حسابداری نیاز

آیا درآمد همان سود خالص است؟

درآمد خالص همان سود است؟

تعدادی از عبارات بکار رفته در امورمالی کسب‌‌وکار دارای معانی متفاوت و یا حتی شناوری در استفاده روزمره هستند. برخی اصطلاحات مورد استفاده به جای یکدیگر، در واقع دارای تعاریف بسیار خاص در یک زمینه حسابداری هستند. بطور مثال سود و درآمد خالص. اگرچه هر دو کلمه با جریان مثبت نقدینگی سروکار دارند؛ تعریف و کاربرد متنی آنها در بسیاری از موارد با یکدیگر مهم متفاوت است.

سود به معنی درآمد حاصله پس از کسر هزینه هاست. با توجه به اینکه چه نوع هزینه‌ای از درآمد کسر می‌شود، در سطوح مختلف قابل محاسبه است. درآمد خالص، که به عنوان سود خالص نیز شناخته می‌شود، یک عدد واحد است که نوع خاصی از سود را نشان می‌دهد در واقع درآمد خالص همان مجموع سود باقی مانده ای است؛ که در بیلان مالی شرکت‌ها ذکر می‌شود.

  • درآمد خالص چیست ؟

درآمد خالص که به آن سود یا عایدی خالص نیز می‌گوییم، یک مفهوم عینی است. مفهومی که بطور جامع سودآوری یک کسب و کار را منعکس می‌کند و در شرکت های سهامی عام برای محاسبه سود هر سهم از آن استفاده می‌شود. درآمد خالص یک شرکت حاصل تعدادی از محاسبات است؛ که با درآمد آغاز شده و کلیه هزینه‌ها و جریان‌های درآمدی را برای یک دوره معین دربر می‌گیرد. تمام پولی که به یک شرکت وارد و یا خارج می‌شود از طریق این مبلغ محاسبه می‌گردد.


 

این ویدئو بخشی از ۵۰ ساعت فیلم آموزش صفر تا صد حسابداری ویژه بازار کار است .

acc

 

این امر شامل کلیه هزینه‌های تولید محصول، هزینه های اجرایی، پرداخت بدهی، بهره پرداختی وام‌ها و درآمد‌های حاصل از سرمایه گذاری‌ها می‌شود. همچنین درآمد های مازاد از شرکت‌های وابسته یا فروش دارایی‌های فرعی، استهلاک دارایی‌ها، مالیات و حتی پرداخت‌های یکباره برای رویداد های غیر معمول را نیز شامل می‌شود.

درآمد خالص همچون سایر معیارهای حسابداری، از طریق برخی تکنیک‌ها همچون استراتژی شناسایی درآمد تهاجمی یا با پنهان کردن هزینه‌ها، مستعد دست کاری است. هنگامی که یک ارزیابی یا تصمیم سرمایه گذاری بر پایه‌ی اعداد به دست آمده از محاسبه درآمد خالص صورت می‌گیرد؛ سرمایه گذاران و تحلیل‌گران برای رسیدن به درآمد مشمول مالیات و درآمد خالص، کیفیت این اعداد را مورد بررسی قرار می‌دهند. بنابراین به بیان صریح و روشن درآمد خالص یک گونه ای از سود است.

  • سود خالص و ناخالص چیست ؟

در حالیکه درآمد خالص مترادف با یک عدد بخصوص است، سود ممکن است تعدادی از ارقام را شامل شود. سود به معنی درآمدی است که پس از کسر هزینه‌ها باقی می‌ماند و حسابداران شرکت آن را در چند سطح محاسبه می‌کنند. مثلا سود ناخالص، مبلغ درآمد منهای یک نوع هزینه‌ی به خصوص همچون هزینه‌ی کالاهای فروخته شده است. سود عملیاتی به میزان درآمدها منهای هزینه های عملیاتی ( هزینه های ثابت و متغیر، که برای حفظ کسب و کار با ید در نظر گرفته شود ) اطلاق می‌شود.

محاسبه سود در سطوح مختلف به شرکت‌ها امکان می‌دهد تا مشاهده کنند؛ کدام هزینه‌ها درصد بیشتری از درآمد خالص نهایی را می‌کاهند. بخش اعظم عملکرد تجاری شرکت‌ها مبتنی بر سودآوری در اشکال مختلف آن است. برخی از تحلیل‌گران به سود آوری ناخالص Top- line علاقه دارند، در حالی که برخی دیگر به سود آوری قبل از احتساب هزینه‌هایی مانند مالیات و بهره علاقمند هستند و دسته دیگر نیز هنوز هم پس از پرداخت همه هزینه‌ها تنها نگران سودآوری هستند.

 

تفاوت سود مصنوعی و سود طبیعی
  • مدیریت سود و تفاوت سود طبیعی و مصنوعی

سه اصطلاح بسیار مهم در تنظیم صورتهای مالی مطروح است: هموارسازی سود، مدیریت سود و کیفیت سود. منظور از هموارسازی سود این است که مدیران شرکت ترجیح می‌دهند هر ساله سود شرکت کمی نسبت به سال قبل بیشتر و اصطلاحاً نوسان سود کمتری داشته باشد. واضح است هر شرکتی که نوسان سود کمتری دارد به همان مقدار قابلیت اتکا و پیش‌بینی بیشتری برای سهامداران خواهد داشت.

هموار سازی سود به دو دسته تقسیم می‌گردد: طبیعی و مصنوعی. سود طبیعی یعنی اگر مدیری که اصلا از خودرو سر در نمی‌آورد نیز مدیر شرکت خودروسازی شود با هموارسازی سودی که قبلا تعبیه شده است آن شرکت بازهم مانند سالهای گذشته سودآور خواهد بود. سود مصنوعی یعنی جاهایی که مدیران شروع به دست‌کاری کردن سود می‌کنند که نسبت به سال قبل بسیار بیشتر شود. دقیقا همین‌جاست که بحث مدیریت سود مطرح می‌گردد. مدیریت سود یعنی استفاده از ابزار‌های قانونی برای اینکه سود نسبت به سال قبل بیشتر گردد.

لازم به ذکر است در مدیریت سود، حساب‌سازی و تقلب به هیج عنوان مطرح نیست و عمدتا از دانش مالی و نفوذ برای افزایش سود استفاده می‌گردد. ادامه این مطلب را می‌توانید در مقاله نکات مهم تجزیه و تحلیل صورتهای مالی مطالعه نمایید

  • مثال عینی سود و درآمد خالص در دنیای واقعی

برای نشان دادن تفاوت بین درآمد خالص با سود به بررسی بیلان مالی سالانه‌ی شرکت برکشایر هاتاوی آمریکا می‌پردازیم. سود ناخالص این شرکت مبلغ ۵۰.۷ میلیارد دلار گزارش شده است. درآمد خالص آن که شامل هزینه های عملیاتی و پرداخت مالیات بر درآمد است؛ ۴.۰۲ میلیارد دلار ثبت شده است.

سود خالص همیشه کمتر از سود ناخالص است. اما برای سرمایه گذاران علاقه‌مند به خرید سهام برکشایر ممکن است ذکر این نکته قابل توجه باشد: در سال ۲۰۱۴، درآمد ناخالص شرکت ۴۵.۲۷ میلیارد دلار و درآمد خالص آن ۱۹.۸۷ میلیارد دلار بوده است. ممکن است آنها از خود بپرسند چه عواملی باعث افزایش درآمد ناخالص برکشایر شده در حالیکه درآمد خالص آنها با سقوط روبرو شده است.اگر قصد یادگیری حسابداری از سطــح پایه تا پیشرفته را دارید با انتخاب پکیج جامع آموزش صفر تا صد حسابداری ویژه بازار کار تمام تکنیک‌ها و مهارت‌های کلیدی که لازم است برای ورود به این حرفه بیاموزید را بصورت یکجا در اختیار شما قرار خواهیم داد.

acc

 

خبرنامه

در حال بررسی اطلاعات...

از عضویت شما در خبرنامه سپاس گزاریم.

مقالات مرتبط Simmilar Blog
۰۲ بهمن ۱۴۰۲
حسابداری چیست و چگونه حسابدار شویم؟

هم اکنون بازار کار حسابداری به شدت نیازمند حسابداران ماهر، با تجربه و مسئول است. چنانچه یک حسابدار ب

۲۲ آذر ۱۴۰۱
اصل تطابق هزینه با درآمد

واحدهای تجاری پیوسته برای تسهیل درآمد، متحمل هزینه می‌‌شوند و موفقیت آن‌ها از طریق مازاد درآمدها و ه

۳۰ آبان ۱۴۰۱
تجزیه و تحلیل صورتهای مالی اساسی

آموزش تجزیه و تحلیل صورتهای مالی بخش مهمی از فرایند حسابداری است که در دوره‌ها و کلاس‌های آموزش حساب

پکیج های حسابداری حرفه ای
پکیج های حسابداری مقدماتی
پکیج های حسابداری حرفه ای
پکیج های حسابداری حرفه ای

x
x