آموزش حسابداری نیاز

محاسبه حقوق و دستمزد در حسابداری صنعتی

محاسبه حقوق و دستمزد در حسابداری صنعتی

یکی از مهمترین امور که در هر کسب‌ کاری، حسابداران با آن سر و کار دارند، محاسبه حقوق و دستمزد است. همان‌طور که انتظار می‌رود، مبحث محاسبه حقوق و دستمزد، یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین مباحث موجود در آموزش حسابداری صنعتی است. واحد حسابداری یک شرکت یا کسب‌ و کار می‌بایست میزان کارکرد پرسنل و جزئیات آن را به دقت محاسبه کند و قادر به انجام تغییرات در محاسبات حقوق دستمزد باشد. در این مقاله می‌خواهیم درباره محاسبه حقوق و دستمزد در حسابداری صنعتی صحبت کنیم.

 • محاسبه حقوق و دستمزد در حسابداری صنعتی

حقوق و دستمزد، یکی از هزینه‌های مهمی است که در هر مؤسسه پرداخت می‌شود. بنابراین می‌بایست پیش‌بینی‌های لازم برای اطمینان از پرداخت صحیح حقوق و دستمزد اجرا گردد. از طرفی در حسابداری حقوق و دستمزد در آموزش حسابداری صنعتی، اطلاعات لازم می‌بایست به سرعت جمع‌آوری شده و کسورات و رقم خالص پرداخت به کارکنان محاسبه گردد. در همین باب، می‌بایست برای جلوگیری از پرداخت به افراد ، انواع سوء تدابیری در نظر گرفته شود. برای آگاهی از نحوه تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی حقوق و دستمزد، با ما همراه شوید.

 • نحوه صدور سند حسابداری حقوق و دستمزد

یکی از مهم‌ترین رویدادهای مالی در حسابداری، ثبت سند حسابداری حقوق و دستمزد است که در پایان هر ماه، تحت عنوان آخرین سند ثبت خواهد شد. سندحقوق و دستمزد یک سند هزینه‌ای است که بخش عمده آن مربوط به هزینه‌های پرسنلی می‌شود.

 • فهرست حقوق و دستمزد جهت سند

ثبت سندحسابداری در آغاز به عنوان هزینه‌های عملیاتی سازمان، به محاسبه حقوق و دستمزد طبق قوانین کار تعیین شده از سوی وزارت کار و امور اجتماعی نیاز دارد و بر همین اساس نیز ثبت می‌شود. در محاسبه حقوق و دستمزد، پارامترهای حقوق در سرفصل حساب کل به عنوان بدهکار ثبت خواهد شد. اگر فعالیت شرکت، پروژه‌ای است، می‌بایست تمام هزینه‌ها به صورت تفکیک هر پروژه و تجمیعی از پروژه‌ها ثبت شود.

 • انواع حقوق و دستمزد

حقوق و دستمزد، به‌طورکلی و از نظر آموزش حسابداری صنعتی به دو بخش تقسیم می‌شود: ۱) دستمزد مستقیم : حقوق و مزایایی است که به پرسنل مستقیم تعلق می‌گیرد و جزئی از بهای کالای در جریان ساخت به شمار می رود. ۲) دستمزد غیر مستقیم : حقوق و مزایایی است که به پرسنل غیرمستقیم در خط تولید تعلق می‌گیرد و جزئی از سربار ساخت به شمار می‌رود. مانند نگهبان سوله، آشپزخانه کارخانه و … حق بیمه سهم کارفرما که ۲۳ درصد است، جزئی از سربار ساخت به حساب می‌آید.

 

.

این ویدئو بخشی از ۱۰ ساعت آموزش حسابداری صنعتی می باشد که توسط آقای دکتر ساسان مهرانی تدریس شده است .

 

 


 • ثبت‌های حسابداری حقوق و دستمزد

ثبت‌های حسابداری حقوق و دستمزد، دارای بخش‌های متفاوتی است که در این بخش به آن‌ها اشاره می‌کنیم. ثبت بدهکار سند حقوق و دستمزد : پارامتر‌های حقوق در هر شرکتی متفاوت است! حقوق کارکرد، حق مسکن، حق اولاد، اضافه‌کار، نوبت کاری و … از جمله پارامترهای حقوق محسوب می‌شود. یک بخش از هزینه حقوق و دستمزد سهم کارفرما و بیمه بیکاری است که ۲۳ درصد حقوق مشمول بیمه را شامل می‌شود. پس در طرف بدهکار خواهیم داشت : هزینه حقوق کارکرد / هزینه مأموریت / بن کارگری / اضافه کار و … / بیمه سهم کارفرما = ۲۳ درصد. اگر شرکت، دارای پروژه یا مرکز هزینه باشد، این هزینه‌ها به تفکیک ثبت خواهند شد.

ثبت بستانکار سند حقوق و دستمزد در بخش بستانکار سند حقوق و دستمزد مطالبات کارمندان که به مبلغ حقوق در سرفصل کل حساب‌های دریافتنی بستانکار می‌گردد. سایر بستانکاران مانند بستانکاران تجاری و غیرتجاری که اداره دارایی ( به مبلغ کسورات از حقوق ) و اداره تأمین اجتماعی ( هفت درصد سهم بیمه شده، سه درصد بیمه بیکاری ) هستند با سر فصل اداره دارایی و اداره تأمین اجتماعی در بخش حساب کل بستانکاران غیر تجاری – دولتی ثبت خواهد شد. هنگام ثبت سند:

 • جاری کارکنان به مبلغ حقوق قابل پرداخت بستانکار خواهد شد.
 • بستانکاران غیرتجاری – مالیات حقوق و دستمزد به اندازه کسوارت مالیات بستانکار می‌شود.
 • بستانکاران غیرتجاری – سازمان تأمین اجتماعی به اندازه مبالغ ۷ درصد سهم بیمه شده، ۳ درصد بیمه بیکاری، ۲۰ درصد بیمه سهم کارفرما بستانکار خواهد شد.
 • جمع هزینه حقوق = مبلغ قابل پرداخت به کارکنان + مالیات + حق بیمه + بیمه تکمیلی

تأثیر جرائم و خسارات در سند حقوق و دستمزد :

 • قسمتی از کسورات برای جرائم و خسارات ناشی از عملکرد کارکنان،‌ در محاسبات حقوق و دستمزد، در نظر گرفته می‌شود.
 • وظیفه پرداخت این جرائم بر عهده کارفرما نیست. از این رو به‌عنوان هزینه ثبت نمی‌گردد.
 • برای ثبت در سند حسابداری، این جرائم را می‌بایست از هزینه‌های حقوق کسر کرد یا به‌عنوان بستانکار در یک سرفصل مجزا ثبت گردد.

نحوه ثبت مساعده یا علی‌الحساب حقوق :

مبلغ مساعده یا علی‌الحساب حقوق، از قبل توسط کارفرما پرداخت شده و تأثیری بر میزان هزینه حقوق در ثبت حسابداری ندارد. ودر هزینه حقوق کارفرما تغییری ایجاد نمی‌کند اما از مبلغ قابل پرداخت کم خواهد شد. کارگری که مساعده دریافت کرده در زمان پرداخت مساعده طی پرداخت بدهکار شده است در هنگام ثبت این سند می‌بایست به این موضوع دقت کرد. اگر مبلغ مساعده از بستانکاری مجدداً کم شده، دوباره شخص بدهکار می‌شود و سند حقوق و دستمزد نیز به تعادل نمی‌رسد. میزان بستانکاری جاری کارکنان، شامل مجموع مبلغ قابل پرداخت و مساعده یا علی‌الحساب خواهد بود.

 

محاسبه حقوق و دستمزد با اکسل

 

معادله کلی سند حقوق و دستمزد :

مجموع هزینه حقوق – جرائم و خسارات = حقوق و دستمزد قابل پرداخت + مالیات + حق بیمه +‌ مساعده و علی‌الحساب.

اضافه‌کاری در مأموریت

اضافه‌کار در مأموریت یا انجام کار اضافی در روز تعطیل، در صورتی که بصورت عرف یا روالی تصویب نشده باشد، به توافق طرفین بستگی دارد. اگر اضافه‌کار در کارگاه یا شرکت امری روتین باشد، در صورت انجام اضافه‌کار در خارج از ساعات عادی، اضافه‌کاری پرداخت می‌شود.

عدم محاسبه حق مأموریت برای کسانی که کارشان در سفر است : افرادی که از ابتدای استخدام و بر اساس قرارداد اولیه، بسته به شغل در حوزه فعالیت کارگاه یا شرکت، شرایط کار را پدیرفته‌اند، رفت‌وآمدشان در محدوده حوزه فعالیت کارگاه مشمول مأموریت قانون کار نمی‌شوند.

نمونه ثبت سند حسابداری مساعده : حساب‌های دریافتنی – مساعده = بدهکار / نقد و بانک = بستانکار

نمونه‌ای از ثبت صدور سند وام : وام کارکنان، یکی دیگر از کسورات حقوق و دستمزد است. مبلغی که در اختیار کارمندان قرار می‌گیرد و به‌صورت اقساط بازپرداخت می‌شود. به همین منوال، وام کارکنان بدهکار بوده و بانک به مبلغ وام بستانکار است. وام کارکنان = بدهکار / نقد و بانک = بستانکار

نمونه ثبت سند حسابداری پرداخت وام : اقساط ماهانه وام = بدهکار / وام کارکنان = بستانکار

مجموع هزینه حقوق – جرائم = حقوق پرداختی ماهیانه + مالیات پرداختنی + انواع حق بیمه ۳۰ درصد + مساعده و مابقی کسورات به جز بیمه ۷ درصد

نحوه محاسبه حقوق ماهیانه : ماه شمسی ۳۰ روزه است و حقوق کارگر بر اساس قانون کار بر مبنای ۳۰ روز محاسبه می‌شود. پرداخت مزد و مزایا در ماه‌های ۳۱ روزه تقسیم بر ۳۰ و سپس در ۳۱ ضرب می‌شود. در ماه‌های ۲۹ روزه نیز به همین منوال عمل می‌کنند.

نحوه محاسبه انواع اضافه کاری :

 • اضافه کاری = ساعات اضافه کار * ۱۴۰٪ *۲۲۰ ساعت / حقوق پایه
 • بر اساس ماده ۵۹ قانون کار، شرابط اضافه کار به شرط موافقت کارگر و پرداخت ۴۰ درصد اضافه بر مزد هر ساعت کار عادی مجاز است.
 • تعطیل کاری = ساعات تعطیلات کاری * ۱۴۰٪ * ۲۲۰ ساعت / حقوق پایه
 • بر اساس ماده ۶۲ قانون کار، روز جمعه، روز تعطیلی کارگران با استفاده از مزد محسوب می‌شود.
 • شب کاری = ساعات شب کاری * ۱۳۵ درصد * ۲۲۰ ساعت / حقوق پایه
 • بر اساس ماده ۵۸ قانون کار، برای کار ساعتی در شب، فقط به کارگران غیرنوبتی، ۳۵ درصد اضافه بر مزد ساعت کار عادی داده می‌شود.

کارهای نوبت کاری : کار نوبت کاری که مابین صبح و عصر است.

 • حقوق = ساعات نوبت کاری * ۱۱۰ ٪ * ۲۲۰ ساعت / حقوق پایه
 • کار نوبت کاری که مابین صبح و عصر و شب قرار دارد.
 • حقوق = ساعات نوبت کاری * ۱۱۵ درصد * ۲۲۰ ساعت / حقوق پایه
 • کار نوبت کاری که مابین صبح و شب یا عصر و شب است.
 • حقوق  = ساعات نوبت کاری * ۱۲۲٫۵٪ * ۲۲۰ ساعت / حقوق پایه
 • ساعات شب کاری نیز از ساعت ۲۲ تا ۶ بامداد است.

مزایای پایان خدمت و عیدی :

 • سنوات = تعداد روز کارکرد * ۳۶۵ / حقوق پایه
 • عیدی = دو برابر پایه حقوق به‌عنوان عیدی در نظر گرفته می‌شود به شرطی که از سه برای حقوق سال جاری بیشتر نباشد.
 • در صورت بیشتر نبودن = دو برابر پایه حقوق
 • در صورت بیشتر بودن = روزهای کارکرد * ۳۶۵ / ۳ * حداقل پایه حقوق

 

آموزش حسابداری مالیات حقوق

 

محاسبه مأموریت : حق مأموریت، شامل پرسنلی که از محل کار خود به مسافتی بیش از ۵۰ کیلومتر اعزام شود و در محل مأموریت، یک شب یا بیشتر اقامت داشته باشد، می‌گردد. حق مأموریت، حداقل با حقوق یک روز پرسنل برابر است.

محاسبه حق اولاد : به کسانی که از سابقه بیمه آن‌ها ۷۲۰ روز گذشته باشند، پرداخت می‌گردد. این مورد تا دو فرزند قابل پرداخت است. حق اولاد به ازای داشتن هر یک فرزند = ۳ * حقوق روزانه تا حداکثر دو فرزند.

گروه‌هایی که باید برای محاسبه حقوق و دستمزد همکاری کنند: عناصر و اجزای تشکیل‌دهنده سیستم حقوق و دستمزد عبارتند از:

دایره کارگزینی : وظیفه دایره کارگزینی، تهیه دستور‌العمل‌ها و آیین‌نامه استخدام پرسنل با استناد به قوانین کار و امور اجتماعی است. آمورش، استفاده از مرخصی، شرح وظایف، انتقالات پرسنل به دیگر بخش‌ها و … از دیگر وظایف این دایره است. دایره ثبت ورود و خروج : اطلاعات مربوط به مدت زمان کار پرسنل، حضور و غیاب و … بر عهده دایره ثبت ورود و خروج است.

دایره حسابداری : وظیفه دایره حسابداری، تهیه و تنظیم فهرست حقوق و دستمزد و مشخص کردن میزان حقوق خالص و ناخالص و محاسبه دستمزد قابل پرداخت است. اسناد و مدارک حقوق و دستمزد پرسنل در این دایره نگهداری می‌شود.

 • جمع‌بندی

محاسبه حقوق و دستمزد در حسابداری صنعتی، از مهم‌ترین هزینه‌های جاری شرکت‌ها و کسب‌وکار‌ها است. حقوق و دستمزد مي‌بایست ماهانه پرداخت شود و در دفاتر قانونی ثبت و بایگانی گردد تا در صورت لزوم، امکان استناد به آن‌ها وجود داشته باشد. محاسبه حقوق و دستمزد، دارای بعدهای بسیاری است که در این مقالات بعدی به آن خواهیم پرداخت. برای آشنایی بیشتر با محاسبه حقوق و دستمزد می‌بایست به دنبال آموزش حسابداری صنعتی و آموزش حسابداری بازار کار بروید.


اگر قصد یادگیری حسابداری بصورت حرفه ای را دارید یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم:

 


این مقاله بخشی از صد‌ها نکته کاربردی در زمینه آموزشهای این سایت می‌باشد. جهت تسلط کامل به مباحث مربوط به بازار کار و کسب درآمد سریع از این حرفه، با جمع آوری اطلاعات از مدیران ارشد مالی و اساتید برتر دانشگاه، بسته آموزش صفر تا صد حسابداری در بازار کار را تهیه نموده ایم. این مجموعه بی‌نظیر شامل تمامی تکنیک‌های حسابداری کاربردی در قالب ۵۳ ساعت آموزش حسابداری با کیفیت، جزوات pdf، تستهای ارزیابی اینترنتی و آموزش نرم افزار‌‌های مالی می‌باشد. با استفاده از این مجموعه به سادگی می‌توانید ضمن استفاده از تخفیف باورنکردنی آن، حسابداری را بصورت کاملا کاربردی از آموزش حسابداری مقدماتی تا تجزیه و تحلیل صورتهای مالی بیاموزید.

 

 

خبرنامه

در حال بررسی اطلاعات...

از عضویت شما در خبرنامه سپاس گزاریم.

مقالات مرتبط

Simmilar Blog
۰۸ فروردین ۱۳۹۸
صفر تا صد حسابرسی داخلی در یک نگاه

حسابرسی‌ها، اساس حوزه‌ی حسابداری هستند. اما این تنها کاری نیست که حسابداران رسمی انجام می‌دهند به‌بی

۱۱ دی ۱۳۹۷
Payroll accounting

بخشی از آموزش حسابداری بازار کار به حسابداری حقوق و دستمزد اختصاص دارد که از قسمت‌های مهم و ضروری در

۰۶ تیر ۱۳۹۷
لزوم آموزش حسابداری بهای تمام شده

بر همه واضح است که هر کسب‌وکاری فارغ از زمینه، اندازه و مقیاسی که در آن فعالیت می‌کند، برای مدیریت ص

محصولات پیشنهادی

آموزش حسابداری حرفه ای
آموزش حسابداری حرفه ای
آموزش حسابداری حرفه ای