اقلام تفاوت اساسی در کارکرد یا ماهیت آن‌ها است. در ترازنامه عمدتاً دارایی‌ها به ترتیب سرعت تبدیل شدن به وجه نقد، بدهی‌ها بر اساس زمان سررسیدشان، واریز بدهی و حقوق صاحبان سهام به ترتیب کاهش بقاء‌شان طبقه‌بندی و گزارش می‌شوند. 

 • صورت‌ سود و زيان‌

صورت سود و زیان فعالیت‌های یک شرکت باعث ایجاد جریانی از درآمدها (فروش) و هزینه‌ها می‌شود که طبق اصول حسابداری از این جریان‌ها صورت سود و زیان تهیه می‌شود. صورت سود و زیان گزارش عملکرد مالی مربوط به یک دوره‌ی مالی واحد تجاری می‌باشد. تهیه‌ی صورت سود و زیان نیز از مباحث مطرح در آموزش حسابداری می‌باشد.

بر اساس استاندارد ارائه‌ی صورت مالی، صورت سود و زیان باید حداقل حاوی اقلام زیر باشد:

 1. درآمدهای عملیاتی
 2. هزینه‌های عملیاتی
 3. سود یا زیان عملیاتی
 4. هزینه‌های مالی
 5. سایر درآمدها و هزینه‌های غیرعملیاتی
 6. مالیات بر درآمد
 7. سود یا زیان فعالیت‌های عادی
 8. اقلام غیر مترقبه
 9. سود یا زیان خالص
معادله حسابداری
 • صورت‌ سود و زيان‌ جامع‌

هدف از تهیه‌ی این صورت سود و زیان، ارائه‌ی کلیه‌ی درآمدها و هزینه‌های شناسایی شده طی یک دوره‌ی مالی می‌باشد. تمرکز اصلی صورت سود و زیان دوره بر درآمدها و هزینه‌های عملیاتی است. تهیه‌ی صورت سود و زیان در دوره‌های آموزش حسابداری یا در بخش دانلود رایگان آموزش حسابداری مطرح می شود.

موارد زیر باید به ترتیب ارائه شده در صورت سود و زیان جامع نشان داده شوند:

 1. سود یا زیان خالص دوره طبق صورت سود و زیان
 2. سایر درآمدها و هزینه‌های شناسایی شده به تفکیک
 3. تعدیلات سنواتی

درآمدها و هزينه‌هاي‌ تحقق‌ نيافته‌ی‌ ناشی از تغييرات‌ ارزش‌ آن‌ دسته‌ از دارايی‌ها و بدهی‌هايي‌ كه‌ بر مبنايي‌ مستمر اساساً به ‌منظور قادر ساختن‌ واحد تجاری به‌ انجام‌ عمليات‌ نگهداري‌ مي‌گردد و به‌ موجب‌ استانداردهای حسابداری مستقيماً به‌ حقوق‌ صاحبان‌ سرمايه‌ منظور مي‌شود (از قبيل‌ درآمدها و هزينه‌های ناشي‌ از تجديد ارزيابی دارايی‌های ثابت‌ مشهود)، تنها در صورت‌ سود و زيان‌ جامع‌ گزارش‌ مي‌گردد.

 • صورت‌ جريان‌ وجوه‌ نقد

صورت‌ جريان‌ وجوه‌ نقد اطلاعات‌ مفيدی در مورد طرق‌ ايجاد و مصرف‌ وجه‌ نقد توسط‌ واحد تجاری ارائه‌ مي‌كند. بر اساس حسابداری تعهدی، سود خالص معمولاً با خالص جریان‌های نقدی، گزارشگری دوره‌ای جریان‌های ورودی و خروجی وجه نقد ضروری است. صورت جریان وجوه نقد صورت جریانی است که افزایش یا کاهش در مبلغ وجه نقد ناشی از معاملات با اشخاص حقیقی یا حقوقی مستقل از شخصیت حقوقی واحد تجاری و ناشی از سایر رویدادها را نمایش می‌دهد. صورت جریان وجود نقد باید منعکس‌کننده‌ی جریان نقدی تحت سرفصل‌های اصلی زیر باشد:

 1. فعالیت‌های عملیاتی
 2. بازده سرمایه گذاری‌ها و سود پرداختی بابت تامین مالی
 3. مالیات بر درآمد
تهیه صورتهای مالی

يادداشت‌های توضيحی صورت‌ مالی

يادداشت‌های توضيحي‌ شامل اطلاعات تشریحی و جزئیات بیشتری از اقلام عنوان شده در صورت‌های مالی است. افشای اطلاعات‌ در يادداشت‌های توضيحی، نمي‌تواند ارائه‌ی‌ نادرست‌ يا حذف‌ اطلاعات‌ در صورت‌های مالی اساسی را تصحيح‌ يا توجيه‌ كند.


این مقاله بخشی از صد‌ها نکته کاربردی در زمینه حسابداری می‌باشد. جهت تسلط کامل به مباحث مربوط به بازار کار و کسب درآمد سریع از این حرفه، با جمع آوری اطلاعات از مدیران ارشد مالی و اساتید برتر دانشگاه، بسته آموزش صفر تا صد حسابداری در بازار کار را تهیه نموده ایم. این مجموعه بی‌نظیر شامل تمامی تکنیک‌های حسابداری کاربردی در قالب ۵۳ ساعت فیلم آموزش حسابداری با کیفیت، جزوات pdf، تستهای ارزیابی اینترنتی و آموزش نرم افزار‌‌های مالی می‌باشد. با استفاده از این مجموعه به سادگی می‌توانید ضمن استفاده از تخفیف باورنکردنی آن، حسابداری را بصورت کاملا کاربردی از اطلاعات پایه و مقدماتی تا تنظیم و تحلیل صورتهای مالی بیاموزید.

 

.

خبرنامه

در حال بررسی اطلاعات...

از عضویت شما در خبرنامه سپاس گزاریم.

مقالات مرتبط

Simmilar Blog
۰۶ تیر ۱۳۹۷
لزوم آموزش حسابداری بهای تمام شده

بر همه واضح است که هر کسب‌وکاری فارغ از زمینه، اندازه و مقیاسی که در آن فعالیت می‌کند، برای مدیریت ص

۰۱ تیر ۱۳۹۷
آموزش صفر تا صد حسابداری پیمانکاری

فرایند حسابداری پیمانکاری کاری دشوار است که شامل وام، صدور صورت‌حساب، هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم و

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
اهمیت صورتهای مالی

امروزه یکی از انواع آموزش حسابداری کاربردی، آموزش تجزیه و تحلیل صورتهای مالی است که به افراد در بازا

نظرات کاربران

Comments

*

code

محصولات پیشنهادی

آموزش حسابداری حرفه ای
آموزش حسابداری حرفه ای
آموزش حسابداری حرفه ای
آموزش حسابداری حرفه ای