آموزش حسابداری نیاز

نکات مهم در تجزیه و تحلیل صورتهای مالی

مراحل تجزیه و تحلیل صورت‌‌های مالی

آموزش تجزیه و تحلیل صورتهای مالی بخش مهمی از فرایند حسابداری است که در دوره‌های آموزش حسابداری بازار کار فرا می‌گیرید. یادگیری صورتهای مالی نه‌تنها برای دانشجویان بلکه کارکنان بخش حسابداری و مدیران نیز لازم است تا تحلیل درستی از وضعیت مالی شرکت و یا سازمان خود داشته باشند . انجام تجزیه و تحلیل صورتهای مالی یک شرکت بسیار مهم است ، چون از طریق آن مدیران و سرمایه‌گذاران متوجه خواهند شد که شرکت‌ شما در مقایسه با دوره‌های قبل چه عملکردی داشته و همچنین می‌توانید عملکرد شرکت خود را با رقبای خود مقایسه کنید .

سازمان‌ها باید نحوه تجزیه و تحلیل صورتهای مالی را فرا گرفته ، تا با آموزش آن به کارکنان خود ، شناخت و درک درستی از سازمان پیدا کنند و برای اهداف مالی آینده شرکت خود بهتر تصمیم بگیرند . اما در آموزش تجزیه و تحلیل صورتهای مالی پیش از هر چیزی باید به تعریف این فرایند بپردازیم . در ادامه مقاله، با تعریف این مفهوم حسابداری و نحوه تحزیه و تحلیل صورتهای مالی بیشتر آشنا می‌شوید . در این مقاله به مرور نکاتی در خصوص تجزیه و تحلیل صورت های مالی می‌پردازیم . مواردی که در این مطلب بررسی می‌گردند، شامل موارد ذیل می‌باشند:

 

صورت مالی چیست؟ تجزیه و تحلیل صورت های مالی چگونه است؟

 • اجزای صورت‌های مالی

الف) ترازنامه

ب) صورت سود و زیان

ج) صورت سود و زیان جامع

د) صورت جریان وجوه نقد

 • یادداشت‌های توضیحی صورتهای مالی

صورت مالی شامل ترازنامه، گزارش عملکرد و صورت گردش وجوه نقد است . این گزارشات محصول فرایند حسابداری یک شرکت می‌باشد . مبنای تهیه صورت مالی استانداردهای حسابداری است که آن‌ها نیز به نوبه‌ی خود بر مفاهیم نظری گزارشگری مالی استوار هستند . صورت مالی باید به گونه‌ای تهیه شود که وضعیت مالی و عملکرد مالی را شفاف و واضح نشان دهد . با توجه به موارد فوق در صورتی که صورت مالی مطابق با استانداردهای حسابداری تهیه شود ، می‌تواند کمک زیادی به مدیریت واحد تجاری براي ارزیابی دقیق‌تر و تصمیم‌گیری صحیح‌تر داشته باشد . همراه صورت مالی ، یادداشت‌های توضیحی هستند که جزو لاینفک آن می‌باشند.

 

.
این ویدئو بخشی از آموزش تجزیه و تحلیل صورتهای مالی می‌باشد که توسط دکتر ساسان مهرانی تدریس شده است.

 


صورت سود و زیان: عملکرد یک شرکت را در یک مقطع زمانی مشخص به ما نشان می‌دهد. ترازنامه: وضعیت دارایی‌ها و بدهی‌ها و سرمایه‌ی شرکت را در یک دوره‌ی زمانی معین به ما نشان می‌دهد. صورت گردش وجوه نقد: تغییرات وجه نقد را در یک مقطع زمانی مشخص به ما نشان می‌دهد. در بعضی از شرکت‌ها که صورت مالی نهایی تهیه می‌شود، اشکالات عدیده‌ای در صورت مالی، یادداشت‌های پیوست آن‌ها و تجزیه و تحلیل صورت های مالی مشاهده می‌شود که بعضی از آن اشکالات عمده و بعضی هم جزئی است. در رابطه با این اشکالات، موضوع عمده یا جزئی بودن آن‌ها را باید کنار گذاشت. تجزیه و تحلیل صورت های مالی نهایی که توسط امور مالی یک شرکت تهیه می‌شود، باید عاری از هرگونه اشتباه عمده، جزئی، ظاهری یا از نظر استانداردهای حسابداری باشد. صورت مالی نهایی: منعکس‌کننده‌ی عملکرد مدیریت یک شرکت طی یک سال یا دوره‌ی مالی و در واقع ویترین آن شرکت است.

 

تجزیه و تحلیل صورتهای مالی به‌زبان ساده :

اجزای یک صورت مالی عبارتند از:

 • ترازنامه‌

تنظیم یک ترازنامه‌ از محتویات صورتهای مالی مؤسسات می‌باشد. ترازنامه به‌ همراه‌ يادداشت‌های توضيحي‌ مربوط‌، اطلاعاتی در مورد وضعيت‌ مالي‌ واحد تجاری مشتمل ‌بر دارايی‌ها، بدهی‌ها و حقوق‌ صاحبان‌ سرمايه‌ ارائه‌ مي‌كند و رابطه‌ی‌ بين‌ عناصر مزبور را در يك‌ مقطع‌ معين‌ زمانی نشان‌ می‌دهد. ترازنامه‌، ساختار منابع‌ واحد تجاری (طبقات‌ عمده‌ی‌ دارايی‌ها و مبالغ‌ آن‌ها) و ساختار مالی آن‌ (طبقات‌ عمده‌ی‌ بدهی‌ها و حقوق‌ صاحبان‌ سرمايه‌ و مبالغ‌ آن‌ها) را نشان‌ می‌دهد. در واقع ترازنامه صورتی است که اطلاعات مربوط به گزارش دارایی‌ها، بدهی‌ها و حقوق صاحبان سهام مؤسسه را در پایان هر دوره‌ی مالی فراهم می‌کند. مبنای تهیه‌ی ترازنامه معادله‌ی حسابداری زیر می‌باشد:

بدهی‌ها + حقوق صاحبان سهام = دارایی‌ها

سمت چپ معادله مربوط به منابع اقتصادی است که تحت کنترل شرکت قرار دارند و درآمدهای بالقوه‌ی آتی حاصل از فعالیت‌های عملیاتی، ارزش این منابع یا دارایی‌ها را نشان می‌دهند. طرف راست معادله منابع مالی را معرفی می‌نماید. بدهی‌ها وجوه به دست آمده از بستانکاران می‌باشند که نشان دهنده‌ی تعهدات یک شرکت یا ادعای بستانکاران نسبت به دارایی‌های شرکت است.

تجزیه و تحلیل صورت های مالیطبقات زیر حداقل اقلامی است که که باید در ترازنامه‌ی صورت مالی شرکت (در صورت وجود) ارائه گردد:

 1. دارایی‌های ثابت مشهود
 2. دارایی‌های ثابت نامشهود
 3. سرمایه‌گذاری‌ها
 4. موجودی مواد و کالا
 5. حساب‌ها و اسناد دریافتنی تجاری
 6. سایر حساب‌ها و اسناد دریافتنی
 7. موجودی نقد
 8. حساب‌ها و اسناد پرداختنی تجاری
 9. سایر حساب‌ها و اسناد پرداختنی
 10. ذخیره مالیات
 11. ذخیره مزایای پایان خدمت کارکنان
 12. بدهی‌های بلند مدت
 13. سرمایه و اندوخته‌ها

علت تفکیک این اقلام تفاوت اساسی در کارکرد یا ماهیت آن‌ها است. در ترازنامه عمدتاً دارایی‌ها به ترتیب سرعت تبدیل شدن به وجه نقد، بدهی‌ها بر اساس زمان سررسیدشان، واریز بدهی و حقوق صاحبان سهام به ترتیب کاهش بقاء‌شان طبقه‌بندی و گزارش می‌شوند. 

 • صورت‌ سود و زيان‌

صورت سود و زیان فعالیت‌های یک شرکت باعث ایجاد جریانی از درآمدها (فروش) و هزینه‌ها می‌شود که طبق اصول حسابداری از این جریان‌ها صورت سود و زیان تهیه می‌شود. صورت سود و زیان گزارش عملکرد مالی مربوط به یک دوره‌ی مالی واحد تجاری می‌باشد. تهیه‌ی صورت سود و زیان نیز از مباحث مطرح در آموزش حسابداری بازار کار می‌باشد.

بر اساس استاندارد ارائه‌ی صورت مالی، صورت سود و زیان باید حداقل حاوی اقلام زیر باشد:

 1. درآمدهای عملیاتی
 2. هزینه‌های عملیاتی
 3. سود یا زیان عملیاتی
 4. هزینه‌های مالی
 5. سایر درآمدها و هزینه‌های غیرعملیاتی
 6. مالیات بر درآمد
 7. سود یا زیان فعالیت‌های عادی
 8. اقلام غیر مترقبه
 9. سود یا زیان خالص
معادله حسابداری
 • صورت‌ سود و زيان‌ جامع‌

هدف از تهیه‌ی این صورت سود و زیان، ارائه‌ی کلیه‌ی درآمدها و هزینه‌های شناسایی شده طی یک دوره‌ی مالی می‌باشد. تمرکز اصلی صورت سود و زیان دوره بر درآمدها و هزینه‌های عملیاتی است. تهیه‌ی صورت سود و زیان در دوره‌های آموزش حسابداری مطرح می‌شود.

موارد زیر باید به ترتیب ارائه شده در صورت سود و زیان جامع نشان داده شوند:

 • سود یا زیان خالص دوره طبق صورت سود و زیان
 • سایر درآمدها و هزینه‌های شناسایی شده به تفکیک
 • تعدیلات سنواتی

درآمدها و هزينه‌هاي‌ تحقق‌ نيافته‌ی‌ ناشی از تغييرات‌ ارزش‌ آن‌ دسته‌ از دارايی‌ها و بدهی‌هايي‌ كه‌ بر مبنايي‌ مستمر اساساً به ‌منظور قادر ساختن‌ واحد تجاری به‌ انجام‌ عمليات‌ نگهداري‌ مي‌گردد و به‌ موجب‌ استانداردهای حسابداری مستقيماً به‌ حقوق‌ صاحبان‌ سرمايه‌ منظور مي‌شود (از قبيل‌ درآمدها و هزينه‌های ناشي‌ از تجديد ارزيابی دارايی‌های ثابت‌ مشهود)، تنها در صورت‌ سود و زيان‌ جامع‌ گزارش‌ مي‌گردد.


 • صورت‌ جريان‌ وجوه‌ نقد

صورت‌ جريان‌ وجوه‌ نقد اطلاعات‌ مفيدی در مورد طرق‌ ايجاد و مصرف‌ وجه‌ نقد توسط‌ واحد تجاری ارائه‌ مي‌كند. بر اساس حسابداری تعهدی، سود خالص معمولاً با خالص جریان‌های نقدی، گزارشگری دوره‌ای جریان‌های ورودی و خروجی وجه نقد ضروری است. صورت جریان وجوه نقد صورت جریانی است که افزایش یا کاهش در مبلغ وجه نقد ناشی از معاملات با اشخاص حقیقی یا حقوقی مستقل از شخصیت حقوقی واحد تجاری و ناشی از سایر رویدادها را نمایش می‌دهد. صورت جریان وجود نقد باید منعکس‌کننده‌ی جریان نقدی تحت سرفصل‌های اصلی زیر باشد:

 1. فعالیت‌های عملیاتی
 2. بازده سرمایه گذاری‌ها و سود پرداختی بابت تامین مالی
 3. مالیات بر درآمد
تهیه، تجزیه و تحلیل صورتهای مالی

 

 • مراحل تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی

فرایند تجزیه و تحلیل صورتهای مالی یک شرکت به منظور اهداف تصمیم‌گیری و آگاهی از وضعیت مالی و سلامت کلی سازمان انجام می‌شود. در آموزش حسابداری مقدماتی با مفاهیم مهم و اصلی حسابداری آشنا می‌شوید که تجزیه و تحلیل صورتهای مالی یکی از آن‌ها است. صورتهای مالی اطلاعات مالی را ثبت می‌کنند و باید از طریق تجزیه و تحلیل صورتهای مالی ارزیابی شوند تا به چیزی مفید برای سرمایه‌گذاران، سهامداران، مدیران و سایر اشخاص ذی‌نفع تبدیل شوند. اما نحوه تجزیه و تحلیل صورتهای مالی بسته به نوع تحلیلی که انتخاب می‌کنید متفاوت است. در طی دوره آموزش حسابداری بازار کار یاد می‌گیرید که سه نوع تحلیل صورتهای مالی، تحلیل افقی، تحلیل عمودی تجزیه و تحلیل نسبت وجود دارد. هر یک از این ابزارها به تصمیم‌گیرندگان اطلاعات خوبی درباره‌ی نحوه عملکرد شرکت می‌دهند.

تجزیه و تحلیل افقی، مقايسه عملکرد کسب‌وکار، سازمان یا شرکت در طول زمان است. سرمایه‌گذاران از روندهای عملکرد برای پیش‌بینی عملکرد آینده استفاده می‌کنند.

تجزیه و تحلیل عمودی، عملکرد شرکت را با یک عدد پایه مقایسه می‌کند. از این نظر، تحلیل عمودی مانند ارزیابی وضعیت موجود است. تجزیه و تحلیل نسبت رایج‌ترین شکل تجزیه و تحلیل صورتهای مالی است. در تجزیه و تحلیل نسبت، حسابهای صورتهای مالی مختلف با هم مقایسه می‌شود. به عنوان مثال، نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام، بدهی شرکت را با مجموع حقوق  صاحبان سهام مقایسه می‌کند. این نسبت به صورتی معکوس نشان می‌دهد که ارزش دارایی سرمایه‌گذاران پس از  کسر تمام بدهی‌ها چقدر است؟

تجزیه و تحلیل نسبت فقط به صورت افقی برای ترسیم روندهای درون شرکت استفاده نمی‌شودبلکه  از آن می‌توان برای مقایسه‌ی شرکت‌های مختلف استفاده کرد. به عنوان مثال، یک شرکت کوچک و بزرگ را نمی‌توان بر اساس ارزش خالص دلاری مقایسه کرد و به جای آن از نسبت‌ها استفاده می‌شود. همه‌ی سرمایه‌گذاران و اعتباردهندگان با دیدن آموزش تحزیه و تحلیل صورتهای مالی از آن‌ها برای سنجش عملکرد شرکت و کمک به پیش بینی عملکرد آینده و تصمیم گیری‌های مالی خود استفاده می‌کنند.

هر کارشناس مالی لازم است نحوه تجزیه و تحلیل صورتهای مالی به صورتی مؤثر و کارامد را بداند. البته این امر نیازمند شناخت و درک درستی از سه حوزه‌ی کلیدی زیر است:

 1. ساختار صورتهای مالی
 2. ویژگی اقتصادی صنعتی که شرکت در آن فعال است.
 3. استراتژی‌هایی که شرکت دنبال می‌کند تا خود را از رقبا متمایز سازد.

به طور کلی شش مرحله برای تجزیه و تحلیل مؤثر صورت‌های مالی وجود دارد.

 1. ویژگی اقتصادی صنعت خود را شناسایی کنید.

اول، تجزیه و تحلیل زنجیره ارزش صنعت را انجام دهید_ زنجیره‌ای از فعالیت‌ها که شامل ساخت، تولید و توزیع محصولات و یا خدمات شرکت است. معمولا روش‌هایی مانند پنج نیروی پورتر یا تجزیه و تحلیل ویژگی‌های اقتصادی در این مرحله استفاده می‌شود.

 1. استراتژی های شرکت را شناسایی کنید

پس از آن، به ماهیت محصول و خدماتی  که شرکت عرضه می‌کند از جمله منحصر به فرد بودن محصول، سطح حاشیه سود، ایجاد وفاداری نسبت به برند و کنترل هزینه‌ها توجه کنید. علاوه بر این، عواملی مانند یکپارچه‌سازی زنجیره تأمین، تنوع صنعت و تنوع جغرافیایی را باید در نظر بگیرید.

 1. کیفیت صورتهای مالی شرکت را ارزیابی کنید

صورتهای مالی مهم را در چارچوب استانداردهای حسابداری مربوطه بررسی کنید. در بررسی حساب‌های ترازنامه، مسائلی از جمله تشخیص، ارزیابی و طبقه‌بندی برای ارزیابی صحیح مهم هستند. سؤال اصلی باید این باشد که آیا این ترازنامه تصویر کاملی از وضعیت اقتصادی این شرکت را به نمایش می‌گذارد یا خیر. هنگام ارزیابی صورت‌حساب درآمد نکته اصلی این است که کیفیت درآمد را به عنوان تصویری کامل از عملکرد اقتصادی شرکت ارزیابی کنید. ارزیابی صورتحساب جریان‌های نقدی به شناخت و درک تأثیر وضعیت نقدینگی این شرکت از جمله عملیات‌ها، سرمایه‌گذاری و فعالیت های مالی در طول دوره_در اصل منشأ درآمدها، جایی که پول‌ها خرج شده و نحوه‌ای که نقدینگی شرکت تحت تأثیر قرار گرفته است_ کمک می‌کند.

 1. سودآوری و ریسک‌های اخیر را تحلیل کنید

در این مرحله، متخصصان مالی با ارزيابي شرکت و صورتهای مالی آن می‌توانند بر ارزش شرکت بیفزایند. رایج‌ترین ابزارهای تجزیه و تحلیل، نسبت‌های صورتهای مالی کلیدی مربوط به نقدینگی، مدیریت دارایی و سودآوری، ارزیابی خطر یا بازار و مدیریت و پوشش بدهی هستند. با توجه به سوددهی، دو سوال بزرگ وجود دارد که باید پرسید: صرف‌نظر از اینکه شرکت چگونه دارایی‌های خود را تأمین می‌کند عملیات‌های شرکت نسبت به دارایی‌های آن چقدر سودآور هستند و از دیدگاه سهامداران، چقدر این شرکت سودآور است. همچنین لازم است یاد بگیرید که چگونه معیارهای بازدهی با عوامل تاثیرگذار اولیه تعیین می‌شود. در نهایت، تجزیه و تحلیل نسبت‌های صورتهای مالی به شیوه‌ای مقایسه‌ای بسیار ضروری است. به نسبت‌های اخیر و نسبت‌های مربوط به دوره‌های قبلی و یا شرکت‌های دیگر و یا صنعت‌های دیگر نگاهی بیندازید و آن‌ها را بررسی کنید.

 1. صورتهای مالی پیش‌بینی شده را آماده کنید

اگر چه این کار بسیار چالش‌برانگیز است اما متخصصان مالی باید فرضیات منطقی در مورد آینده این شرکت (و صنعت آن) بسازند و نشان دهند که چگونه این فرضیات هردوی جریان‌های نقدی و بودجه را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این کار اغلب شکل صورتهای مالی مبتنی بر روش‌هایی مانند رویکرد درصد فروش به خود می‌گیرد.

 1. شرکت را ارزیابی کنید

در حالی که روش‌های ارزیابی زیادی وجود دارد رایج‌ترین روشی که می‌توانید استفاده کنید یک نوع روش تنزیل جریان‌های نقدی است. این جریان‌های نقدی را می‌توان در قالب سود سهام پیش بینی‌شده بیان کرد و یا تکنیک‌های دقیق‌تری مانند جریان نقدی آزاد برای هر دو صاحبان سهام یا سرمایه‌گذار شرکت به کار گرفت. روش‌های دیگر نیز شامل استفاده از ارزیابی نسبی یا ارزیابی‌های مبتنی بر حسابداری مانند ارزش افزوده اقتصادی هستند.

 

تنظیم صورت جریان وجوه نقد

 

مدیران، سرمایه‌گذاران و تحلیلگران باتجربه، اطلاعات صنعت را در طول زمان جمع‌آوری می‌کنند. با استفاده از این اطلاعات می‌توانند تجزیه و تحلیل صورتهای مالی را به صورت کامل‌تر و بهتر انجام دهند. اما مراحل اساسی که باید در دوره‌های آموزش تجزیه و تحلیل صورتهای مالی یاد بگیرید انجام دهید چیست؟ در ادامه به این مراحل اشاره می‌کنیم.

مرحله اول : صورتهای مالی ۳ تا ۵ سال اخیر از جمله ترازنامه‌ها، صورتحساب جریان نقدی، صورتحساب درآمد، صورتحساب حقوق صاحبان سهام را جمع‌آوری کنید.

مرحله دوم : در این مرحله، صورتهای مالی  ذکرشده را تجزیه و تحلیل کرده و آن‌ها را بررسی کنید تا تغییرات بزرگ در موارد خاص از یک سال به سال بعد را پیدا کنید. آیا درآمدها در طول یک سال، جهشی بزرگ یا کاهش بزرگ داشته‌اند؟ دارایی‌های ثابت یا دارایی‌های کل افزایش یا کاهش داشته‌اند؟ علاوه بر این، به دنبال فعالیت‌های مشکوک باشید. اگر چیزی توجه شما را جلب کرد تحقیق کنید که چه چیزی در مورد آن کسب و کار می‌دانید تا دلیل مشکوک بودن فعالیت و موارد را پیدا کنید. به عنوان مثال، آیا شرکت بعضی عملیات‌های خود را در طی دوره تجزیه و تحلیل ارزان فروخته است؟

مرحله سوم : مطمئن شوید گزارش‌های صورتهای مالی را مرور و بررسی کرده‌اید. این گزارش‌ها ممکن است حاوی اطلاعاتی باشند که در تجزیه و تحلیل صورتهای مالی مهم بوده و  به کار آیند.

مرحله چهارم : ترازنامه را تجزیه و تحلیل کنید تا بفهمید آیا تغییرات بزرگی در دارایی‌ها، بدهی‌ها یا حقوق صاحبان سهام دیده می‌شود یا خیر.

مرحله پنجم : صورت درآمد را بررسی کنید تا روندهای مختلف در طول زمان را شناسایی کنید.

مرحله ششم : پس از آن، صورت حقوق صاحبان سهام شرکت را ارزیابی کنید. این سؤال را از خود بپرسید: آیا شرکت سهام جدید صادر کرده یا سهم‌ها را خریداری کرده است؟ حساب درآمدهای انباشته در حال افزایش یا کاهش است؟

مرحله هفتم : صورتحساب جریان نقدی شرکت را تجزیه و تحلیل کنید.

مرحله هشتم : نسبت‌های مالی را محاسبه کنید.

مرحله نهم : پس از آن، داده‌های اصلی شرکت را جمع‌آوری می‌کنید.

مرحله دهم : اطلاعات بازار کسب‌وکار یعنی قیمت سهام کسب‌وکار و همچنین نسبت قیمت به درآمد را بررسی کنید.

مرحله یازدهم : پرداخت سود سهام را چک کنید. نسبت پرداخت سود سهام، درصد درآمد خالصی که شرکت در قالب سود سهام به سهامداران می‌دهد را می‌سنجد. نحوه محاسبه نسبت پرداخت سود سهام: سود کل سالانه هر سهم / درآمدهای تقسیمی هر سهم.

مرحله دوازدهم : اکنون می‌توانید تمام اطلاعاتی که شما ایجاد کرده‌اید را ارزیابی کرده و به این صورت، تجزیه و تحلیل صورتهای مالی کسب‌وکار خود را انجام دهید.

مراحل دیگری هم در کنار این مراحل وجود دارد و همه‌ی این مراحل به شما کمک می‌کند درک و شناخت عمیق‌تری از مفهوم اعداد شرکت و نحوه‌ای که این اعداد و ارقام بر عملکرد و رشد شرکت تأثیر می‌گذارند بدست آورید. به همین خاطر به افراد مبتدی و مدیرانی که با نحوه تجزیه و تحلیل صورتهای مالی آشنا نیستند توصیه می‌شود با شرکت در دوره‌های آموزش حسابداری بازار کار مفاهیم پایه  و اجزای صورتهای مالی را فرا گرفته تا تصمیمات بهتری درباره سازمان و شرکت خود بگیرند. در این دوره کاربردی، مفاهیم و اصطلاحات حسابداری مربوط به تجزیه و تحلیل صورتهای مالی توضیح داده می‌شود تا ابتدا درکی از مفاهیم پیدا کنید و با آن‌ها آشنا شوید.


اگر قصد یادگیری حسابداری بصورت حرفه ای را دارید یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم :

 

 

این مقاله بخشی از صد‌ها نکته کاربردی در زمینه آموزشهای این سایت می‌باشد. جهت تسلط کامل به مباحث مربوط به بازار کار و کسب درآمد سریع از این حرفه، با جمع آوری اطلاعات از مدیران ارشد مالی و اساتید برتر دانشگاه، بسته آموزش صفر تا صد حسابداری در بازار کار را تهیه نموده ایم. این مجموعه بی‌نظیر شامل تمامی تکنیک‌های حسابداری کاربردی در قالب ۵۳ ساعت آموزش حسابداری با کیفیت، جزوات pdf، تستهای ارزیابی اینترنتی و آموزش نرم افزار‌‌های مالی می‌باشد. با استفاده از این مجموعه به سادگی می‌توانید ضمن استفاده از تخفیف باورنکردنی آن، حسابداری را بصورت کاملا کاربردی از آموزش حسابداری مقدماتی تا تجزیه و تحلیل صورتهای مالی بیاموزید.

 

.

خبرنامه

در حال بررسی اطلاعات...

از عضویت شما در خبرنامه سپاس گزاریم.

مقالات مرتبط

Simmilar Blog
۲۳ بهمن ۱۳۹۷
تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی در اکسل

.ما در این مقاله به تجزیه و تحلیل صورت های مالی پرداخته ایم و انواع ان را تشریح کردیم. همچین با توضی

۳۰ دی ۱۳۹۷
تهیه‌ صورت‌های مالی نهایی سالانه

یکی از مهم‌ترین موضوعات در بخش آموزش حسابداری بازار کار تهیه‌ی صورت‌های مالی نهایی سالانه‌ی شرکت‌ها

۲۱ آذر ۱۳۹۷
اهمیت صورتهای مالی

امروزه یکی از انواع آموزش حسابداری کاربردی، آموزش تجزیه و تحلیل صورتهای مالی است که به افراد در بازا

محصولات پیشنهادی

آموزش حسابداری حرفه ای
آموزش حسابداری حرفه ای
آموزش حسابداری حرفه ای